Podle slov starosty Bolatic Herberta Pavery z předpovědi počasí věděli, že přijde velký vítr a s ním i sníh. „A většinou přímo v obci nenadělal navátý sníh velké problémy, snad jen na příjezdové komunikaci do Borové.

Kde jsme ale měli nakladač i s autem, takže auta mohla s menšími problémy projíždět,“ uvedl Pavera.

Horší to podle něj bylo na krajských komunikacích, například do Dolního Benešova, Kobeřic nebo Kravař. „Tam jednoznačně Správa silnic nestíhala odklízet navátý sníh. Dokonce na cestě do Kravař musely vytahovat zapadlá auta a autobus naše traktory Technických služeb Bolatice, které také s nakladačem zprůjezdnily cestu,“ podotkl a doplnil:

„Zima je letos pořádná, ale kdysi byly také takové zimy. Jen jsme na to zapomněli, ostatně jako na spoustu jiných věcí. Také jezdí daleko více aut i nezkušených a nevybavených řidičů.“

Menší problémy měli také v Hradci nad Moravicí. Jak řekl starosta Hradce Karel Valušek, krátkodobě byly odříznuty Domoradovice a Benkovice, v průběhu ranních hodin toto dne se ale vše dalo do pořádku. „Jinak postupujeme podle schváleného harmonogramu úklidu místních komunikací a chodníků,“ zmínil.

Sníh odklízeli také v Budišově nad Budišovkou. „Věřím ale, že tak jako doposud vždy, když se počasí uklidní, bude v celém městě zajištěna sjízdnost komunikací a sníh v rámci možností uklízen. My v horách jsme na to zvyklí a zařízení, neboť s vrtochy zimy musíme počítat každý rok. Máme rovněž nabídky od firem vlastnících techniku, která se dá použít na úklid sněhu, ale zatím jsme vystačili s vlastními silami,“ konstatoval starosta Budišova nad Budišovkou František Vrchovecký.

Dodal, že úklid sněhu stojí fůru peněz, které budou chybět jinde. Ve Vítkově prý mají také hodně sněhu.

Jak redakci řekl starosta Vítkova Pavel Smolka, posílili techniku, uklízejí se chodníky a je to rychlejší dvěma malými traktůrky s radlicí. „Myslím si, že jsme to docela zvládli. Problém nastane, když bude sněžit dál. Zatím jsme sníh masivně neodváželi, jen v nejnutnějších případech.

Zatím se jen uhrnuje a čistí. Odvoz sněhu by dost zahýbal naším rozpočtem,“ míní Smolka. Problém je podle něj s větrem, když nafouká sníh na silnice. „Bohužel se s tím budou muset poprat cestáři. Jednu výhodu sněhová nadílka má. Děti se vyřádí na hromadách sněhu,“ uzavřel.