„Je to špatně vymyšlené, zvláště, když sem chodí tolik lidí," postěžovala si pravidelná návštěvnice Sádráku Alena K. „V mokrých plavkách jsem jednou před záchody v restauraci prostála patnáct minut. Navíc si myslím, že to nemůže být příjemné ani majiteli hospody," dodala Alena K.

Kde tedy vykonat potřebu? Do jezera? V okolí? Už teď je plné odpadků. Těmto účelům má patrně sloužit stará budova naproti restaurace na druhé straně jezera. Alespoň cedule na to upozorňuje. Po bližším ohledání ale zjistíte, že se do objektu nelze dostat a je ve značně zchátralém stavu.

Chátrající kabinky a převlékárnu město koupilo teprve v roce 2010 a dvacet let starý objekt ani neotevřelo, protože všem bylo jasné, že jeho provozování by nesplňovalo hygienické normy.

Když naše redakce před rokem radnici na problematiku upozornila, dostalo se jí odpovědi, že náprava je v plánu.

Tou dobou Hláska skupovala pozemky v okolí jezera. „Je to věc, která se řeší léta. V každém případě snahou města je, aby na projekt získalo peníze a aby v okolí Stříbrného jezera vzniklo příjemné prostředí vhodné k rekreaci Opavanů i turistů, samozřejmě se všemi potřebnými příslušnými službami," vyjádřila se tenkrát k problematice tisková mluvčí města Lada Dobrovolná.

A jak situace vypadá po roce? Když se k Sádráku vydáte, zjistíte, že se nezměnilo zhola nic. Jen zmizela cedulka z dveří restaurace, že jsou toalety pouze pro hosty. Kabinky i převlékárna chátrají dál.

Podle slov Lady Dobrovolné město stále se pokračuje v projektu revitalizace Stříbrného jezera. Přípravné práce se však protáhly, protože bylo nutno přepracovat původní projekt. „Město totiž nakonec získá od státu méně peněz než bylo avizováno. Zatím se nepodařilo v jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu dosáhnout takového posunu, aby mohly být práce zahájeny," argumentovala ve čtvrtek mluvčí.

Poznámka: Toaleta na Sádráku? Do vody nebo za keř!

Je tu sice písčitá pláž jako v Bibione, spousta polonahých lidí jak v San Tropez, ale sociální zařízení jak na Ukrajině. Takové je Stříbrné jezero. Mnoho návštěvníků možná potěšilo, že za poslední léta se zde objevil stánek, kde si můžete zakoupit pivo. Pakliže si ale dáte víc než jeden půllitřík, upalujte urychleně domů. Nebudete mít totiž kde vykonat potřebu.

Leda, že byste ve vodě nakrmili rybičky nebo doufali za keřem, že vás tam nevyhmátne nějaký kolemjdoucí. Pravda, jsou tu zastaralé převlékací kabinky, v jejichž útrobách můžeme tušit toaletu. V tomto případě ale buďme rádi, že jsou zavřené. Je zde totiž možnost, že si z nich odneseme hororovější zážitek, než by napsal sám Hitchcock.

A tak potají, s hlavou sklopenou, chodíme na záchod do zdejší restaurace, cákáme vodu z plavek po podlaze a doufáme, že hosté na ní neuklouznu a nezlomí si nohu. Vivat Sádrák!