Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Pavlíček: Dělám práci, kterou skutečně miluji

/ROZHOVOR/ Život bez svých žáků si ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček zatím vůbec nedokáže představit. Ve školním prostředí se cítí jako ryba ve vodě a pro své studenty má dokonalé pochopení.

18.2.2017 1
SDÍLEJ:

Petr PavlíčekFoto: DENÍK

Přiznejte barvu – jaký jste býval student?

Průměrný. Potíže mi dělala hlavně gramatika v češtině a nedělal jsem nic jiného, než psal diktáty. Stejně mi to nepomohlo. O to lépe dnes chápu studenty, kteří se na neoblíbený předmět připravují řadu hodin, a výsledky snažení přesto končívají v lepším případě u čtyřky.

No právě. Učíte matematiku a fyziku, které zrovna moc oblíbené nejsou.

No vidíte, já si zase myslím, že oblíbené jsou. Žáci v nich prožívají radost z vyřešení problému a mockrát jsem už zažil, že při tom doslova vřískali nadšením.

Nebo hrůzou. Dají se tyto předměty vůbec naučit?

Vyžadují talent. Pokud ten studentovi chybí, tak nejdou, ani kdyby se rozkrájel. Nezbývá mu pak nic jiného, než se text mechanicky nabiflovat a zopakovat ho učiteli jako gramofon.

To důvěrně znám, ale smysl biflování mi uniká.

Možná spočívá v tom, že si žák dobře uvědomí své studijní meze. Pokud takovou látku alespoň teoreticky zvládne, dovede ocenit pozitivní vliv námahy. Přesto jsem odpůrcem zařazení matematiky mezi povinné maturitní předměty, protože tím bere netalentovaným studentům čas ke zdokonalování v předmětech, na které talent mají.

Zrovna tak jsem odpůrcem nesmyslné pamlskové vyhlášky. Pokud je mi známo, tak si děcka všechno, co jim chutná, bez problémů koupí v obchodech ještě před příchodem do školy. Vlk se nažral a koza zůstává celá.

Zůstaňme ještě chvíli u školních věcí. Dělají vám studenti radost?

Ohromnou. Na šikovné studenty máme prostě štěstí. Vítězství v různých krajských i republikových soutěžích už ani nepočítám. Podle kritérií vydaných ministerstvem školství je Mendelovo gymnázium v kraji na druhém místě, hned za prvním Wichterleho gymnáziem v Ostravě. Tomu se už dá říci pocta.

Konkurence Slezského gymnázia vás podle všeho netrápí.

Ani náhodou. Existenci dvou gymnázií ve městě považuji spíše za rozšířenou nabídku pro studijně nadané žáky základních škol. Za konkurenci ho nepovažuji, každé máme svou vlastní cestu. Ta naše vede po přírodních vědách.

Přesuňme se od nich k samotné přírodě.

Mám ji rád a jsem intuitivní ekolog. Znamená to, že ji dovedu pochopit a umím s ní žít. Když někde uvidím ležet větvičku, píchnu ji do země, aby z ní něco vyrostlo. Stejně aktivní už nebývám v odstraňování plevele. Tvrdím, že vytváří větvičkám to správné mikroklima, a moje záhonky patří k těm nejzaplevelenějším.

Všichni mi to pak vyčítají, ale když je vyčistím, větvičky uschnou.

Flóru jsme probrali, zbývá fauna.

Živá zvířata mám dokonce moc rád. Doma máme psa a je to rodinný miláček. Rozčílí ho jen ten návštěvník, který se nemá k jeho soustavnému hlazení. Naštěstí zatím neumí ovládat televizi, protože kdyby se to naučil, museli bychom se přizpůsobit jeho programům.

Jaké znamení vám osud přidělil?

Štíra a docela mi sedí. Klidný vydržím být do chvíle, než jsem zahnaný do kouta, a pak hned seknu žihadlem. Snažím se ho nechávat zahálet, jak to jen jde, a věci řešit v klidu. Znám svou prudkost a pokud možno ji držím na uzdě.

Petr Pavlíček se narodil 29. října 1952 v Opavě. Po maturitě zamířil na Palackého univerzituv Olomouci a po absolvováním začal učit. Nejprve na gymnáziu ve Vítkově a od roku 1983 na opavském Mendelově gymnáziu. Od roku 1991v něm dělal zástupce ředitele a od roku 1995 až do současnosti je jeho ředitelem.

Do školních aktivit zavedl řadu nových tradic a je autorem několika odborných publikací. Bydlí v Opavě, je ženatý a má syna i dceru.

Autor: Jitka Hrušková

18.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení