VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S úpravami na ulici Hlučínské se počítá pro příští rok

Opava - Na výzvu redakce se sešla řada zajímavých dotazů, které občané prostřednictvím našeho deníku kladou místním osobnostem. Postupně dotazy i odpovědi na této stránce zveřejňujeme.

5.12.2008
SDÍLEJ:

Zpomalovací ostrůvky. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

V následujícím dotazu upozorňuje čtenář Jiří Jačmenka z Opavy na dopravní problémy na Hlučínské ulici v Opavě-Kateřinkách. Jeho dotaz uvádíme ve zkrácené podobě, k tématu se budeme na stranách Opavského a hlučínského deníku vracet.

„Jsem majitelem domu na Hlučínské ulici, která je vlastně pokračováním ulice Ratibořské směrem na Ostravu. Pro ochranu občanů a snížení rychlosti provozu byly na ulici Ratibořské instalovány zpomalovací ostrůvky, snížením počtu jízdních pruhů ze dvou na jeden v každém směru se dosáhlo, že provoz je tam zpomalen a opravdu bezpečný.

Předpokládal jsem, že totéž bude pokračovat i na ulici Hlučínské, která se oproti Ratibořské vyznačuje tím, že obytné domy dělí od vozovky jen chodník o šířce cca 1,3 metru a ne jak na ulici Ratibořské, kde je od obytných domů k vozovce cca 50 m. K našemu rozčarování však úprava vozovky skončila ulicí Ratibořskou a v letošním roce byla upravena ulice Rolnická a Vrchní a naše Hlučínská zůstala opět jako výsměch radnice nám, majitelům domů, čtyřproudá,“ uvádí Jiří Jačmenka.

Jak dále z dotazu vyplývá, největším problémem je, že řidiči ve směru z Opavy ven, ale také v opačném směru, překračují celou řadu dopravních předpisů, jako je nejvyšší povolená rychlost, dvojí předjíždění, zákaz jízdy po chodnících a podobně. Neukázněnou jízdou také trpí statika domů, stejně jako jejich estetická stránka. Problémy přináší hustý provoz i cyklistům nebo obyvatelům domů při vyjíždění zdomůa dvorů.

Čtenář dále vyzývá prostřednictvím našeho listu zodpovědné činitele města Opavy k zodpovězení těchto otázek: „Je ponechání ulice Hlučínské v délce cca 350 metrů jako čtyřproudé bez omezení provozu výsměchem radnice občanům bydlícím na této ulici? Kdo má chránit majetky a zdraví občanů v tomto městě, když ne námi volení zástupci do vrcholových orgánů města?

Co dělá a kde se pohybuje městská a státní policie, když se na ulici Hlučínské dnes a denně páchají přestupky v provozu na komunikaci. I ty nejmenší vesničky celé české republiky dnes bojují s nekázní řidičů a pro bezpečnost svých občanů mají na vjezdech umístěny radary s upozorněním na rychlost jízdy, jen v Opavě ani jeden?“

V úpravách Hlučínské ulice se bude pokračovat

K dotazu čtenáře nám poskytl předběžné stanovisko odbor dopravy opavského magistrátu: „Město Opava dále bude pokračovat v úpravách i na ulici Hlučínské tak, jak jsou v současné době provedeny úpravy ulice Ratibořské, tj. včetně vyznačení cyklostezky, ochranných bezpečnostních ostrůvků i na přechodech pro chodce, apod.

To znamená, že budou, dá se říci, provedeny ty úpravy, které čtenář popisuje ve svém dotazu, a tím dojde ke sjednocení úprav provozu v celém úseku silnice včetně napojení na budoucí spojnici Kaufland – Globus, tzv. S 1“.

K danému problému se také vyjádřila i vedoucí odboru investic opavského magistrátu Jana Onderková: „Ulice Hlučínská je silnice I. třídy, to znamená, že není ve vlastnictví města, ale ve vlastnictví státu čili Ředitelství silnic a dálnic České republiky. I tady město požadovalo vybudování ostrůvků, ale bylo nutno dohodnout podmínky s vlastníkem, což není nic jednoduchého.

V současné době k dohodě došlo a město má realizaci tří nových ostrůvků pro chodce, včetně osvětlení, připravenou na rok 2009. Zároveň bude provedeno i vyznačení cyklostezky na silnici I. třídy v daném úseku.“

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak primátorovi Opavy a vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: milan.freiberg@denik.cz.
5.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dálniční přivaděč nedaleko Černého potoka v Ostravě-Přívoze.
3

Outletové centrum: proč není dálniční napojení

Ilustrační foto.

Vítr způsobil hlavně poruchy veřejného osvětlení

Nepostřehnutelné seismické otřesy jsou v okrese normální

Během nedělního rána se země na Opavsku otřásla. Způsobilo to zemětřesení. Pídili jsme se po tom, zda tato událost má v dějinách opavského okresu obdoby.

Připravuje se tradiční vánoční utkání SFC

Tradice zůstává zachována. I letos se mohou fotbaloví fanoušci těšit na vánoční utkání Slezského FC Opava. To se uskuteční v pátek 22. prosince na umělé trávě v Kylešovicích s výkopem v sedmnáct hodin.

David Galvas: K trénování se chci ještě vrátit

/ROZHOVOR/ Letošní sezonu odstartoval obránce David Galvas v barvách druholigového Slezanu Opava. V říjnu se rozhodl svou bohatou kariéru pověsit na hřebík a ze dne na den se stal trenérem.

Zastupitelé Vítkova a Hlučína v tomto týdnu zasednou

Koupě pivovaru, navýšení dotace na veřejné osvětlení, nabídka nepotřebného majetku od Mateřské školy Vítkov či majetkoprávní záležitosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT