Přiznejte barvu – jaký jste býval student?

Průměrný. Potíže mi dělala hlavně gramatika v češtině a nedělal jsem nic jiného, než psal diktáty. Stejně mi to nepomohlo. O to lépe dnes chápu studenty, kteří se na neoblíbený předmět připravují řadu hodin, a výsledky snažení přesto končívají v lepším případě u čtyřky.

No právě. Učíte matematiku a fyziku, které zrovna moc oblíbené nejsou.

No vidíte, já si zase myslím, že oblíbené jsou. Žáci v nich prožívají radost z vyřešení problému a mockrát jsem už zažil, že při tom doslova vřískali nadšením.

Nebo hrůzou. Dají se tyto předměty vůbec naučit?

Vyžadují talent. Pokud ten studentovi chybí, tak nejdou, ani kdyby se rozkrájel. Nezbývá mu pak nic jiného, než se text mechanicky nabiflovat a zopakovat ho učiteli jako gramofon.

To důvěrně znám, ale smysl biflování mi uniká.

Možná spočívá v tom, že si žák dobře uvědomí své studijní meze. Pokud takovou látku alespoň teoreticky zvládne, dovede ocenit pozitivní vliv námahy. Přesto jsem odpůrcem zařazení matematiky mezi povinné maturitní předměty, protože tím bere netalentovaným studentům čas ke zdokonalování v předmětech, na které talent mají.

Zrovna tak jsem odpůrcem nesmyslné pamlskové vyhlášky. Pokud je mi známo, tak si děcka všechno, co jim chutná, bez problémů koupí v obchodech ještě před příchodem do školy. Vlk se nažral a koza zůstává celá.

Zůstaňme ještě chvíli u školních věcí. Dělají vám studenti radost?

Ohromnou. Na šikovné studenty máme prostě štěstí. Vítězství v různých krajských i republikových soutěžích už ani nepočítám. Podle kritérií vydaných ministerstvem školství je Mendelovo gymnázium v kraji na druhém místě, hned za prvním Wichterleho gymnáziem v Ostravě. Tomu se už dá říci pocta.

Konkurence Slezského gymnázia vás podle všeho netrápí.

Ani náhodou. Existenci dvou gymnázií ve městě považuji spíše za rozšířenou nabídku pro studijně nadané žáky základních škol. Za konkurenci ho nepovažuji, každé máme svou vlastní cestu. Ta naše vede po přírodních vědách.

Přesuňme se od nich k samotné přírodě.

Mám ji rád a jsem intuitivní ekolog. Znamená to, že ji dovedu pochopit a umím s ní žít. Když někde uvidím ležet větvičku, píchnu ji do země, aby z ní něco vyrostlo. Stejně aktivní už nebývám v odstraňování plevele. Tvrdím, že vytváří větvičkám to správné mikroklima, a moje záhonky patří k těm nejzaplevelenějším.

Všichni mi to pak vyčítají, ale když je vyčistím, větvičky uschnou.

Flóru jsme probrali, zbývá fauna.

Živá zvířata mám dokonce moc rád. Doma máme psa a je to rodinný miláček. Rozčílí ho jen ten návštěvník, který se nemá k jeho soustavnému hlazení. Naštěstí zatím neumí ovládat televizi, protože kdyby se to naučil, museli bychom se přizpůsobit jeho programům.

Jaké znamení vám osud přidělil?

Štíra a docela mi sedí. Klidný vydržím být do chvíle, než jsem zahnaný do kouta, a pak hned seknu žihadlem. Snažím se ho nechávat zahálet, jak to jen jde, a věci řešit v klidu. Znám svou prudkost a pokud možno ji držím na uzdě.

Petr Pavlíček se narodil 29. října 1952 v Opavě. Po maturitě zamířil na Palackého univerzituv Olomouci a po absolvováním začal učit. Nejprve na gymnáziu ve Vítkově a od roku 1983 na opavském Mendelově gymnáziu. Od roku 1991v něm dělal zástupce ředitele a od roku 1995 až do současnosti je jeho ředitelem.

Do školních aktivit zavedl řadu nových tradic a je autorem několika odborných publikací. Bydlí v Opavě, je ženatý a má syna i dceru.