VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Častulík: Práce u policie je pro mě spíš poslání než zaměstnání

/ROZHOVOR/ Petr Častulík, třiačtyřicetiletý rodák z Jesenicka, se za více než dvacet let svého působení u Policie ČR dostal k práci nejen v Jeseníku, ale i v Bruntále či Praze. Jeho současnou štací je Opava, kde je vedoucím Územního odboru od letošního února.

5.8.2015 5
SDÍLEJ:

Vedoucí opavské policie Petr Častulík.Foto: archiv Policie ČR

Sám se netají tím, že umí být náročný jak na své okolí, tak sám na sebe. A pokud lze vycházet z čísel, jsou již vidět nemalé úspěchy. Součástí setkání za účelem rozhovoru byla mimo jiné i krátká prezentace, která dosavadní výsledky porovnávala s čísly z loňských let.

Úspěchy ve velkých číslech pak byly nejvíce patrny v drogové problematice, na kterou se Petr Častulík mimo jiné specializuje.

Jsou dealeři narkomani nebo lidé, co nemají s užíváním drog vůbec nic společného a mají to pouze jako byznys?

Je to velmi individuální. Máme případy, kdy se sami narkomani podílejí na distribuci, a řešíme i případy, kdy jim drogy slouží pouze k zisku. Nicméně větší počet je těch, kteří sami ty drogy užívají. Důvod je jasný. Tyto osoby potřebují získat větší finanční prostředky, aby si ty drogy mohli pořídit.

Jedna z těch snadnějších cest je začít drogy dále šířit.

Vy jste dříve působil na Bruntálsku a Jesenicku. Je tam situace hodně jiná než na Opavsku? Slyšela jsem, že je to divoké například ve Zlatých Horách, kde je velká nezaměstnanost.

Za mou více než dvacetiletou praxi mohu potvrdit, že většinou existuje přímá úměra mezi ekonomickou a sociální úrovní obyvatelstva a tendencí ke kriminalitě, včetně užívání drog.

Jesenicko a Bruntálsko jsou okresy s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v celé republice, což s sebou nese mnohá negativa. Pochopitelně je tam méně hospodářské kriminality a spíše více drobné kriminality, včetně užívání omamných látek.

Takže se dá říct, že i více než v Opavě?

Na to není tak snadné odpovědět. Je otázkou, jaké kritérium hodnocení si stanovíme (celkový počet páchaných skutků; poměr skutků ve vztahu k počtu obyvatel, kteří žijí v regionu; počet recidivistů). Sledovaným ukazatelem je vždy výroba drog.

Platí, že čím je město větší a anonymnější, tím hůře se policistům odhalují prostory, kde se drogy vyrábějí. Samozřejmě v malých městech a obcích si většina sousedů podezřelého jednání všimne.

Jakým způsobem si mohou občané všimnout, že se vedle nich nachází varna nebo pěstírna? Co jsou základní ukazatele?

Pokud se jedná o místo, kde se drogy prodávají, půjde o zvýšený pohyb podezřelých osob. U pěstíren to může být zápach, který vzniká při pěstování konopí. I když výrobci se jej snaží různými způsoby maskovat, například filtrovat vzduch, který z pěstíren jde ven.

A je samozřejmě spousta dalších indicií, které nebudeme z pochopitelných důvodů uvádět.

Je v případě varen také přítomen zápach? Asi více toxický, že?

Přesně tak. Ze zkušeností, kdy se drogy vyráběly například v panelákových bytech, víme, že sousedé posléze uvedli přítomnost podivných pachů. Proto jsme všeobecně rádi, když nás lidé upozorní na podezřelé skutečnosti.

Je s drogovou problematikou spojena i nějaká další kriminální činnost?

Drogová problematika je úzce spjata s kriminalitou majetkovou. Vychází to z potřeby obstarat si finanční prostředky na drogy. Závislost, ať už psychická nebo fyzická, vyvolává u uživatelů nutkavou potřebu obstarat si další dávku. Finanční náklady tak často neúměrně rostou a po čase k jejich obstarání vede cesta skrze páchání trestné činnosti.

Kde je u drog ten prvotní impuls k užívání a co by bylo třeba udělat, aby se řetězec užívání a distribuování zastavil?

Je to především o rodině a výchově. Pokud žijete v takovém rodinném prostředí, ve kterém vás odmalička vedou k určitým vztahově pozitivním hodnotám, tak si myslím, že pravděpodobnost toho, že mladý člověk podlehne pokušení, které drogy nabízejí, je menší.

Můžou těmto jedincům pak pomoct nejrůznější psychologové, pedagogičtí pracovníci a preventisté? Může to mít vliv?

Ano, jsem o tom přesvědčen. Jednou ze základních lidských potřeb je potřeba štěstí, radosti, klidu a pohody. A myslím si, že to je ten hlavní důvod, proč lidé utíkají k drogám. Byť je to náhražka, tak nějakým způsobem jim drogy tyto emoce zprostředkovávají.

Je důležitou rolí právě sociálních pracovníků či kontaktních center a dalších organizací, aby tyto lidi vedli k tomu si pocit radost obstarat jiným způsobem než prostřednictvím drog.

Jaká droga je tady na Opavsku nejvíce rozšířená?

Z lehkých drog je to marihuana, z těch tvrdých pak pervitin.

Když odbočíme úplně od drog. Jaký máte vztah k Opavě? Nebylo pro vás těžké se sem z Jesenicka přestěhovat?

Pro mě to nebylo tak těžké, protože Opavu znám z doby, kdy jsem na zdejší Slezské univerzitě studoval veřejnou správu. Navíc část rodiny mé ženy pochází z Opavska.

Co se týče kriminality všeobecně. Co je na Opavsku nejrozšířenějším nešvarem?

Nejčetnější jsou majetkové delikty a drobnější kriminalita. To se ovšem nevztahuje pouze na Opavu, ale na celou republiku.

Co se týče vaší profesní kariéry. Je nějaký případ, který pro vás byl nejsložitější a na který nejčastěji vzpomínáte?

Určitě je jich několik. Z hlediska velitelského to bylo především zvládnutí povodní v roce 2007 na Jesenicku nebo výbuchu granátu v Krnově, ke kterému došlo při přepadení v centru města, kde několik policistů utrpělo těžká zranění.

V podstatě celá organizace a zvládnutí té situace na místě činu byl jeden ze složitých a určitě velmi zátěžových případů.

K případům, na které vzpomínám, ač nerad, patří i ty, kde došlo ke zranění nebo úmrtí dětí. Vzhledem k tomu, že jsem ve své profesní kariéře prošel pozicemi jak řadového policisty, tak kriminalisty a vyšetřovatele, tak byla účast na takových případech nevyhnutelná.

Teď ze soudku s oddechovou tematikou: sledujete kriminální seriály? Neštve vás někdy, jak daleko jsou od skutečnosti?

Seriály s kriminální tematikou nesleduji, protože je tam popis práce policisty ve velké míře zavádějící. Práce kriminalisty často vypadá v televizi akčně a dobrodružně, ale pravda je, že jde spíše o práci zdlouhavou, pečlivou a často ne příliš zábavnou.

Myslím, že naše práce je mnohdy natolik emociálně zatěžující a náročná, že osobně k relaxaci raději volím jiná témata seriálů a filmů.

Čím se tedy nejlépe odreagujete?

Jsem včelař, takže pro mě to jsou převážně včely a dále pak sport. Ale mám rád třeba i divadlo a na to se v Opavě moc těším.

Zmínil jste, že je vaše práce psychicky zatěžující. Neměl jste nikdy zaječí úmysly?

Práce mě ještě pořád baví. I když je náročná a vyčerpávající, pořád mě velmi naplňuje. Ale určitě jsem si vědom, že přijde okamžik, kdy tuhle práci už nedokážu vykonávat v takové kvalitě a nasazení, jak bych si přál, a pak se podle toho zachovám.

A jak v Opavě vycházíte s kolektivem?

Musím říct, že jsem byl mile překvapen, když jsem do Opavy přestoupil. Pracuje tady velká spousta šikovných, talentovaných a profesně zdatných lidí. A můžu srovnávat, protože jsem vystřídal několik územních oddělení v řídících funkcích.

Samozřejmě každá změna řídícího pracovníka je spojena s obdobím poznávání a přijímáním nové situace, požadavků a pravidel. S tím souvisí i určitá přísnost, protože, když společně nebudeme dobře dělat svoji práci, tak to povede k tomu, že region bude více zatížen kriminalitou, což například v oblasti drog bude znamenat více dealerů, více varen a více pěstíren a následně pak v rámci té přímé úměry více zničených a zkažených životů.

Proto určitě chci, aby policisté odváděli velmi dobrou práci.

Myslím si, že jedna z důležitých věcí je, aby člověk byl na své práci osobně zainteresovaný. S policisty, kteří tuto nelehkou práci vykonávají profesionálně a zodpovědně, vycházím dobře.

Jsou-li policisté, kteří nevykonávají své povinnosti tak, jak by měli a tady je třeba říct, že jsme poměrně velká organizace, kde působí víc jak tři sta policistů a lhal bych, kdybych řekl, že jsme všichni dokonalí a perfektní tak samozřejmě, u těchto lidí mohou změny a určitý tlak na efektivitu, účelnost a kvalitu práce být přijímány rozporuplně.

Nemohou však očekávat, že bych tento neprofesionální přístup akceptoval.

Proč jste si zvolil zrovna práci policisty?

Povahově jsem k tomu odmalička tíhl. Věděl jsem, že moje budoucnost bude buď u policie nebo v armádě.

Když jste se představoval na zastupitelstvu, řekl jste, že za policisty by měly mluvit skutky místo slov. Myslíte si, že se vám to zatím tady v Opavě daří?

Dělám vše pro to, abych tento svůj výrok naplnil. Již mohu říci, že v rámci pololetních výsledků jsme patřili k nejlepším v Moravskoslezském kraji, a věřím, že se nám skvělých výsledků podaří dosáhnout i na konci roku. Nicméně v rámci objektivity musím uznat, že jsou věci, které se nám ne úplně podařily a ukázaly, že máme stále co zlepšovat.

Autor: Klára Jarošová

5.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení