Jeho pracovna doslova připomíná ráj odznakářů. A to v předsíni ještě například visí sbírka Manchester United. Jenom když člověk očima prolétne několik desítek odznaků na jednom vystaveném platu, dýchne na něho historie daného klubu. Připomene si třeba zisky titulů, významné okamžiky a podobně.

Rudolf Kirchner při sbírání přitom rozhodně nejde jen po povrchu. Téměř ke každému odznaku se mu povedlo zjistit i jeho historii. „Myslím si, že tohle má své kouzlo. Není to jen o tom, pořídit si odznak. Zajímá mě, jak vznikl. K jaké příležitosti byl zhotoven a podobně," uvádí hned na začátek hrdý majitel rozsáhlé sbírky Rudolf Kirchner a na požádání naší redakce přináší na ukázku svůj nejdražší kousek. Dal za něj 15 tisíc korun.

Člověku to na první pohled možná ani nepřijde, ale až po dovysvětlení Rudolfa Kirchnera mu dojde, jaký skvost si vlastně mohl potěžkat: „Odznak pochází z meziválečného období. Dostal ho vítěz střeleckého mistrovství, které tenkrát proběhlo v Opavě."

.

K odznakům ho přivedl bratr Ludvík

Rudolfem Kirchnerem jsme byli poučeni o tom, že pokud chce být sběratel úspěšný, musí si důkladně vybrat, co přesně bude sbírat. V jeho případě se jedná o odznaky českých fotbalových klubů, odznaky fotbalových klubů prvních a druhých lig Evropy, všech odznaků týkajících se Opavy, odznaky vojenských oddílů Dukel a Rudých hvězd a v neposlední řadě jde o skutečně famózní sbírku odznaků anglických fotbalových klubů od nejvyšší až po desátou soutěž.

Rudolf Kirchner nám vášnivě vyprávěl o svém zamilovaném koníčku, k němuž ho v roce 1962 přivedl jeho bratr Ludvík. Seděli jsme v obýváku, a když si sběratel odskočil do pracovny pro další odznaky, přišla jeho manželka Anna a prozradila na něj, že s odznakem se vypravil i na jejich první rande. „Byli jsme v tehdejší Národní kavárně, on přišel v saku, pečlivě upravený a v klopě měl sportovní odznak," usmívala se Anna Kirchnerová.

Při jejich dalších schůzkách musela leckdy učinit ústupek. Zvlášť když se hrál hokej. Rudolf Kirchner se totiž pečlivě zaobírá historií opavského fotbalu, boxu a v neposlední řadě již zmíněného hokeje. Ohledně data nebo výsledku utkání ho nenachytáte. „Do roku 2000 jsem za čtyřicet let v Opavě vynechal jen dva hokejové zápasy. Jednou jsem musel manželku odvézt do porodnice a druhý důvod si už ani nevybavuju," pokračoval.

.

Sběratelství mu denně zabere několik hodin

Majitel obrovské sbírky se považuje za velkého opavského patriota. Od roku 1989 navrhoval až na jednu výjimku všechny odznaky Slezského FC. Stejnou práci odváděl i pro hokejový Slezan. „Výrobu odznaků jsem nikdy na vlastní oči neviděl," přiznal.

Člověk, jenž se rozhodne sbírat odznaky, musí být neustále ve střehu. Až donedávna jezdil Rudolf Kirchner po některých odznakářských burzách v Evropě. Kvůli zdravotním problémům toho však musel zanechat. Vytrvale ovšem shání další a další kousky po internetu. „Denně prosedím u počítače asi pět hodin. Je to o komunikaci s lidmi. Můj adresář má stovky jmen," pokračoval a ukázal nám šanony, kde má založenou i korespondenci s jednotlivými kluby.

Rudolf Kirchner tvrdí, že sbírání odznaků se za poslední dobu hodně změnilo a stalo se komerční záležitostí. Pro příklad používá plata s odznaky plzeňské Viktorky. „Plzeň v historii nechala vytvořit jen několik odznaků. Za poslední dobu, kdy klub vyhrál ligu a dostal se taky do Ligy mistrů, vydal asi sto odznaků," uváděl na pravou míru.

.

V archivu tráví spoustu času

Rudolf Kirchner tráví hodně času také v Zemském archivu, kde pátrá po historii odznaků a dalších možných kouscích do své sbírky. Hodně mu pomáhá jeho velký kamarád Pavel Šrámek. Na profesionální úrovni se sbíráním odznaků zabývá od roku 1982. Dříve i v Opavě existoval Klub sběratelů odznaků. Dneska už je to ale historie.

„V Opavě je stále několik lidí, kteří se odznakům věnují. Jmenuji například inženýra Javorského, který má skutečně krásnou sbírku odznaků týkajících se Slezska," připustil. Noví sběratelé se ovšem nerodí. Je to dáno především dobou. „Mladí mají jiné zájmy. Sem tam se najde nějaký mladý sběratel, ale jde spíše o výjimky," zakončil Rudolf Kirchner.

Petr Dušek