VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radim Masný: Opavský hokej mi více vzal, než dal

Opava /ROZHOVOR/ – Někteří o něm tvrdí, že se vypařil, údajně prý také s okolím nekomunikuje. Řeč je o kontraverzním podnikateli Radimu Masném, člověku, který do Opavy přivedl extraligový hokej a box. Pravda je ale úplně jiná. Bývalý neúspěšný kandidát na senátora pracuje intenzivně na své figuře pod vedením trenéra Jiřího Týna.

23.11.2013 2
SDÍLEJ:

Radim Masný se svým trenérem Jiřím Týnem.Foto: DENÍK / Roman Brhel

„Chci být nejkrásnějším šedesátníkem v Opavě," usmívá se Radim Masný, který má o padesát kilo méně než v dobách minulých. „Podíl na tom má i mladá přítelkyně," dodává vášnivý motorkář.

Výrazně upravil i svou životosprávu, ze svého života částečně odboural alkohol, chystá se otvírat důl a čeká, jak dopadne soud se společností, na kterou má vliv. Během rozhovoru pro Deník zavzpomínal i na extraligové roky v Opavě. „Já jsem klub nikdy neřídil, jen jsem sháněl peníze, vedla ho má manželka.

O mě se říkají čertovské věci, přitom jsem na hokeji nechodil ani do VIP. Měl jsem své místo na tribuně, kde jsem si dal deset rumů, snědl, dokud je nezačali opékat, smočené párky a bylo mi fajn," vzpomíná na své hokejové období. Více už v následujícím rozhovoru.

Když se na vás člověk podívá, otázka, která ho asi jako první napadne, co se děje? Mám na mysli váhu, musel jste dát hodně kil dolů…

(usměje se) Vždycky jsem sportoval, to může pan trenér potvrdit (podívá se na Jiřího Týna). Změna je ale možná v tom, že jsem se v určitý moment rozhodl se sebou výrazněji něco udělat. I když jsem měl bezmála 160 kilo, tak jsem se cítil dobře a byl v kondici.

Ale asi je to věkem, prostě jsem se rozhodl zapracovat na postavě. Zklamu některé lidi, kteří si mysleli, že můj výrazný pokles váhy souvisí se zdravotními problémy.

Kolik jste dal dolů kilo?

Když vezmu svou výchozí váhu, kterou jsem měl v životě, a to 161 kilo, tak dost. Tahle váha byla pro mě signálem, kdy jsem si řekl: a dost. Prohlásil jsem, že do šedesáti let se pokusím být nejpěknějším šedesátníkem v Opavě. V současné době vážím 108 kg, můžu mít klidně osmdesát, protože vím, jak ovládat svoje tělo, ale necítil bych se šťastný.

Pokud mi váha spadne na 105, dělám vše proto, ať se sestup zasekne. Svým způsobem cvičení jde proti hubnutí. Nabývá vám svalová hmota a tím i váha jde nahoru. Ale dnes mám svých 108 kilo v jiné kvalitě. Jsou lidé, kteří dávají váhu dolů dietami, jejich tělo vypadá ochable, navíc tito lidé musí mít hodně těžký život.

Jak často cvičíte?

Když mám čas. Pokud se rozhodnu, tak ho mám. Do posilovny chodím čtyřikrát týdně. Cvičení je velice důležitý faktor v mém životě.

Byl jste spojován s boxem. Aktivně zaboxovat vás neláká?

Ne, ne. Box jsem měl samozřejmě rád. Zhruba před třemi lety jsem se rozhodl, že už nechci, aby mé jméno někde figurovalo. Při cestě na schůzku olympijského výboru, jehož jsem byl dlouhá léta členem, jsem se rozhodl se vším skončit.

Nepřijal jsem ani nabídku ruské federace, abych kandidoval do evropských a světových pozic. Jednoduše jsem skončil, přestalo mě to bavit.

Sport vás ale baví? Nebo ne?

Ztratil jsem veškeré ideály. Z doby, kdy jsem byl vlastníkem extraligového hokejového týmu, přišel jsem na to, o čem se nyní hodně mluví ve vztahu k fotbalu. Přestal jsem si každý den kupovat Sport a celkově ho sledovat. Je ale pravdou, že když je mistrovství světa, tak to se dívám.

Říkáte, že jste ztratil ideály. A co baráž se Znojmem, kdy Opava prohrávala 3:0 na zápasy, nakonec sérii otočila ve svůj prospěch…?

Slyšel jsem o této sérii hodně příběhů, ale všechno kecy v kleci. Za stavu 3:0 pro Znojmo jsem se pomalu smiřoval s tím, že spadneme. Jsem ale člověk, který z boje neutíká. Vložil jsem se do toho, do soupeřových hráčů ovšem nikdo nezajel, jak si někteří mysleli. Chtěl jsem jen po rozhodčích, ať pískají extraligu.

Náš tým měl kvalitu, najednou se hra nekouskovala a my jsme začali Znojmo přehrávat. Po kondiční stránce jsme byli na tom daleko lépe než oni. Přece jenom mezi extraligou a první ligou byl velký rozdíl.

Litujete toho, že jste vstoupil do opavského hokeje?

Nelituji ničeho, protože svůj život žiju rád. S dnešním rozumem bych se choval jinak. Hokej mi více vzal, než dal. Co se týče hokeje, měl jsem a asi mám řadu kritiků, i dost nepříjemných. Nikdo z nich ale při tom nebyl.

Mám pro ně jedinou odpověď, u které se usměju, protože já jsem ten zlý Masný. Výborně. Extraligu jsem do Opavy přivedl, až to někdo dokáže taky, já se mu pokloním a pokusím se ho třeba trumfnout. Avšak zůstávám v klidu, v Opavě tohle nikdo nedokáže.

Podle vás už hokejová extraliga v Opavě nebude?

Určitě ne mojí zásluhou. Dál nikoho jiného nevidím. Při tom všem, co se o mě říká, já mám dobrou povahu. Jsem Opavák tělem i duší. Jsem Radim Masný z Opavy, tady žiju, hokej jsem dělal pro Opavu. Co je dnes Opava? Staré město, ve kterém nic není. Za chvíli z ní bude noclehárna pro Ostravu.

De facto sport je jediná věc, která může město zviditelnit, ať už je to fotbalová liga, extraliga nebo basketbalová Mattonka. Máme jen basket, a to je málo. Ráno v rádiu tak uslyšíte, že se tady stála nějaká bouračka, což je smutné.

Ve výčtu sportů, které mohou zvednout renomé Opavy, je i fotbal, mimochodem vaše osoba byla v minulosti spojována se vstupem do SFC…

Do opavského fotbalu jsem vstupoval více, než je veřejnosti známo. Složil jsem i peníze na odkup podílu. Najednou si uvědomila městská rada, že by to nebylo vhodné. Když politici zjistili, že by se fotbalu chopil Radim Masný, člověk se svým názorem, udělali vše proto, abych fotbal nevlastnil.

Byl jsem připravený přivést trenéra, uvažoval jsem o panu Komňackém. Řeknu ještě jednu věc, Ukrajinci opavský fotbal nerozkradli, ti už přišli do vyjedeného krámu, a kdybych fotbal vlastnil já, město by do něj tolik peněz každoročně nenalívalo.

Od té doby jste neměl se sportem v Opavě nic společného?

Funkcionáři, primátor zvou sportovce a činovníky na každoroční setkání. Já nikdy pozvánku nedostal, přitom jsem byl prezidentem evropské a viceprezidentem světové federace a několik let členem olympijského výboru. V Opavě mě nikdo jako funkcionáře nebral. Víte proč? Protože jsem Radim Masný.

Dá se říci, že žijete v ústraní?

Především se bavím životem. Vyhodnocuji, co je postradatelné, a co ne. Mohu si říci, město mi nic nedává, nemá smysl tady žít. Jen vidím, jak město chřadne, jak je rozkradené. Stačí se podívat na Slezanku. Víceméně jsem zvažoval, že se přesunu někam mimo, že jako jachtař budu žít někde u moře, mám rád Chorvatsko. Nakonec jsem vyhodnotil, že jsou věci, které bych postrádal. Nedokázal bych žít bez svého trenéra.

Jirka Týn a doktor Oleg Zhur jsou lidé, kterých si nesmírně vážím. Zásluhou těchto dvou mi bude šedesát a žádný z mých vrstevníků se nemůže se mnou srovnávat, je mi prostě fajn. Žiju s mladou ženou a té by se nelíbilo, kdybych se věnoval politice nebo sportu. Dělám věci, které mě baví.

Třeba momentálně firma, na kterou mám nějaký vliv, staví továrnu, otvírá důl, jediný v republice, takže to mě naplňuje. Sport mě baví, ale ne tak jak v minulosti.

Nechodíte se ani dívat?

Na co?

Na fotbal, na hokej…

Po Evropě jezdím zásadně autem, protože nesnáším, buzerace na letišti, i když vím, že pro bezpečnost je to důležité. To samé platí i o sportu. Dnes, když chcete jít na kvalitní utkání, tak procházíte, když to přeženu, padesáti kontrolami a musíte se pomalu svlékat do naha. Vaše partnerka nemůže mít ani parfém, aby někoho neohrozila.

Tohle mě nebaví. I přesto na sport občas chodím a domů se vracím nadšený.

A na opavském fotbale nebo hokeji vás neuvidíme?

(usměje se) Na Slezský FC nechodím, protože mu přináším smůlu. Pokaždé, když jsem šel na fotbal, Opava prohrála. Jednou se mi stalo, že jsem ze stadionu odcházel za stavu 0:3, a než jsem dojel na chalupu, bylo vyrovnáno.

Hokej mě naposledy zaujal v Polsku, v době, kdy v Jastrzębie trénoval ještě můj kamarád Jirka Režnar. Atmosféru, kterou vytvořili Poláci, byla neskutečná.

Podnikáte?

Řeknu to takhle, mám vliv na určitá podnikání.

Vaše jméno je spojováno se soudním sporem, který z vás má udělat bohatého člověka…

To je právě to, ono se toho píše více, než já sám vím. Nepopírám, že jedna z mých společností vede soudní spor se slovenským státem. Kdyby právo bylo právem, tak už dávno spor skončil. Pokud existuje spravedlnost, bude společnost, která soud vyhraje na 99,9 procenta bohatá.

Určitě částka, kterou má vysoudit, není tak vysoká, jak se píše. To samé platí o dluzích, o kterých se píše v souvislosti s mou osobou. Nejsou v žádném případě tak vysoké. Víceméně se tím bavím. Doby, kdy jsem byl horkokrevný, vlítl jsem, sešrotoval jsem, ty už mám za sebou. Jen by mi mohli dát do novin nějakou aktuální fotku, přece jenom teď vypadám lépe než v minulosti.

Jak se kauza vyvíjí?

Štrasburk mou námitku proti slovenskému státu přijal. Požádal český stát, aby se vyjádřil, protože já jsem český právní subjekt. Český stát se vyjádřil, že se připojuje k řízení, protože došlo k zásadnímu porušení českého právního subjektu, čímž dal jasně najevo Slovensku, že si o tom myslí něco jiného než oni. Slováci požádali o prodloužení lhůty, kdyby si tak věřili, tak to neprotahují.

Co budete dělat s penězi, pokud soud vyhrajete?

Co bych měl dělat? Myslíte si, že si koupím raketu? Ne, zůstanu v Opavě, budu dál chodit cvičit. Budu stejně veselý, budu žít se stejně kouzlenou ženou. Navíc to by nebylo poprvé, kdy já jsem vyhrál nějakou bitvu. Lidé mě neznají.

Co říkáte na to, že se o vás říká, že jste mafián?

Kdo je, a kdo není mafián. Já si nemyslím, že jsem mafián. Jsem jen člověk, který si umí kolem sebe udělat pořádek. Ale určitě nejsem mafián, tím, že někdo nemůže dostat bezpečnostní prověrku kvůli mně. Já jsem připravený jít na úřad, ať mi udělají bezpečnostní prověrku, sám jsem zvědavý, co na mě mohou objevit.

Když jsem dvakrát kandidoval do senátu, zveřejnil jsem, že nejsem estébák, že nejsem to, že nejsem ono. Měl jsem velké štestí, že se mě nedotkla mašinerie minulosti, protože jsem byl děcko z děcáku. My jsme byli ideologicky v pořádku, procházely mi věci. Jsem čistý jako slovo boží.

Ochranku máte, nebo měl jste?

Nemám a nikdy jsem neměl, a to ani když jsem byl na vyšších pozicích. Největší sranda byla, když jsem ovládl největší chemický gigant, tak první, co jsem vyhodil, byla ochranka. Věřte mi, že je moc málo chlapů, kteří mi mohou vzdorovat. Já mám srdce, a to je více jak síla. Mám i sílu, když pustím pravou ruku.

Žiju svůj život a ten má svou linii a ta je dána podle toho jak se chovám. Buď jdu smrti naproti, což já jdu, ale v jiných oborech. Buď se mi vyhne, nebo ne. Když vás chce někdo zlikvidovat, tak vás stejně nikdo neochrání. Nejsem ani tak bohatý člověk, abych kolem sebe stavěl žulový hrad.

Jak vypadá váš ideální den?

Když ráno vstávám, a to já vstávám brzy mezi pátou, šestou. Jdu si zaplavat. Krom středy chodím pravidelně cvičit. O víkendech věnuji čas motorkám, prostě mám rád veselý život. Jezdím na chalupu, rád se procházím v lese. I když jsem byl velký podnikatel, uměl jsem relaxovat. Máte-li sílu, máte psychickou pohodu.

Autor: Roman Brhel

23.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: KO: Hahnová Alena, tel.: 604 297 720 - volejte pouze po-pá 8:00 - 14:00 hod., e-mail: alena.hahnova@brano.eu, Pečlivost, důkladnost, smysl pro detail, samokontrola, zodpovědnost, pravidelná docházka., Pracoviště Hradec nad Moravicí.. Pracoviště: Brano a.s., Opavská, č.p. 1000, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Alena Hahnová, +420 604 297 720. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 20 000 Kč Stavební klempíři KLEMPÍŘ/-KA, POKRÝVAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Radoslav Leher, tel. 777 946 722, e-mail: radek.leher@seznam.cz, vyučen v oboru, pracovní poměr na dobu neurčitou, mzda 20 000-25 000 Kč, jednosměnný provoz, nástup IHNED., Požadujeme: zdravotní způsobilost pro práci ve výškách, manuální zručnost, spolehlivost.. Pracoviště: Radoslav leher, 747 47 Vítkov 3. Informace: Radoslav Leher, +420 777 946 722. Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 14 740 Kč Traktoristé a obsluha zemědělských strojů TRAKTORISTA - MECHANIZÁTOR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14740 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hartmanová Hana Ing., tel.: 739 384 750, e-mail: hana.hartmannova@ukzuz.cz, V případě zájmu o tuto pozici zašlete Váš strukturovaný životopis do 31. října 2018 na email: kariera@ukzuz.cz, pod značkou ZS Pusté Jakartice. V případě zájmu Vás budeme kontaktovat., Požadavky:, • min. střední vzdělání s výučním listem, • řidičský průkaz sk. B a T, Místo výkonu práce: ZS Pusté Jakartice 17, 747 33 Oldřišov, , Nabízíme: 25 dní dovolené + 5 dní zdravotního volna navíc, příspěvek na stravování formou stravenek, příspěvek na kulturní, sportovní a rekreační aktivity, možnost využití rekreačních a ubytovacích zařízení organizace, stabilitu zaměstnání., , Doplňující informace:, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský si vyhrazuje právo výběrové řízení kdykoli v jeho průběhu zrušit, neobsadit výše uvedenou pracovní pozici nebo nevybrat žádného z uchazečů, a to bez udání důvodu, dále nebude sdělovat uchazečům (uchazečkám), kteří nebudou vybráni na pracovní pozici, která je předmětem tohoto výběrového řízení, důvody takového rozhodnutí. Poskytnutím svých osobních údajů, uvedených v zaslaných materiálech, dáváte Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému souhlas se zpracováním a uchováním osobních údajů za účelem výběrového řízení, nejdéle však na dobu 2 měsíců od jejich zaslání. Osobní údaje budou zpracovány v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění., , Náplň práce:, • řízení, obsluha a seřizování traktorů, speciálních secích a sklizňových strojů při zajišťování odrůdových pokusů,, • řízení, obsluha a seřizování další mechanizace používané na stanici, • zajištění provozu, údržby a oprav dopravních a mechanizačních prostředků. Pracoviště: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský - zkušební stanice pusté jakartice, Pusté Jakartice, č.p. 304, 747 28 Štěpánkovice. Informace: Hana Hartmanová, +420 739 384 750. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 12 200 Kč Vrátní VRÁTNÝ - VRÁTNÁ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Veselý Jiří, tel.: 732 361 378, e-mail: cos@ostroj.cz, Vhodné pro OZP., Bezúhonnost, základní znalost práce na PC. , Pracoviště Opava, nástup dle dohody., Jedná se o pochůzkovou činnost po areálu, provádění evidence návštěv, výdeje klíčů, kontroly osob a vozidel.. Pracoviště: Čos - speciální servis s.r.o. - pracoviště opava, Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Jiří Veselý, +420 732 361 378.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Babí gastro festival v Obchodním centru Breda & Weinstein v Opavě.
AKTUALIZOVÁNO
114

OBRAZEM: Opavská Breda v pátek patřila Babímu gastro festivalu. Podívejte se

Eligijus Jankauskas

Fotbalová Opava ulovila litevskou posilu, přichází mladík Jankauskas

Smrtící drogy v regionu distribuoval i školák. Vzhledem k věku nebude stíhán

Počet obviněných se zvýšil na jedenáct. Vyšetřování dále pokračuje

Trenér Kopecký nevylučuje změny v opavské sestavě

VIDEO/ Fotbalisté nováčka FORTUNA:LIGY z Opavy mají v plánu v sobotu zaútočit na tři body. Svěřenci trenéra Ivana Kopeckého hostí v brněnském azylu Teplice.

Prchajícího řidiče vystopoval policejní pes

Hrdinou příběhu, který popisujeme na dalších řádcích, je policejní pes jménem Olman. Před nedávnem vystopoval řidiče, který unikal spravedlnosti.

Slezská nemocnice v Opavě zaměstnává ukrajinské lékaře

Nedostatek lékařů nutí vedení Slezské nemocnice k náhradnímu řešení. To představuje zaměstnávání zahraničních lékařů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT