Jak dlouho včely chováte?

Přistěhoval jsem se do Opavy asi před pěti lety a od té doby tu máme včely. Máme asi dvě stě včelstev, například i v Městských sadech. Tady na střeše domu na Dolním náměstí chováme hlavně včelí matky, které se pak rozmísťují do dalších včelstev.

Je to typické městské stanoviště. Móda městských včel se k nám hodně rozšiřuje ze západní Evropy.

Kolik má Opava takových včelstev?

Řádově to reprezentuje stovky včelstev. Opava je malé město, včela běžně létá v kilometrech. Její operační pásmo může být i pět šest kilometrů kolem úlu. Takže by se dalo říct, že v Opavě je již převčelováno.

Jak je na tom takzvaný městský med chuťově proti jiným druhům?

Každý včelař vám řekne, že každé jeho stanoviště je jiné. Většinou reprezentuje jiné druhy medu. Je to i podle sezony. Med je pokaždé originál. I příroda a obraz krajiny jsou každý rok jiné.

Jaké druhy včel chováte?

Máme tu například matky linie Sklenar. To jsou jedny z nejklidnějších linií včel. Pořizuji je ve šlechtitelské stanici v rakouském Mistelbachu. Dále tu najdete linii Singer. Ty jsou méně klidné, ale matky jsou dobré a dlouhověké.

Jak matku rozlišíte?

Včela – matka je řádově dvakrát větší než dělnice. Někdy je těžko dohledatelné mezi tisíci včelami, proto se označují různou barvou podle příslušného roku.

Co rozhoduje o pohlaví včely?

Pokud jsou larvičky krmeny po celou dobu, kdy je buňka nezavíčkována, mateří kašičkou, vyvine se z nich matka. Když jsou krmeny nejdříve mateří kašičkou a pak běžnou stravou, což je voda s medem, tak z nich budou včely dělnice.

Trubci jsou jiný případ. Ti se od začátku vyvíjejí z neoplozených vajíček, to je jiná genetická výbava bez ohledu na stravu.

Co znamená takzvané rojení?

Je to přirozená genetická výměna včelstva. Jde o obnovu včelstva. Původní matka opouští včelstvo s částí včel a hledá si nový domov. Včely, když úl opouští, vědí, kam letí. Říká se, že už to mají předem zjištěné.

Kolik jedinců má jedno včelstvo?

Mezi padesáti až osmdesáti tisíci jedinci v jednom včelstvu. Nejvíce jich má na jaře, kdy je nejvíce potravy. Na zimu může mít včelstvo maximálně 30 tisíc jedinců.

Jak se dají vysvětlil takzvané včelí tanečky?

Je to jeden ze způsobů komunikace. Krouživými osmičkami předvádějí včely nejen na česně před úlem tanečky, a tím ostatním sdělují polohu a vydatnost zdroje nektaru.

Je bodnutí včelou opravdu zdraví prospěšné?

V malém množství to určitě zdravé je. Pokud člověk není alergický, tak mu jedno dvě bodnutí nemůže vadit. Když jste zkušeným včelařem, pak třeba dvacet bodnutí za den je hranice, kterou by většina včelařů měla zvládnout.

Na druhé straně velké množstí včelího jedu ohrožuje srdeční tep a srdeční činnost, a může způsobit závažné zdravotní problémy. Navíc je mýtem, že po bodnutí vždy v ráně zůstává žihadlo. To se děje jen u savců, kvůli struktuře tkáně. U menších tvorů to tak být nemusí.

Když včela bodne člověka, tak jedový váček ještě po oddělení z jejího těla pumpuje do rány jed, a včela tak maximálně zúročí své obranné prostředky.

Jak vypadá zimování včel?

Včely přežívají v chumáči, pospolitosti, kdy jedna včela zahřívá druhou a postupně konzumují zásoby, které si během sezony vytvořily. Pouze v pěkných dnech vylétají z úlu pro vodu a vykálet se, protože včela je velmi čistotný druh hmyzu, a když může a není nemocná, tak v úlu nekálí.

Takže i přes zimu můžeme včelky v přírodě vidět, ale v omezeném množství.

Jiří Štěpáník se narodil v Přílepích na Kroměřížsku, žije a pracuje v současné době v Opavě. Práci manažera v nábytkářské firmě v Bystřici pod Hostýnem vyměnil za život včelaře, výrobce a prodejce včelích produktů. Společně se svou ženou vlastní firmu Včelařství Štěpáník a Slezská zahrádka.