Všichni pacienti zmíněného oddělení sice měli testy na COVID-19 negativní, avšak setkání s rodinou není možné.

„Zákaz návštěv trvá již dlouho a řada pacientů je odkázána pouze na telefonní kontakt s příbuznými. Mnohým schází pohled do tváří dětí, vnoučat či přátel. Proto jsme se rozhodli na každou naši stanici umístit notebook s aplikací Skype. Pomocí videohovoru tak mohou naši pacienti komunikovat s blízkými,“ uvedla primářka Geriatricko-doléčovacího oddělení (GDO) Slezské nemocnice v Opavě Ingrid Rýznarová.

Princip je jednoduchý. Rodinní příslušníci si do svých počítačů doma nainstalují aplikaci Skype. Následně kontaktují personál oddělení F nebo L3, kde leží jejich příbuzný. Se zaměstnanci se pak domluví na přesném čase hovoru, na začátku bude pacientům asistovat při volání personál, aby se správně navázalo spojení.

„Chápu, že odloučení od blízkých musí být zejména pro starší pacienty velice náročné. Krizové období trvá dlouho a navíc se blíží Velikonoce. Nápad kolegů z naší geriatrie se mi moc líbí a věřím, že ho ocení také příbuzní pacientů našeho GDO,“ dodal ředitel nemocnice Karel Siebert.