Kde se zrodil nápad vyrazit s avií napříč Jižní Amerikou?

Uvažovali jsme, že bychom mohli udělat zase nějakou výpravu a přemýšleli o tom, kam. A tak nás napadla Jižní Amerika. Já jsem nejdřív tento nápad považoval za docela šílený, myslel jsem, že to organizačně nedáme. Už jen dostat auto přes oceán není úplně nejlevnější, celkově zkrátka náročná záležitost.

Nicméně pak jsem řekl, když už je to jedna z posledních výprav, tak ať to stojí za to.

Jedna z posledních výprav?

No, avie se s námi zpět do Česka už nevrátí. Zůstane někde v Kolumbii, tedy jestli tam dojede. (smích)

Jak to myslíte někde v Kolumbii?

Jsme v kontaktu s ambasádou, zda by se dalo auto někde v zemi odstavit do úschovny. Řekli jsme si, že by mohlo fungovat jako takové diplomatické vozidlo. (smích) Domlouváme se s lidmi, kteří v Kolumbii žijí, že bychom jej nechali u nich na farmě.

A kdybychom ještě někdy v budoucnu třeba měli čas a chuť procestovat i Ameriku Střední nebo Severní, tak si jej zase vyzvedneme.

Nyní cestujete s avií do přístavu v Antwerpách. Vyrážíte do Jižní Ameriky hned s ní?

Ne. Auto necháme v Antwerpách, kde se nalodí a 4. prosince by mělo lodí do Ameriky vyrazit. My prakticky ihned Belgii opouštíme a do Montevidea, kde bude naše expedice začínat, letíme začátkem ledna.

Jak dlouho máte v plánu Jižní Ameriku poznávat?

Tři měsíce. Z Uruguaye chceme vyrazit do Argentiny, Chile, dále podél Pacifiku, pohoří And až na sever do Kolumbie. Bohužel je to velmi krátká doba na procestování celého kontinentu.

.Zdroj: DENÍK / Veronika Bernardová

Speciálně na nějaká místa se těšíte?

Já osobně velmi rád uvidím Patagonii a bolivijské solné jeskyně, tam je to trochu divočina. Takže věřím, že to bude velký zážitek.

S avií jste už procestoval řadu míst. Je nějaké, které vám v hlavě utkvělo nejvíce?

To se asi nedá úplně říct, oslovilo mě vlastně všechno. Není to tak, že bych si řekl jo, tady je to super, tady chci jet zase znova. Raději stále poznávám nějaká nová místa.

Při cestování nikdy nevíte, co se přihodí. Jak jste připraveni třeba na takový defekt?

Tak kdybychom měli jen defekt, tak je to v pohodě, kol máme dost. (smích) Horší bude, když se pokazí něco jiného. Budeme si muset nějak poradit. Buď zkusíme závadu odstranit sami, nebo vyhledáme pomoc. Je to samozřejmě risk, ale zároveň i takové dobrodružství.

A co nafta? Přeci jen když si představím, že projíždím horami v Andách a najednou zjistím, že mám za chvíli prázdnou nádrž, asi bych nebyla úplně v klidu.

O to strach nemám. Samozřejmě jsme zhruba zjišťovali, kde se nějaké čerpací stanice nacházejí, ale avia má dvě nádrže, takže dojezdnost je velká.