Úřadující rektor Slezské univerzity před ně předstoupil s výkladem k projektu československo-polské konfederace v letech 1940 - 1943.

Cesta za profesurou v oboru Historie se zaměřením na české a československé dějiny Rudolfu Žáčkovi započala už v červenci předchozího roku. V říjnu následně vědecká rada fakulty schválila složení hodnotící komise.

Předsednictví se ujal děkan Přírodovědecké fakulty SU Zdeněk Jirásek a jako její členové zasedli ke stolu přední čeští historikové - Zdeněk Beneš z Univerzity Karlovy v Praze, Ivo Barteček a Miloš Trapl z Univerzity Palackého v Olomouci a Vladimír Wolf z Trutnova. Žáček je celkově pátým kandidátem, který se na Filozoficko- přírodovědecké fakultě SU o jmenování profesorem v daném oboru uchází.

Prvním z jeho předchůdců se stal Mečislav Borák, působící na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity, který byl spolu s Ivanem Šedivým z Masarykova ústavu a archivu Akademie věd ČR profesorem jmenován již v září roku 2009. Další kandidáti – Irena Korbelářová z opavského Ústavu historických věd a Miroslav Vaněk z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR – užívají po jmenování hlavou státu titulu profesor od 8. prosince loňského roku.

A jak si vedl rektor opavské univerzity při samotné přednášce? V úvodu např. Žáček připomněl tradici myšlenky slovanské vzájemnosti a uvedl, že projekt československopolského soustátí byl součástí širších úvah o dalších konfederacích, např. jugoslávsko-řecké či podunajské. Poté i nadále pokračoval v přesvědčivém a zasvěceném výkladu, jemuž nebylo možno nic vytknout.

Po ukončení precizně vypracované přednášky byli členové vědecké rady fakulty seznámeni se stanoviskem hodnotící komise, která se jednomyslně shodla na tom, že veškeré požadavky kladené na kandidáta Žáček vysoce překročil, a proto přistoupili k hlasování. V něm se všech devatenáct přítomných členů vědecké rady vyslovilo pro jmenování kandidáta profesorem.

Děkan fakulty Zdeněk Jirásek nyní standardně postoupí veškeré podklady ke jmenování Rudolfa Žáčka profesorem k dalšímu řízení rektorovi Slezské univerzity v Opavě. „V tomto případě se jimi z pochopitelných důvodů nebudu zabývat přímo já, ale prorektor pro vědu a zahraniční styky,“ potvrdil Žáček s úsměvem, upozorňujíc tak na skutečnost, že rektorem je on sám osobně.

Ivan Augustin