Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Handl: S většinou nájemníků jsme se dohodli

Opava /ROZHOVOR/ - Společnost RPG Byty v letošním roce investuje do oprav a celkové regenerace zhruba 1,4 miliardy korun. Opraví celkem 1367 domů s téměř 1500 byty. Jaká je situace v Opavě, a to včetně zvyšování nájemného v bytech RPG? Na to odpověděl ředitel vnějších vztahů RPG Petr Handl.

25.10.2012
SDÍLEJ:

Společnosti RPG byty patří také prostory na Popské ulici v Opavě.Foto: DENÍK / Zuzana Urbánková

Kolik bytů RPG v Opavě vlastní?

V Opavě vlastníme celkem 423 bytů. Z toho volných je pouze 14 a 4 velké byty budeme v nejbližší době na základě konkrétní poptávky nájemníků rozdělovat na 8 menších bytových jednotek. U těch již víme, že budou ihned po dokončení rekonstrukce pronajaty. Zájem o byty v Opavě je dlouhodobý a máme zde i velmi nízkou fluktuaci nájemníků. V letošním roce se nám zatím uvolnilo pouze 42 bytů a 48 jsme jich nově pronajali, takže celkový počet volných bytů se nám oproti závěru loňského roku snížil o 6.

Jaké opravy v nich v poslední době proběhly a za kolik?

Jen v letošním roce jsme v Opavě vyměnili okna v 330 bytech nákladem 11 milionů korun, čímž byla výměna oken dokončena téměř ve všech našich opavských bytech, tedy o 2 roky dříve, než dokdy jsme se nájemníkům zavázali okna vyměnit v rámci projektu navyšování nájemného. V 18 vchodech jsme navíc provedli výměnu vchodových dveří, zvonkových tabel a poštovních schránek společně s úpravou společných prostor celkově za 3 miliony.

Ve 3 vchodech probíhá generální oprava elektrorozvodů ve společných prostorách domů za téměř 900 tisíc korun. Kromě toho jsme letos doposud v rámci běžné údržby vyřešili 260 požadavků našich nájemníků za dalších zhruba 900 tisíc korun. Celkem se tedy letos doposud jedná o opravy za zhruba 16 milionů korun.

O kolik jste nyní zvýšili v Opavě nájemné?

Postupné navyšování nájemného se týká pouze bytů s dříve regulovaným nájemným, kterých máme v Opavě více než polovinu z celkového počtu. U těchto bytů je letos nájemné ve výši 50,02-62,52 Kč/m2 a naposledy u nich dojde k plošnému navýšení o maximálně 5 Kč/m2 v příštím roce. Přesnou výši nájemného pro jednotlivé roky mají uvedenou v nájemních smlouvách, které s námi uzavřeli v rámci dohody o nové výši nájemného po skončení regulace na konci roku 2010.

Jak na vyšší nájemné reagují nájemníci? Odcházejí, podávají žaloby, jsou v klidu?

S naprostou většinou nájemníků s donedávna regulovaným nájemným jsme se na postupném navyšování dohodli. Jejich nájemné je stále pod tržními hodnotami. Jak jsem již uvedl výše, velkou fluktuaci nájemníků v Opavě nemáme. V Opavě řešíme jen 3 případy, kdy jsme o určení výše nájemného požádali soud, ale v žádném z těchto případů doposud nebylo nařízeno jednání, a tedy není ještě rozhodnuto.

Kolik nyní činí průměrný nájem a kolik bude činit po zvýšení nájemného?

Deregulované nájemné se v Opavě momentálně pohybuje na průměrné hodnotě 62,18 Kč/m2 (průměrně 3 900 Kč měsíčně), v příštím roce to bude 67,18 Kč/m2 (průměrně 4 220 Kč měsíčně). Tržní nájemné v našich bytech v Opavě se přitom pohybuje v průměru okolo 75,70 Kč/m2 (průměrně 4 620 Kč měsíčně).

Autor: Zuzana Urbánková

25.10.2012
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení