VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Paschek: Činnost radnice bych chtěl zprůhlednit

Hlučín /ROZHOVOR/ – Město vede teprve od loňského podzimu, ale netají se změnami, které Hlučín měly posunout směrem kupředu. Řeč je 
o novém starostovi Hlučína Pavlu Paschkovi, jenž před svým nástupem do funkce působil jako spolumajitel a vedoucí rodinné drogerie na hlučínském náměstí. Naše redakce ho v minulém týdnu navštívila v jeho kanceláři v útrobách hlučínské radnice.

8.2.2015
SDÍLEJ:

Starosta Hlučína Pavel Paschek se ve své nové funkci stále učí. V kanceláři si vyvěsil znak města, který se předtím skvěl na zdi jeho drogerie.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Zvykalo se vám na novou práci dobře i z toho důvodu, že jste vlastně stále zůstal na hlučínském náměstí a přesunul se o jen několik budov vedle?

Někteří zlí jazykové tvrdí, že Paschkovi zanedlouho obsadí náměstí ze všech čtyř stran. Máme tam rodinnou drogerii, manželka rodinné klenotnictví a já jsem na radnici.

Jak pro vás bylo těžké se z pozice spolumajitele a vedoucího drogerie přesunout do starostovského křesla?

Pro mě to bylo trochu složité, jelikož jsem nikdy nebyl činný ve státní samosprávě. Tedy kromě členství v osadním výboru. Ve funkci jsem něco přes tři měsíce a stále se učím. Musím však říct, že je to výrazně lepší než na začátku.

Hodně mi to usnadňují zaměstnanci města a také místostarostka Blanka Kotrlová, která se v politice už několik let pohybuje.

Musel jste už jako nový starosta učinit nějaké těžké rozhodnutí?

Nešlo přímo o mé rozhodnutí, ale rozhodnutí městské rady. Bylo to v mých prvních týdnech na úřadu. Šlo o zakázku, která se nám v mnoha ohledech nepozdávala, a proto jsme se do ní nakonec nechtěli pouštět.

Myslíte si, že zkušenosti a manažerské schopnosti, které jste získal v drogerii, můžete uplatnit i coby starosta?

Zaprvé bych chtěl říct, že nejsem manažer jako takový. Přece jenom je něco jiného vést rodinný podnik s deseti až dvanácti zaměstnanci a městský úřad, kde pracuje stovka lidí. Momentálně mám rozhodně složitější a časově náročnější práci. Některé termíny jsou pevně dané a ne všechno se dá změnit ze dne na den.

Stíháte se vůbec ještě věnovat vaší drogerii?

Není možné ji vést na sto procent. Většinou tam jsem od sedmi do osmi ráno, udělám nějaké věci a pak jdu na radnici.

Je podle vás starostování hlavně o kompromisech?

Politika všeobecně je asi o kompromisech. Já si spíš ale myslím, že je to o domluvě. Abychom se třeba na městské radě domluvili na správném směru a posouvali se dál.

Výše jste už naznačil, že vám při zavádění do starostovské funkce pomohla současná místostarostka Blanka Kotrlová. Je to známka toho, že jste si sedli po lidské i profesní stránce?

Jsme spolužáci ze základní školy. Bydlíme navíc kousek od sebe v hlučínských městských částech. Ona v Bobrovníkách a já v Malánkách. Naše kamarádství nám vše usnadňuje. Beru ji jako rovnocenného partnera a nikoliv politického soka.

Blanka je pragmatická, kdežto já jsem spíš lidumil. Jsme takové dva protiklady. Zatímco ona je velmi akční, já funguju jako takový klidný prvek. Když na schůzi dojde třeba k nějakému sporu, dokážu to svým přístupem zklidnit.

Jakým směrem by se měl Hlučín pod vaším vedením ubírat?

Podle mého bychom měli zapracovat na koncepci dopravy. To samozřejmě souvisí se schválením nového územního plánu. Hlučín nikdy nebude městem, kde by sídlily velké závody a nacházela by se zde třeba i průmyslová zóna.

Lidé odsud dojíždí za prací do Ostravy. Hlučín je vnímán jako město pro bydlení a odpočinek. Chceme v tomto trendu pokračovat i nadále a život naším občanům co nejvíce zpříjemnit.

Hovořil jste o koncepci dopravy. Zkuste být prosím konkrétní. Čeho by se měla týkat? Je to především obchvat města?

Obchvat Hlučína a dalších měst na silnici vedoucí z Opavy do Ostravy vidím jako nereálný. Mezi Ostravou a Opavou bude brzy otevřena nová cesta a nepředpokládám, že by příslušné instituce podporovaly vznik další čtyřproudovky. Raději se chceme zaměřit na řešení neutěšené situace na křižovatce u Billy a u autobusového nádraží.

Co podle vás mohlo minulé vedení udělat lépe?

Už na ustavujícím zasedání zastupitelstva jsem tvrdil, že bych chtěl zvýšit informovat občanů města. Chci, aby činnost radnice byla zprůhledněna. Přes náš web, přes noviny a tak dále. Myslím si, že spousta věcí z různých výběrových řízení byla zastrčena a občané neměli možnost se k nim dostat.

Připadal jste si tedy i vy jako občan Hlučína neinformovaný?

Ano, a už jsem podnikl určité kroky, aby se to v budoucnu změnilo. Od 1. února u nás začne pracovat nová tisková mluvčí. Slibujeme si od ní nový impuls a lepší prezentaci města.

Známá je i vaše aktivita v boji proti tomu, aby na začátku Hlučína vzniklo velké obchodní centrum. Mění se na tom něco, anebo vše zůstává při starém?

Naše hnutí Občané pro Hlučín nesouhlasilo s tím, aby v prostoru před bývalými kasárnami vznikl Kaufland a dalších zhruba dvanáct obchodů. Nechceme, ať se naše centrum vylidní podobně jako třeba v Opavě nebo Ostravě, kde vzniklo něco podobného.

Pod mým vedením se tato stavba podpory rozhodně nedočká. Směrem od Opavy máme jediný krásný příjezd do města. Nechci, aby jej hyzdily betonové kvádry.

Jak byste na závěr charakterizoval svůj vztah k Hlučínu? Vnímáte jej jako centrum Prajzské? Zdá se mi totiž, že z vašich slov je patrná určitá hrdost a patriotství.

Nemýlíte se. Je to opravdu tak. V Bolaticích nebo třeba Hati by se sice se mnou hádali, zdali je Hlučín opravdovým centrem, ale já ho tak vnímám. Narodil jsem se tady a žiju zde celý život. Chtěl bych ho vést tak, abych ho s klidným svědomím a v co nejlepším stavu předal svým následovníkům.

Autor: Petr Dušek

8.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Dynamo České Budějovice – Slezský FC Opava 2:1
1 26

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
1 26

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

OBRAZEM: Herečka Dana Morávková přijela na módní přehlídku

Herečka Dana Morávková zavítala ve čtvrtek vpodvečer do Opavy. Důvodem byla módní přehlídka na Ostrožné ulici.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení