Česká pošta zruší v polovině letošního roku nejvíce poboček právě v Moravskoslezském kraji, následuje Praha. Spolu s rušením poboček by o práci mělo přijít až 1600 zaměstnanců státního podniku. Nejhůře na tom budou menší města.

Česká pošta v Českolipské ulici v Mělníku
V Opavě se zavřou čtyři pobočky. Nechceme už dotovat stát, stěžují si pošťáci

Odborářům z České pošty se nelíbí, že vláda chce řešit neudržitelnou finanční situaci tohoto státního podniku zejména rušením poboček. Podle aktuálních plánů by jich místo dosavadních 3200 mělo být už od července letošního roku kvůli úsporám o 300 méně. „Omezení poštovních služeb způsobí vznik vnitřních periferií a urychlí vylidňování venkova. Život na venkově bude mnohem složitější,“ píšou odbory pošťáků v petici, kterou adresovaly vládě, Poslanecké sněmovně a Senátu.

„Máme dohodu, že těmto pošťákům bude nabízeno uplatnění v rámci České pošty,“ tvrdí předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová. Někteří z nich by tak zřejmě mohli v rámci firmy přejít na jinou pozici.

Pracují za každého počasí

Dělat listonoše není už dnes podle Budweiserové rozhodně nic snadného, politikům to připomíná také text petice. „Pošťáci pracují za každé situace, za každého počasí. Také v době covidu byli v první linii, doručovali důchody, listovní a balíkové zásilky a zajišťovali služby na pobočkách,“ stojí v ní dále. „Pošta ale dosud nedostala žádnou kompenzaci škod za období pandemie na rozdíl od jiných firem a služeb,“ připomíná se v textu.

Rušené pobočky České pošty v Opavě

Partyzánská 1521, Kateřinky

Husova 204, Předměstí

Hlavní 1040, Kylešovice

Přemyslovců 16, Jaktař