„Provádíme pravidelný monitoring, a pokud máme nahlášený úhyn ryb, hned zjišťujeme jeho příčinu. Na Opavsku jsme žádné signály o možném ohrožení ryb v rybnících touto nebezpečnou nákazou dosud nezaznamenali,“ konstatuje ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy Moravskoslezského kraje Pavel Paciorek s tím, že přenašečem herpes viru může být hlavně nakažená rybí násada nebo předměty pro chov ryb, přenášené z rybníku na rybník.

„Bojíme se pochopitelně všichni, ale náš dolnobenešovský rybník Nezmar je naštěstí zdravý. Snažíme se, aby to tak i zůstalo. Ryby si chováme vlastní od násadových rybek až po dospělé kusy,“ říká Jiří Janoštík z Rybářství Hodonín.

Opatrnost je rozhodně na místě též proto, že kapří herpes vir napadl už Petrův rybník v nedalekém Krnově. „Plůdky nakupujeme jen od prověřeného dodavatele s potvrzením o jejich zdravotní nezávadnosti a všechny předměty používané k manipulaci s rybami hned desinfikujeme,“ přibližuje Petr Vaněk obranu proti zavlečení nemoci na své rybníky v Neplachovicích a v Sosnové.

Sice ostražití, ale dosud v klidu mohou být zatím i další rybníkáři na Opavsku. Kapří herpes vir napadá české kapry i jejich japonské příbuzné koi kapry a zatím na něj neexistuje žádný lék. Pokud by postižené ryby nezlikvidovali hromadně sami rybáři, uhynuly by na problémy s ledvinami a játry.

Ostatní druhy ryb sice touto nemocí přímo ohrožené nejsou, ale jako možní přenašeči nákazy mají smůlu a jsou po odlovu preventivně likvidované s kapry. Následně je postižený rybník vypuštěný a vydesinfikovaný.