Dvakrát svou ženu zavezl do Slezské nemocnice, ale dvakrát byli posláni domů s tím, že lékaři neodhalili žádný odborný problém. Potřetí už do Kravař musela pro Petru Hladkou vyjet sanitka, v níž následně zemřela. „Člověk se s tím po nějaké době do určité míry vyrovná, vzpomínky se však stále vracejí," přiznal Petr Hladký.

V minulém týdnu padl u opavského soudu další rozsudek, proti kterému se dvojice obžalovaných lékařů odvolala. Případ tedy opět poputuje ke Krajskému soudu do Ostravy. Co říkáte na to, že celá záležitost stále není uzavřena?

Už to bude osm let. Pořád se to vleče. Trvá to opravdu dlouho, pro mě i celou rodinu to je vyčerpávající.

Posledním rozsudkem byl lékařům udělen peněžitý trest ve výši 200 tisíc korun. Jste spokojen s jeho výší?

Nejsem. Nemyslím si totiž, že by cena lidského života měla být vyvažována penězi.

Jaký trest byste zvolil vy?

Rozhodně by dále neměli vykonávat svou práci. Beru to podle sebe. Pokud v zaměstnání udělám chybu, také za to musím zaplatit. V tomto případě přišel o život člověk, na to by se nemělo zapomínat. Odebral bych jim diplom.

Když jste skoro před osmi lety přivezl manželku do nemocnice se zdravotními komplikacemi, nejspíš jste neměl důvod lékařům nedůvěřovat, že?

Potom, co jsme tam v sobotu přijeli poprvé, nám řekli, že jde asi o nějakou virózu, a poslali nás domů. Nejsem lékař, nenapadlo mě, že by to mohlo mít vážné následky. Respektovali jsme jejich rozhodnutí a odjeli zpět do Kravař. V neděli jsme tam museli vyjet podruhé, tehdy už má žena nebyla schopna chodit, museli jsme použít vozík. I pak nás zase poslali domů. Později jsme museli volat sanitku, ve které zemřela.

Podle rozsudku lékaři nenesou přímou vinu na smrti vaší manželky. Udělená pokuta ovšem potvrzuje zanedbanou péči. Co podle vás měli udělat jinak? Zvlášť u ženy, která se nachází v šestinedělí, a zdravotní komplikace pro ni mohou mít fatální následky.

Bylo to nedlouho po porodu. To skoro nejde ani komentovat. Podle mého měla jednoznačně proběhnout důkladná vyšetření a má žena měla být hospitalizována v nemocnici.

Jaké to pro vás tehdy bylo? Ze dne na den jste zůstal sám na čerstvě narozeného syna Tobiase a pětiletou dceru Valerii, navíc jste se společně s celou rodinou musel vyrovnávat s takovou tragédií.

Bylo to něco nepředstavitelného. Neumím to ani přesně popsat a vysvětlit. Hodně mi pomohla moje mamka. Podpora okolí byla velká. Dostal jsem se zkrátka do takové situace a musel se k tomu nějak postavit.

Cítíte podporu i přímo v místě vašeho bydliště v Kravařích? Tento případ přece jenom zasáhl a vlastně stále zasahuje spoustu lidí nejenom na Opavsku.

Určitě. Je výborné, že lidé vás podporují. Zvlášť tady v Kravařích, odkud Petra pocházela. Máme zde spoustu kamarádů a známých, kteří nám dodávají sílu a vyjadřují svou podporu.

S tím, co se stalo, se člověk nejspíš nikdy úplně nevyrovná, přesto podařilo se vám to alespoň částečně? Našel jste si například novou přítelkyni?

Člověk to navždy bude mít v sobě. Přítelkyni mám. S postupem času jsem cítil, že k sobě potřebuji ženu, která mi pomůže se postarat o děti. Jsem moc rád, že jsem někoho takového našel. Ze začátku to přitom pro ni nebylo vůbec jednoduché. Ona i děti to ale zvládly a přijaly ji za mámu.

Jak moc rodina trpí tím, že případ se tak dlouho táhne? Loni se počtvrté vrátil k okresnímu soudu do Opavy, minulý týden padl další rozsudek, po němž přišlo další odvolání, a tedy další přesun do Ostravy…

Není to vůbec příjemné. Pokud se to začne znovu projednávat, člověk se k tomu musí zase vracet, vrací se vám vzpomínky na ty dny. Trápí nás to všechny. Rádi bychom to už uzavřeli a měli klid.

Pracujete jako zámečník, ale vaší velkou vášní je fotbal. Nyní hrajete na postu brankáře krajský přebor za Háj ve Slezsku, v minulosti jste si vyzkoušel i divizi v dresu Kravař. Pomohl vám třeba i tento sport se vyrovnat s onou tragédií?

Musím říct, že hodně. Člověk nemusel být doma, mohl vyrazit ven mezi lidi a trochu si pročistit hlavu. Rozhodně to pro mě bylo prospěšné.

Vzhledem k odvolání se celý případ vrátí ke Krajskému soudu v Ostravě, víte něco o tom, kdy by mohlo proběhnout další líčení?

Moc informací nemám. Lékaři se odvolali a soud by se tím mohl nejspíš znovu zabývat někdy v létě.

U posledního rozsudku jste nebyl. Rozhodl jste se, že se únavného soudního procesu už nebudete dále osobně zúčastňovat?

Dříve jsme k soudu s mou matkou chodili jako svědci. Loni se ovšem případu ujala nová soudkyně a nedostali jsme už ani předvolání. Všechno řeší můj právník, který u soudu minulý týden byl.

Dostalo se vám od samotných lékařů anebo ze strany opavské nemocnice za ta léta nějaké omluvy?

Ne, vůbec. Potkával jsem je pouze u soudu. Jinak mezi námi žádný kontakt neproběhl. Z nemocnice mi přišel akorát jeden dopis, v němž se psalo, že litují toho, co se stalo. Nic víc.

Co se tehdy vlastně stalo

Petra Hladká z Kravař porodila své druhé dítě v říjnu 2008. Nedlouho po porodu se ovšem dostavily zdravotní komplikace. Nejdříve vyhledala pomoc na pohotovostní službě Slezské nemocnice v Opavě. Lékařka provedla běžné interní vyšetření a poslala ji na gynekologii.

Zde však nebyl odhalen žádný problém a s diagnostikovaným virovým onemocněním byla odeslána domů. Nedošlo přitom k odběru krve nebo jiného biologického materiálu. Během nadcházející noci se stav tehdy devětadvacetileté Petry Hladké zhoršil, omdlela v koupelně a přidaly se také urologické potíže.

Do nemocnice zamířila znovu. To už ovšem nedokázala chodit a k přesunu bylo nutné použít vozík. Gynekoložka ji poslala k urologovi, jenž nezjistil žádný odborný problém. Pacientka tedy opět zamířila do Kravař.

V podvečer 19. října se dostavily také dýchací potíže, načež musela být přivolána záchranná služba. Při převozu v sanitce poté zemřela.

V loňském roce Krajský soud v Ostravě případ počtvrté vrátil k okresnímu soudu do Opavy. Naposledy byla ustanovena i výměna členů senátu a celé záležitosti se ujala nová soudkyně. Opavský soud dvojici lékařů v minulosti třikrát zprostil obžaloby, ale v Ostravě bylo toto rozhodnutí třikrát zrušeno.

V minulém týdnu další rozsudek určil peněžitý trest ve výši 200 tisíc korun. Lékaři i státní zástupce se však odvolali, případem se tak znovu bude zabývat ostravský krajský soud.