Když budete bilancovat svá léta ve funkci starosty, v jaké oblasti vidíte největší pokrok?

Znatelný posun je například
v oblasti investic. V posledních letech k tomu bylo vhodné období a podle mého názoru jsou ve Vítkově evropské peníze vidět – jak například na opravených silnicích, tak na celkovém dojmu z města.

Je to ale také 
o tom, že v rámci spoluúčasti na projektech jsme i my sami schopni investovat mnohem více.

Jaké konkrétní investice plánujete v nadcházejícím období?

Řešit by se měla dopravní situace u areálu školy, kde chybí část chodníků přímo k němu. Po sjednocení se zde pohybuje až sedm set dětí. Proto je nutné chodník dobudovat a zároveň
s tím by mělo vzniknout dvanáct parkovacích míst pro rodiče, kteří povezou děti do školy. Ti by pak měli zákaz vjíždět přímo do areálu školy mezi děti.

Těch pár metrů by děti měly zvládnout a celkově je to mnohem bezpečnější. Evropské peníze bude v následujících letech ještě těžší shánět, respektive se budou podporovat jiné oblasti.

Pokračujeme ale ve státním programu zateplování, v rámci kterého jsme vyměnili okna v kulturním domě a také jej zateplili. To stejné se událo v Jelenicích a zateplení čeká také čekárnu na autobusovém nádraží.

Mluvil jste o kulturním domě, podařilo se vám najít peníze na opravu kina?

Rozpočet na opravu kina se pohybuje kolem pětadvaceti milionů. I kdyby se konečná cena 
o něco snížila, i tak je to nad naše možnosti. Z toho důvodu jsme již pětkrát žádali o podporu 
v různých programech, naposledy to byly norské fondy, kde jsme sice postoupili, nicméně nakonec na peníze nedosáhli.

Objekt kina je ve špatném stavu. Špatné jsou rozvody elektřiny, vody a celá budova také vlhne. Ve hře začíná být i to, že kino budeme opravovat z vlastních zdrojů, ale postupně.

Vítkovsko patří mezi oblasti 
s nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti. Pokoušíte se do města dostat investory?

Myslím, že si můžeme upřímně říct, že velké firmy se do Vítkova nehrnou. Souvisí to i s tím, že i když se zlepšila dopravní dostupnost směrem na Opavu, 
s napojením na dálnici to až tak dobré není.

Nicméně máme menší průmyslovou zónu směrem na Větřkovice, kde funguje několik menších firem a halu si tam postavila i jedna společnost, která původně sídlila v Podhradí v pronájmu. Té jsme pomohli s vyřizováním potřebných povoleni a v budoucnu chceme být připravení na příchod dalších.

Důležité je, aby z Vítkova neutíkali.

Nově zavádíte osadní výbory, tedy jakousi formu poradních komisí tvořených lidmi z městských částí, kteří budou moci například předkládat návrhy na zastupitelstvu. Myslíte si, že lidé tuto možnost využijí?

Je to pro nás úplná novinka. Uvidíme, kolik částí se zapojí, každopádně v Klokočově, Lhotce nebo Jelenici jsou lidé docela aktivní. Obecně to vnímám dobře už z toho důvodu, že budeme mít přesnější informace 
o každé části.

Zatím jsme měli dvakrát ročně v každé části schůzku a pracovníci městského úřadu na místa také pravidelně dojíždějí. Přesto místní vědí nejlépe, kde jsou primární problémy.

Ve Vítkově jste etablovaná politická osobnost a jako taková se určitě setkáváte s kritikou. Čeho se nejčastěji týká?

Bývá to hodně v souvislosti 
s romskou komunitou. Lidé si často stěžují, že město je laxní a podobně, nicméně je třeba si uvědomit, kam sahá kompetence správních orgánů Vítkova. Problematiku jsme konzultovali s krajským koordinátorem a vzniklo i nízkoprahové zařízení, které svůj účel splňuje.

Po žhářském incidentu byly ve Vítkově nahlášeny i pochody extrémní pravice, jaká je nálada ve městě v těchto dnech?

Jak se potvrdilo, žháři z Vítkova nebyli a ani bych neřekl, že tady máme nějaké ultrapravicové buňky. Taky tady není ani vyložené romské ghetto. Na druhé straně problémy jsou. Týkají se různých krádeží a dalších přečinů.

Problém je hlavně s mladými, které rodiče nezvládají. S těmi staršími se dá mluvit a výhoda je, že se v relativně malém Vítkově všichni nějak známe.

Kde byste si přál, aby byl Vítkov například za deset let?

Chtěl bych, aby to bylo město, ze kterého mladí neutíkají a měli by k němu vztah. Je mi jasné, že co se týká uplatnění a možností, bude je to vždycky táhnout jinam. Na druhé straně může Vítkov nabízet život 
v oblasti s dobrým životním prostředím a dostupnými nemovitostmi.