„Už si jdu pas jenom vyzvednout, čekal jsem třicet dní,“ řekl jeden z čekatelů na klasický pas Radim Klimenko. Možnosti zařídit si takzvaný rychlopas využila Šárka Malcharová. „Budu žádat o rychlopas. Myslím, že se na něj čeká jen týden,“ zmínila žena a pár minut poté vešla do místnosti. Kromě klasického pasu si tedy mohou lidé zažádat o již zmíněný rychlopas. Za ten zaplatí člověk starší patnácti let tisíc pět set korun, zatímco částka za klasický pas nad patnáct let věku činí šest set korun. Přestože čekací doba na rychlopas je stanovena na patnáct dní, v Opavě ho vyřídí většinou do týdne a po dohodě i dříve.

To potvrdila vedoucí oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů Lenka Ausficírová. „Momentálně je o rychlopasy velký zájem. Je to typická česká vlastnost, vše na poslední chvíli. Nic ale nevydáváme na počkání,“ uvedla Ausficírová s tím, že doporučují vyřídit pas klasický vždy. „Když vydáváme rychlopas, upozorňujeme všechny, že platí jen půl roku a že by si měli co nejdříve vyřídit klasický pas. Ptáme se také lidí kam jedou. V případech, kdy jedou do zemí Evropské unie, jim stačí jen občanský průkaz. Ušetříme jim tak peníze,“ řekla Ausficírová. Navíc je rychlopas dražší, nemá tolik ochranných prvků a platí jen na dobu půl roku.

„V některých zemích chtějí delší, než jen půlroční platnost pasu,“ podotkla. Podle jejích slov je stále ještě větší zájem o klasické pasy než o takzvané rychlovky. „Rychlopas není řešení. Je to pro nouzové situace,“ zmínila Ausficírová, která se nechala slyšet, že přestože lidem u vydávání rychlopasu radí zařídit si běžný pas, většinou to lidé odsunují s tím, že nikam potom nepojedou. „Spousta lidí ale vycestuje zcela nečekaně,“ upozorňuje Ausficírová.

Jak uvedla, kromě finanční částky musí zájemce o rychlopas předložit dvě fotografie, občanský průkaz a starý pas. S těmito nevýhodami a časovými ztrátami se u vyřizování běžného pasu nesetkáte. „Na klasický pas nemusí člověk předložit fotografie, my ho vyfotíme tady. Nemusí ani vypisovat žádost. Všechno už je v ceně,“ vysvětlila Ausficírová a dodala, že od prvního října tohoto roku bude opět možné zapsat dítě do deseti let do pasu rodičů.