Od příštího roku by mohla platit novela rybářského zákona, kterou chystá ministerstvo zemědělství. Ta by s sebou přinesla novinku v podobě vydávání krátkodobých rybářských lístků, které by platily třicet dní a jejich majitel by nemusel skládat žádné zkoušky o způsobilosti k rybolovu.

Změna by se týkala také Opavska.

Ne všichni však s návrhem souhlasí. „Je to téma na delší diskusi, ale nevím, zda to bude přínosné. Určitou výhodu vidím pouze v tom, že zahraniční rybáři budou mít možnost si u nás zachytat. Rybaření by se tak pro ně stalo dostupnějším," poznamenal hospodář opavských rybářů Miroslav Kiszka.

Podle něj bude problém, pokud se rybář při chytání dopustí nějakého prohřešku. „Jde především o zkušenosti rybářů, jak by na tom byli se znalostmi a jaký by to mělo dopad na přestupky. Když je někdo řádným členem svazu a udělá něco špatně, je mu odebrána povolenka a má zákaz chytání třeba na jeden rok.

Kdyby spáchal nějaký přestupek člověk, který si nechá lístek vystavit, aniž by byl členem, těžko říct, zda bude nějak potrestán," pokračoval.

Krátkodobý rybářský lístek by měl sloužit zejména turistům z cizích zemí. I na opavské vody jich jezdí chytat dost. „Jsou to hlavně Poláci. Někteří z nich jsou dokonce i členy Českého rybářského svazu. A pak také Slováci, hlavně z příhraničních oblastí, ale ti mají všechny doklady v pořádku.

V poslední době jsme žádný případ pytlačení, tedy že by někdo chytal bez povolenky, nezaregistrovali," doplnil Miroslav Kiszka.

Podle jednatele Místní organizace Českého rybářského svazu (ČRS) v Hlučíně Roberta Kočího se jich chystaná změna nijak nedotkne. „Podle mě ji moc nezaregistrujeme. Co je důležité, že držitele krátkodobého rybářského lístku ještě nebude nic opravňovat k tomu, aby mohl chytat ryby.

My mu musíme vydat ještě povolení, a pokud uznáme za vhodné, také si ho přezkoušet. Na základě toho mu jej vystavíme, nebo ne. Na povolenku není žádný právní nárok, o všem rozhodují uživatelé revíru," sdělil Robert Kočí.

Změna ve vydávání je nutná

Iniciátorem celého návrhu byl ČRS.

„My už několik let usilujeme o to, aby se změnil výdej krátkodobých rybářských lístků, aby to fungovalo jako v zahraničí, kde jsou lístky běžně dostupné na úřadech, poštách a podobně. Pokud to zůstane formou rozhodnutí, bude to k ničemu. Navíc se domnívám, že severní Moravy se to ani moc týkat nebude, je to otázka spíše Čech," uvedl k návrhu předseda výboru územního svazu pro severní Moravu a Slezsko Miloš Martínek.

Diskriminace rybářů

Kde s návrhem nesouhlasí, je Místní organizace ČRS ve Vítkově. „Nelze k tomu říct nic jiného, než že je to diskriminace rybářů. Oni musejí dělat zkoušky a znát podstatně víc informací než někdo, kdo si bez jakékoli odborné způsobilosti bude chtít tento lístek vyřídit," reagoval hospodář vítkovských rybářů Josef Vejvoda.

Jediné, k čemu by se přikláněl, by byla možnost vstavit krátkodobé lístky pouze pro cizince. „Když tady přijede nějaký Maďar nebo Polák, který třeba má povolení chytat v jeho zemi a rád by toho na týden využil i u nás, proč ne? Ten už s největší pravděpodobností má s rybolovem zkušenosti, ví, co a jak," doplnil.

Mezi některými členy Českého rybářského svazu vyvolalo vydávání krátkodobého rybářského lístku bez zkoušek vlnu nevole.

„Jsem aktivní rybář už od roku 1999 a tento návrh se mi rozhodně nelíbí. Mám podezření, že ČRS dělá z chytání ryb jen byznys, čím více peněz, tím lépe. Je to přece nesmysl. Každý člen musí prokázat svou odbornou způsobilost. Nedovedu si představit, že někdo, kdo tomu třeba vůbec nerozumí a nemá ani žádné zkušenosti bude jeden týden huntovat vodu.

A už nemluvím o tom, že ani neví, jak se má u vody chovat, s tím mají mnohdy problém i někteří členové," řekl opavský rybář Pavel Válek.

Souhlasil by však s možností, aby povolenky byly zdarma pro děti. „Z mé osobní zkušenosti si myslím, že by to bylo přínosné. Děti by si tak jistě vybudovaly lepší vztah k přírodě. Ale v jiném případě ne. Když jsem se o tom bavil s ostatními kolegy rybáři, jsou všichni stejného názoru," uvedl. On sám nikdy zahraničního turistu při rybolovu nepotkal.

Krátkodobý rybářský lístek by měl podle předběžných informací stát dvě stě korun a jeho držitel by musel dodržovat rybářský řád a pravidla rybolovu.

Veronika Bernardová