V minulosti jste uvedl, že se snažíte podporovat sport pro všechny ve městě. Daří se vám toto předsevzetí naplňovat?

Věřím tomu, že ano. Snažíme se budovat sportoviště nebo cvičební prvky, které jsou s minimálními prostředky nebo úsilím přístupné všem bez rozdílu pohlaví nebo věku.

Nabízíme zázemí sportovním oddílům ve městě, snažíme se jim za rozumných podmínek umožnit využívání sportovní haly a sportovního areálu. A organizujeme mnoho sportovních akcí přístupných sportuchtivé veřejnosti, a to jak aktivním sportovcům, tak těm, co se hýbou jen rekreačně, dětem i seniorům.

Jako příklad mohu uvést třeba ty aktuální: Hlučínský půlmaraton, Májový pochoďáček nebo badmintonový turnaj.

Kultura a sport k sobě mají od letošního roku v Hlučíně výrazně blíže. Došlo totiž ke spojení Sportovně rekreačního areálu a Kulturního centra v Hlučíně.

Obě organizace se zatím nespojily, jejich sloučení pouze posvětili zastupitelé. K faktickému propojení, které v současnosti připravujeme, dojde až k 1. lednu příštího roku. Cílem je zefektivnění chodu městské organizace, větší koordinaci při plánovaní akcí, zejména při volbě termínů. Lepší bude využití techniky, vybavení i personálu.

Samozřejmě že neformálně už většina z toho funguje, ale jakmile budou obě organizace pod jednou hlavičkou, bude to ještě jednodušší a průhlednější. Například při velkých akcích prostě technika a lidé ze štěrkovny a z kulturního domu spojí síly, aniž by v tom byl nějaký administrativní problém.

Spojení obou funkcí vám zřejmě výrazně usnadní práci, už nebudete muset sedět na dvou židlích zároveň.

Už když jsem ke své původní práci ředitele sportovně rekreačního areálu přibíral funkci ředitele kulturního centra, řekli jsme si s vedením města, že je to pouze dočasná situace. Sloučení obou organizací je výsledkem procesu, během kterého se ukázalo, že je to dobrá varianta, která bude přínosem pro sportovní i kulturní část.

Jste rodák z Bobrovníků, v Hlučíně žijete a navíc jste studoval v Opavě. Jaký je váš vztah k tomuto regionu?

Na tuto otázku mám velmi jednoduchou odpověď. Jsem tady doma. Mám tady svou rodinu, přátele, kořeny. Líbí se mi tady, jsou zde zajímavá místa. Pro mě je to prostě příjemné místo pro život.

Obyvatelé Hlučína mohou v těchto dnech hlasovat v anketě TOP problémy města. Často se kritizuje absence nové kryté víceúčelové haly, souhlasíte s tím, že by městu taková stavba slušela?

Otázka nové kryté víceúčelové haly není vůbec jednoduchá. Jednu halu již tady máme, jenže bohužel nesplňuje kritéria pro provozování některých sportů, nemá dostatečné rozměry například pro házenou nebo florbal. Povrch není vhodný ani pro tenis. Proto bych novou halu ve městě uvítal.

Na druhou stranu ale vím, jaká velká je to investice. A také to, že například školám v Bobrovníkách nebo Darkovičkách chybí školní tělocvičny. Takže já osobně bych nejspíše upřednostnil především školy a pak řešil novou víceúčelovou halu.

Hlučín letos slaví 760. výročí vzniku města. Jak zatím oslavy podle vás probíhají a na co byste ze své pozice nejvíce upozornil případné návštěvníky?

Oslavy budou opravdu veliké, plánujeme mnoho zajímavých akcí. Jsou to koncerty, přednášky, vystoupení různých souborů. Upozornil bych především na Hlučínské slavnosti, které se uskuteční od 23. do 25. června a jejichž součástí bude i festival ohňostrojů.

Naprostou novinkou bude řezbářské sympozium, které se uskuteční už v květnu na březích Hlučínského jezera. Tématem pro řezbáře z České republiky, ale i ze zahraničí bude Zastavení u vody, takže se těšíme, jakými uměleckými díly pak budeme moci ozdobit nejen areál štěrkovny.

Pro řezbáře už máme připravené nějaké kmeny, ze kterých budou tesat. Doufáme, že se nám ozvou majitelé dalších stromů určených ke skácení, aby byl větší výběr materiálu. Postupně dáváme dohromady také tým řezbářů, kteří budou na štěrkovně před zraky diváků po celý týden pracovat.

Doufáme, že se nám jej podaří poskládat tak, abychom měli vedle sebe zkušené mistry 
i mladé talentované umělce.

Od roku 2000 jste ředitelem Hlučínské štěrkovny, chystají se na ní pro novou letní sezonu nějaké změny? Minulý rok byl zřejmě pro štěrkovnu velmi úspěšný, alespoň co do zájmu návštěvníků.

Pro letošní sezonu se pár změn samozřejmě chystá. Vybudovali jsme další beach volejbalový kurt, přidalivenkovní cvičební prvky. Ale především budujeme hlavně pro maminky s dětmi nové dětské brouzdaliště, které bude splňovat přísné hygienické požadavky.

A pro vyznavače adrenalinu budeme stavět sedm metrů vysokou lezeckou stěnu.

V Hlučíně začaly v březnu farmářské trhy. Proč jste se rozhodli letos zvolit jiný model pořádání, kdy trhy probíhají v rámci sítě pod názvem České trhy?

Chtěli jsme letos vyzkoušet něco nového. Pokud se síť České trhy osvědčí a občané ocení její nabídku, budeme s ní do budoucna spolupracovat. Loňské trhy měly u lidí i trhovců velký úspěch, laťka je tedy nasazená vysoko. Určitě ji nechceme snižovat, takže teprve spokojenost lidí s jarní části rozhodne, jak to bude s pořádáním trhů vypadat do budoucna.

Petr Večeřa