Doba hájení všech druhů ryb na pstruhových revírech zohledňuje nutnost jejich ochrany v době rozmnožování, aby nedocházelo ke zbytečnému pohybu lovících rybářů v místech jejich přirozené reprodukce a k ulovení ryby před výtěrem.

Ani začátek pstruhové sezóny však neznamená, že je možno lovit všechny druhy ryb. Například lipan podhorní, ostroretka stěhovavá, parma obecná a podoustev říční jsou na pstruhových revírech hájeni až do 15. června.

Přestože je čas hájení u konce, musí rybáři respektovat dobu lovu, která je povolená od šesté hodiny ranní do osmé večerní. Pstruzi se smí lovit nejvýše tři dny v kalendářním týdnu a denní úlovek nesmí přesahovat tři kusy.

Pstruh společně s lipanem náleží mezi původní druhy ryb osidlující v České republice pásma potoků a řek. Letos je ale předpoklad, že na pstruha v opavských chovných potocích jen tak nenarazíte. Důvodem je mráz, který udeřil v zimních měsících. „Chovné potoky byly promrzlé až na dno, tím pádem počítáme s velkým úhynem,“ postěžoval si hospodář opavské pobočky Českého rybářského svazu Miroslav Kiszka.

„Je tady opravdu velký předpoklad, jelikož extrémní mrazy jsou pro potoční živočichy nepříznivé,“ dodal Miroslav Kiszka.

Klára Jarošová

Na háčku nejčastěji končí kapři, výjimkou nejsou ale ani sumci

Pstruhová sezona sice oficiálně odstartovala teprve před nedávnem, ta mimopstruhová ovšem trvá po celý rok. Teplejší jarní počasí k vodním plochám táhne čím dál tím více rybářů.

Nejmenší lovná míra kapra je 35 cm

Na Opavsku ideálních destinací pro rybaření nalezneme hned několik. Stříbrné jezero v Opavě, Štěrkovna v Hlučíně a Dolní Benešov a zapomínat nesmíme ani na Slezskou Hartu. Které ryby jsou v kurzu? Žádné zázraky nečekejte. K nejčastějším úlovkům patří tradiční český kapr. „Jsou zde ale i další druhy. Hlavně dravé ryby jako například štika, okoun, candát anebo sumec,“ vysvětloval jednatel územního výboru Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň.

Rybářům se často zatrhnou také plotice anebo býložravý amur. Všechny druhy kromě pstruhů se mohou lovit celoročně. Akorát u dravých ryb se musí dodržet doba hájení, která končí 16. června. Český rybářský svaz vypisuje i tzv. nejmenší lovné míry. Kapr se může chytat, pokud dosahuje délky 35 centimetrů, sumec musí měřit minimálně 70 cm a z dalších častých úlovků zmiňme i štiku (50 cm).

Pozor na pytláky, není jich málo

Metody lovu se někdy dost liší. „Nejjednodušší je chytit třeba kapra, kdy klasicky nahodíte a čekáte. Častá je také muškařina a lov lososovitých ryb, jakým je kupříkladu pstruh, vyžaduje aktivní pohyb,“ uvedl jednatel Českého rybářského svazu (ČRS) Jan Štípek.

Někteří čtenáři by to možná netipli, ale v ČRS je v současnosti zaregistrováno 330 000 členů. Mnohdy se ovšem stane, že v blízkosti vodních ploch nenarazíte jen na rybáře s průkazkou. Případy pytláctví rozhodně nejsou ojedinělé. „Funguje rybářská stráž, která byla poprvé zavedena právě na severní Moravě a ve Slezsku. Většinou jde o dobrovolníky, ve svých řadách však máme i profesionály,“ dodal ještě Jan Štípek.

Nepřítel rybářů kormorán

Velkým nepřítelem rybářů jsou samozřejmě také kormoráni, kteří jsou i na Opavsku schopni zdecimovat celé populace ryb. „Hlavním problémem je fakt, že jsou chráněni. Dosáhli jsme ovšem určitých výjimek. Můžeme je plašit a povolen je také nepatrný odstřel,“ poznamenal Přemysl Jaroň a ještě doplnil: „Nedá se říci, na kterých místech na Opavsku řádí nejvíce. Jedná se o skutečně inteligentní zvířata, která jsou schopna se za rybami přemístit na jakoukoliv vodní plochu.“

Přemysla Jaroně jsme se zeptali i na to, zdali množství ryb nějakým způsobem ovlivnily kruté mrazy ze začátku letošního roku. „Třebaže byly velice intenzivní, netrvaly až tak dlouho, takže se to nijak zvlášť neprojevilo,“ uzavřel.

Petr Dušek