Motorkářská skupina složená hlavně z členů pocházejících z Opavska a Ostravska dlouhodobě podporuje čtveřici dětí z Moravskoslezského kraje, které se musí vypořádat s různými druhy zdravotního postižení.

Momentálně probíhá doprodej kalendáře pro letošní rok, jehož kompletní výtěžek bude opět věnován rodinám čtyřech handicapovaných dětí. „Pokaždé se to snažíme nějak tematicky vyladit. Tentokrát jsme vsadili na retro," komentoval jeden z členů spolku Motorkáři dětem Martin Moravec.

V minulém roce jste vydali první kalendář, který zobrazoval děti v legračních scénách na motorkách. Také ve druhém ročníku jsou v hlavní roli dětští „modelové". Jak dlouho to celé vznikalo?

Poslední kalendář se fotil zhruba tři měsíce. Na začátku jsme si dali takovou pracovní schůzku, na které jsme všechno vymysleli. Následně se půjčovaly rekvizity, divadelní kostýmy a řada dalších věcí. Focení probíhalo v Háji ve Slezsku, muzeu Slezský venkov v Holasovicích, dále pak v Jistebníku, Velké Polomi nebo třeba Štramberku.

Setkalo se první vydání kalendáře s úspěchem?

Podle nás ano. Z prodeje jsme získali celkem sto tisíc, které se následně předaly rodičům čtyř dětí. Letos jsme zatím dokonce ještě úspěšnější než v loňském roce. Předávat se bude částka 120 tisíc korun.

Slavnostní předání se uskuteční během nadcházející soboty 25. března v Rock and Roll Garáži Marcela Woodmana v Ostravě. Začátek je naplánován na 14. hodinu.

Přečtěte si také: Desítky motorkářů si z Opavy zajely do Krnova dát si zmrzlinu

Máte již představu o tom, jak by mohl vypadat příští kalendář?

Úplně detailně to prozrazovat nebudu, ale už se na něm začalo pracovat. Skrze fotografie bychom chtěli symbolizovat jednotlivé měsíce.

Někdo motorkáře může vnímat jako drsně vyhlížející lidi a rozhodně by netipl, že by se mohli podílet i na charitativní činnosti. Co vy na to?

Na to se nějak nehledí, setkáváme se s pozitivními ohlasy a najde se spousta těch, kteří rádi přiloží ruku k dílu. Ať už se jedná o Gastrocentrum Opava, Dětský ranč v Hlučíně nebo třeba Slezský venkov v Holasovicích, kde jsme v loňském roce zorganizovali dětský den.

Ten měl takový úspěch, že proběhne také začátkem letošního června. Pomáhá však řada dalších lidí a společností.

Pochopil jsem tedy správně, že výroba a následný prodej kalendářů není jediný způsob, jak handicapovaným dětem pomáháte?

To ne. Snažíme se je brát na řadu akcí a zpestřit jim jejich život. Jsou to například Dny NATO, Tatra Drift, kde nám a „našim" dětem vyšli pořadatelé neskutečně vstříc. Použil jsem označení „naše" děti, protože je už tak za tu dobu, co je známe, zkrátka bereme.

Organizujeme pro ně také třeba narozeninové oslavy. Dopředu jim a jejich rodičům jen řekneme, aby si na určitý den nic neplánovali, a něco pro ně uspořádáme. Jsou to velice pěkná setkání.

Přečtěte si také: Audit Deníku: Sama s invalidním dítětem? Odkázaná na pomoc státu!

Vám je sedmačtyřicet let, živíte se obchodováním, pocházíte z Háje ve Slezsku, ale bydlíte v Kobeřicích. Kolik členů spolek Motorkáři dětem vlastně tvoří?

Zakladatelů je asi pět. V Ostravě máme i svou klubovnu, kde se pravidelně scházíme. Za vším stojí Lucie Hrušková. Díky ní jsme vznikli a díky ní se podařilo vyrobit kalendáře a uskutečnit i další věcí. Je duší toho všeho. Naši členové jinak pochází zejména z Opavska a Ostravska.

Opavsko-ostravský spolek Motorkáři dětem se snaží podporovat čtveřici zdravotně postižených dětí. Jedná se o Julinku Országovou (4 roky, Bělotín), Aničku Juroškovou (8 let, Ostrava), Terezku Muroňovou (15 let, Ostrava) a Honzu Matlaka (14 let, Vřesina u Ostravy).

„Trpí různými handicapy. Nejhůře je na tom Honzík, který je bohužel trvale připojen na umělou plicní ventilaci," vysvětloval Martin Moravec. Se zmíněným spolkem se můžete seznámit také na jeho oficiálním facebookovém profilu MOTOrkáři DĚTEM.

Přečtěte si také: Psi byli zachráněni před jistou smrtí