Žídek, který má v gesci městskou policii, čelí v posledních dnech, jak jsme vás již informovali, trestnímu oznámení kvůli existenci tzv. blacklistu. Tedy černé listině, která má obsahovat jména prominentů, jež nesmí strážníci za přestupky pokutovat a jakkoli stíhat.

Václav Klučka je pověstný i tím, že bývá krok napřed. Mívá totiž k dispozici řadu důležitých informací dříve, než ostatní. V jeho poslanecké kanceláři na Masarykově třídě vznikl včera dopoledne následující rozhovor.

O trestním stíhání náměstka Žídka se poprvé hovořilo na minulém zastupitelstvu. Pro většinu zastupitelů to bylo obrovské překvapení. Pro vás ale nikoli. Je to pravda?

Ano, věděl jsem to zhruba dvě hodiny před začátkem zastupitelstva. Ale přece to nepoběžím někomu vykládat, když ono trestní oznámení nebylo v tu dobu ještě podáno, ale pouze připraveno.

Proč vy jako sociální demokrat kritizujete svého stranického kolegu? Někdo si může říct, že byste ho měl spíš „přikrýt".

Sociální demokracie je demokratická strana a já přece nemohu tolerovat chyby ve výkonu funkce. Nemohu říkat: Žídku, já tě ochráním. Zachoval bych se takto u každého jiného.

Říkáte, že na černé listině jsou prominenti i hříšníci dohromady. Hovoříte nyní v rovině jistoty, nebo v rovině podezření a spekulací?

V rovině jistoty. Ta listina existuje. Jsou na ní jména hříšníků, mezi něž někdo implikoval prominenty. Nic jiného ani vytvořit nelze. Je to samozřejmě všechno špatné, je to naprostá šílenost. Pokud by na té listině mělo být například i mé auto, tak bych proti tomu musel důrazně protestovat.

Myslíte si, že by náměstek Žídek měl kvůli této aféře odstoupit?

Nikoli. Mnohé věci neřídí špatně, takže z funkce náměstka by odstoupit neměl. Jiné je to v případě řízení městské policie, která je jakousi nadstavbovou částí jeho působení. Zastupitelstvo mu může řízení městské policie odejmout, pak by spadla do kompetence primátora.

(další informace přineseme v nejbližších vydáních)