Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lenka Rychtářová: Co je nejzajímavější? Těžko jmenovat jeden exponát

/ROZHOVOR/ Historickou výstavní budovu Slezského zemského muzea v Opavě minulý týden poctila významná návštěva. Zavítal sem totiž lichtenštejnský kníže Hans Adam II., který zahájil výstavu o svém předkovi Janu II.

5.4.2017
SDÍLEJ:

Lenka Rychtářová (uprostřed)Foto: SZM/Marcela Feretová

Ten byl jednou z nejdůležitějších osobností opavského muzea vůbec. Spolupracoval s ním zhruba pětačtyřicet let mezi roky 1884 až 1929. Nepodporoval však pouze muzeum ve slezské metropoli, obohatil také sbírky ve Vídni, Brně nebo Olomouci.

„To opavské ale pro něj bylo srdeční záležitostí. Věnoval mu pět set děl. V rámci naší výstavy jsme je rozčlenili do tří celků," popisovala Lenka Rychtářová, autorka expozice s názvem Jan II. kníže z Lichtenštejna.

Mecenáš a donátor Slezského zemského muzea, která potrvá až do letošního srpna. Část věnovaných exponátů ovšem nepřežila druhou světovou válku.

Na výstavě je toho k vidění opravdu hodně. Kdybyste měla jmenovat něco nejzajímavějšího, co by to bylo?

To je velice častá otázka. Když jsme výstavu připravovali, kolegové se nás často ptali, co mají více prezentovat na veřejnosti, co nám přijde nejunikátnější. Nejde to ovšem jednoznačně říct. Když si výstavu projdete, setkáte se s exponáty z porcelánu, keramiky, benátského skla, italskými renesančními reliéfy a truhlami, obrazy…

Co předmět, to unikát. Není možné vyjmenovat pouze jeden z nich.

Současný lichtenštejnský kníže je považován za velkého znalce umění. Podílel se třeba i on sám na vzniku výstavy?

Kníže Hans Adam II. byl pouze hostem, za výstavu opravdu vděčíme především jeho předchůdci Janu II.

Stála by dnes vůbec bez přispění Jana II. Historická výstavní budova muzea?

Nejspíš ne, protože předtím zde stával lichtenštejnský zámek. Ten byl přibližně v roce 1890 zbořen a kníže tento pozemek věnoval právě pro stavbu umělecko-průmyslového muzea a dokonce věnoval i značný finanční obnos.

Budovu ovšem poznamenalo válečné bombardování.

Na konci druhé světové války spadla letecká puma a budova byla zničena. Následně, asi o čtrnáct dní později, zde vypukl také požár. Všechna díla, která se nepodařila evakuovat dostatečně brzy, bohužel zanikla.

Nápad uspořádat takovou výstavu vznikl při poslední opavské návštěvě Hanse Adama II. před dvěma lety. Jak dlouho vůbec trvaly přípravy této nejnovější expozice?

Prakticky před rokem se začal připravovat katalog, který lichtenštejnský kníže pokřtil při slavnostním zahájení. Během jeho přípravy nám vykrystalizovala podoba výstavy. Pro samotný katalog musela být většina předmětů zakonzervována, vyčištěna, nafocena a nějakým způsobem i vědecky zpracována.

Potom samotná instalace probíhala přibližně od ledna. Největší akce ale samozřejmě byla v březnu.

Autor: Petr Dušek

5.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení