Potýkali jste se po Novém roce s přílivem zákazníků, kteří přes svátky přibrali?
Lidi, kteří k nám po svátcích dojdou a mají výčitky svědomí, evidujeme, ale že bychom někdy praskali ve švech, to se nám snad ještě nikdy nestalo. Co jsem se bavil s mými kolegy z jiných fitek v republice nebo na Slovensku, mají to stejně.
Chodí k vám po svátcích spíše ženy, anebo muži?
Řekl bych, že je to vyvážené, ale pokud bych měl být přesný, bylo by to asi 60 ku 40 pro muže. Většinou se jedná o lidi, kteří si dají nějaké předsevzetí a snaží se ho dodržet.
Problém bude asi v tom, že jde o sezonní zájemce, kteří za co nejkratší čas chtějí docílit co největších pokroků. Jak se trenérovi s těmito jedinci vůbec pracuje?
Když k nám přijde někdo nový, samozřejmě zjišťujeme jeho zdravotní stav, jestli už někdy cvičil a podobně. Mnohdy nás navštíví lidé, kteří sami cvičí různě po sklepích a tak dále. Bohužel ne všichni berou naše rady vážně. Místo aby se jimi řídili, předvádí opak.
Máte nějakého svěřence, s nímž jste udělal obzvlášť velké pokroky?
Jméno neuvedu, ale naše fitko navštěvuje jeden podnikatel, jemuž se u nás povedlo shodit neuvěřitelných padesát kilo. Prokázal obrovskou vůli.
Co byste tak nějak obecně doporučil lidem, kteří nejenom přes Vánoce přibrali, a chtějí jít s kily dolů?
Bez cvičení to nejde. Musí v tom vidět budoucnost. Je třeba vše prokonzultovat s odborníkem. Následně si správně nastavit stravu, cvičení a hlavně to dodržovat. Ve fitku můžete mít různé stroje, ale když chybí disciplína, je to k ničemu. Vůbec nejdůležitější je ovšem vůle. Člověk si musí říct, že bude cvičit. Když si potom začne dávat úlevy, je to špatně.
V souvislosti s hubnutím se častokrát skloňuje slovo dieta.
Osobně vůbec nejsem zastáncem nějakých velkých diet, které můžete vidět v televizi nebo různých časopisech. Sacharidy a bílkoviny musí být v rovnováze. Člověk by si měl sestavit jídelníček tak, aby mu tam zůstala i jídla, která má rád.
To znamená, že si můžu dát třeba bůček?
Je to samozřejmě individuální záležitost, záleží na konkrétním metabolismu. Pokud bude podíl sacharidů a bílkovin stejný, proč ne. Svým svěřencům radím, aby si při udržování správné výživy jeden den vyhodili trochu z kopýtka. Říkám tomu V jako všechno (smích). V tento den si mohou dát něco kaloričtějšího. Zkrátka, dopřát si to, co mají rádi.
Hodně lidí praktikuje dietu, při níž prakticky nejí. Proč je to špatně?
Je to jako kdyby mi někdo snížil výkon motoru na polovinu, a potom chtěl, ať z něho dostanu to, co předtím. Pokud tělo neobdrží všechno, co potřebuje, začne brát ze svých zdrojů. Tuky, které mají být odbourány, vůbec neubývají. Když to přeženu, dochází k jakémusi druhu kanibalismu.
Říká se, že jíst navečer je to nejhorší, co může člověk udělat. Kdy je tedy vhodné jíst naposledy?
Ideální je se najíst pětkrát šestkrát za den. Mezi jídly je dobré si udělat třeba dvou- nebo tříhodinové rozestupy a dělat si menší porce. Když jíte pozdě večer, třeba okolo desáté, nabízí se nějaká zelenina nebo třeba rybí filé. Něco opravdu lehkého.
Jiří Týn Narozen: 26. května 1944
Povolání: majitel a trenér v Bavaria Fitness
Vzdělání: středoškolské
Rodina: ženatý, manželka Irena, děti: Marcela (vnuci Jakub a Jan) a Alan (vnučka Veronika a vnuk Ondřej)
Zajímavost: osobní trenér Reného Richtra alias Opavského Golema
Petr Dušek