Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Kostera: Největší radost mám z toho, že jsem tady a dělám, co mě baví

/ROZHOVOR/ Přestože před několika dny oslavil osmdesátku, ani 
v takto pokročilém věku Karel Kostera neztrácí nic ze své vitality a dál neúnavně pokračuje 
v organizování nejrůznějších kulturních akcí.

22.11.2015
SDÍLEJ:

Karel KosteraFoto: DENÍK / Petr Dušek

Nejen na Opavsku velmi dobře známého sbormistra jsme se zeptali, jestli má 
k velkému životnímu jubileu nějaké přání. „Chtěl bych lidem co nejdéle rozdávat radost," uvedl Karel Kostera.

Výčet vašich aktivit je neskutečně velký. Z čeho jste měl v poslední době největší radost?

Radostí bylo víc, ale největší radost mám z toho, že jsem tady a mohu dělat, co mě baví. Letos úspěšně proběhl již dvanáctý ročník Festivalu duchovní hudby. Velký ohlas sklidilo vystoupení šedesátičlenného chlapeckého sboru z Curychu. Uskutečnilo se setkání opavských chrámových schol. Rád bych z tohoto setkání vytvořil novou tradici.

Na co se můžeme těšit v následujících dnech?

Třeba na tradiční koncert Orchestru Václava Hybše, který pořádá má agentura. Jako sólisté vystoupí Jitka Zelenková a muzikáloví zpěváci. V jejich podání uslyšíte slavné světové melodie, vánoční písně a koledy.

Kde čerpáte energii, stálý optimismus?

Tvrdě pracuji, setkávám se 
s lidmi, se svou rodinou, raduji se z vnuků, letos také z krásných podzimních dnů.

Blíží se čas adventní, Deník se na Horním náměstí v Opavě opět zapojí do akce Česko zpívá koledy. Stanete se i letos společně se svým sborem součástí této akce?

Samozřejmě. Počítám s tím. Letos to bude takové chlapecko
-chlapské seskupení, které snad rozezpívá celé náměstí.

Máte svou oblíbenou koledu?

Mám rád všechny české, moravské a slezské koledy, ale kdybych měl vybrat mou „nej-", tak by to asi byla Vondráši, Matúši.

Připravujete i letos tradiční českou mši vánoční „Hej, mistře" Jana Jakuba Ryby?

Ano, „Rybovka" bude na Štěpána v kostele u sv. Vojtěcha. Sólové party zazpívají Tereza Kavecká, Šárka Maršálová, Juraj Nociar a Petr Urbánek. Rád bych veřejnost pozval také do konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie, kde 25. 12. od 10 hodin zazní v Opavě poprvé Rybovo dílo Mše in C – Nativitate.

Vaše hudební aktivity jsou všeobecně známé, ale vy máte ještě jednu zajímavou zálibu – sběratelství.

Jako kluk jsem začal sbírat různé „klebety". Na začátku bylo pár porcelánových figurek, postupně se okruh předmětů rozšiřoval. Hledal jsem na půdách, opravoval, až nebylo kam ukládat. Útočiště jsem našel v prostorách zrušeného učiliště v budově zámku ve Stěbořicích.

Co všechno bychom dnes ve vaší sbírce našli? A můžeme si ji prohlédnout?

Sbírku lze zhlédnout na požádání. Kromě zmíněného porcelánu jsem shromáždil sakrální předměty, staré potřeby pro domácnost, například dřevěnou lednici, hudební nástroje. Mohu se pochlubit velikonoční řehtačkou vysokou 1,20 metru.

Jistě zajímavé je staré vybavení školní třídy. Zkrátka vážím si všeho, co vyrobili a používali naši předkové, a rád bych to zachoval příštím generacím.

Karel KosteraVýznamný organizátor kulturního dění na Opavsku, sbormistr několika sborů, varhaník, zpěvák, nositel Ceny Petra Bezruče, polské Ceny Stanisława Moniuszka a jiných vyznamenání. Dále pak čestný občan obce Slavkova, šiřitel hudební kultury, ale i zručný cukrářský mistr, přesto skromný a veselý člověk. Žije v Novém Dvoře u Stěbořic a nedávno oslavil životní jubileum – osmdesáté narozeniny.

Jana Gélová, Petr Dušek

Autor: Redakce

22.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení