VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Chráska: Vojenská historie mě zajímá

/ROZHOVOR/ Zakladatel a předseda opavského Klubu vojenské historie Pavel Chráska byl iniciátorem obnovy bývalého československého opevnění v Milostovicích. V lednu roku 2012 za to dostal celostátní cenu Český patriot 2012 v kategorii Zachování kulturně historického dědictví vojenských tradic. Předal mu ji náčelník generálního štábu Petr Pavel.

14.11.2015
SDÍLEJ:

Český patriot a iniciátor obnovy bývalého československého opevnění v Milostovicích Pavel Chráska.Foto: archiv

Co vás k vojenské historii přivedlo?

Asi nález legionářských ocenění mého praděda, střelce ruských legií Františka Malého a vlastenecká výchova mého otce. Chtěl jsem přispět k tomu, aby se na těžké časy, které naši pradědové prožívali, nezapomnělo a soustředil jsem se na vojenské stavby, které to do jisté míry symbolicky ztělesňovaly.

S několika podobnými nadšenci jsem založil Klub vojenské historie Opava, který sdružuje zájemce o vojenskou historii naší armády za první republiky. Těžištěm naší činnosti se stal milostovický pěchotní srub OP S 25 U Trigonometru a pravidelné restaurátorské i udržovací práce u něj i v něm. Pokud by nebyly pravidelné, utrpěly by exponáty.

V současné době je nás dvacet a naše veškerá činnost je založena výhradně na dobrovolnictví. Mám za to, že udržování našich tradic je důležité i pro naši budoucnost a v současné době nabývá na významu.

O jaké konkrétní činnosti je řeč?

Po dotažení všech smluvních podmínek s Armádou ČR a vlastníky pozemků objekt opevnění upravujeme do muzejní podoby, jakou měl v roce 1938. Musím zde také zmínit významnou podporu Československé obce legionářské Jednoty Moravskoslezského kraje a Města Opavy, bez jejichž pomoci by některé aktivity prostě nevznikly.

Bunkr byl původně určen k obraně republiky. Do současné doby se nám podařilo shromáždit velké množství předmětů. Srub je vybaven kompletní výzbrojí, ubikacemi, místností telefonisty, radiotelegrafií, strojovnou i filtrovnou. Letos přibyly do střeleckých místností dva unikátní kanóny Škoda vzor 36.

V čem jsou unikátní?

Československý pevnostní kanón je speciální pevnostní zbraní zvláštní konstrukce. Na světě je už jen několik takových exemplářů. Jde o velmi cennou památku, získanou díky mezinárodní spolupráci. Kanón měl střílnu poničenou výbuchem, a proto musela být znovu, strojně opracována.

Převezli jsme ji do Ostravy, kde byla vyfrézována podle původní výkresové dokumentace. Její stěhování ven a zpátky chodbičkami bunkru, širokými devadesát centimetrů, byl hodně tvrdý oříšek.

U srubu ještě občas zuřívají líté boje.

Ukázky bojů občas pořádáme od roku 2003 a poslední jsme předvedli v rámci století od vzniku československých legií v září loňského roku. Kromě ukázky cvičení z roku 1938 jsme s dalšími kolegy předvedli veřejnosti i velkou ukázku pozemních a leteckých bojů z první světové války v dobových kostýmech.

Naše bojové ukázky jsou motivovány snahou přiblížit návštěvníkům historii a vývoj ozbrojených složek naší republiky populární formou. U srubu mají legionáři od 5. září 2014 i pomník, tvarem připomínající kapličku. Patří třem stům legionářů pocházejících z Opavska a dál bude připomínat historii, která vzdor nepřízni osudu zůstává živá.

Není tajemstvím, že za vznikem pomníku stojíte vy. Kdy vás to napadlo?

Asi před čtyřmi lety a plné pochopení jsem pro záměr našel jak u Československé obce legionářské, tak i u Moravskoslezského kraje. Veškeré práce od výkopů přes betonáž, formování a broušení zajistili členové našeho klubu a představovaly několik desítek hodin dobrovolné práce.

Do jeho vzhledu jste zapojil i část rodiny.

Konkrétně maminku, která vytvořila keramický reliéf s motivem československých legií a pomníku ho darovala. Pod reliéfem je nápis: Československé legie vydobyly svobodu naší vlasti. Národ, který zapomene na své tradice, zhyne.

Jaký je váš vztah k legionářům?

Rozhodně pozitivní. Náš klub úzce spolupracuje s Československou obcí legionářskou. V ní jsou kromě legionářů jako přímých účastníků bojů členy i nositelé jejich tradic.

Co opavský klub plánuje letos a v nejbližší budoucnosti?

V současné době máme rozjeto několik projektů v zahraničí, a to v Norsku a ve Francii, týká se to jak získání zajímavých exponátů, tak muzejní spolupráce. Víc zatím prozradit nemohu.

Pavel ChráskaNarodil se 25. ledna 1974 v Opavě sochaři Pavlu Chráskovi a výtvarnici Janě Chráskové, ale v jejich výtvarných stopách nešel.

Po studiu na opavské strojní průmyslovce vystudoval ještě Právnickou fakultu brněnské Masarykovy univerzity, v kasárnách prožil rok povinné vojenské služby a nastoupil na opavské státní zastupitelství, kde působí jako státní zástupce dosud.

S rodinou žije v opavské městské části Palhanec a má dvě dcery, které zatím navštěvují základní školu. Vojenská historie je pro něj celoživotní, třebaže ne jediný koníček.

Autor: Jitka Hrušková

14.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení