Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak by se mělo Stříbrné jezero proměnit v rekreační oblast

OPAVA - Stříbrné jezero se má proměnit v rekreační oblast. Jak tato proměna bude vypadat a kolik bude stát? O tom hovoří studie Rozvojového plánu využití rekreační oblasti Stříbrného jezera, s níž úředníci opavského magistrátu seznámili Opavany počátkem července na veřejné prezentaci.

26.7.2007
SDÍLEJ:

Stříbrné jezeroFoto: DENÍK/Pavel Kubný

Studie navrhuje možnosti využití tohoto území pro rekreaci, sport a další volnočasové aktivity a propojení této lokality s ostatními částmi města pro pěší a cyklisty. Studie mimo jiné řeší úpravy přístupů k vodě, navrhuje pláže, odpovídající hygienická zařízení a sportoviště. Pěší prostupnost území má být zajištěna plánovaným podchodem pod ulicí U Dráhy, která bude spojovat plánované parkoviště s pěší lávkou přes řeku Opavu. Dokument obsahuje i návrh propojení cyklotrasy do sousedního Polska a umístění areálu jezdeckého sportu.

Kolik to bude stát?

Na záměru vybudovat rekreační oblast pracuje město už několik let. V roce 2005 dokončilo první fázi projektu, který byl spolufinancován Evropskou unií z programu PHARE CBC 2001. Celkové náklady na vyhotovení této studie dosáhly výše 159 tisíc korun, Evropská unie na ni přispěla částkou 93 tisíc korun. Na konci roku 2006 předložila Opava projektový záměr Meziresortní komisi pro přípravu revitalizace Moravskoslezského kraje u Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Meziresortní komise záměr posoudila v druhé polovině ledna 2007 a jednomyslně jej doporučila. Opava je první město v kraji, které tyto prostředky získalo.

„Město získalo finanční prostředky ministerstva na studii proveditelnosti, projektovou dokumentaci k územnímu rozhodnutí a ke stavebnímu povolení a na jeho následnou realizaci. Investice by měla být zrealizována nejpozději do konce roku 2009. Náklady na uvedené stupně projektové dokumentace dosáhnou výše zhruba 1,3 milionu korun. Samotná realizace by mohla stát okolo 58 milionů korun. Náklady na příslušnou projektovou dokumentaci a na samotnou investici jsou pouze orientační a po ukončení výběrového řízení mohou být i nižší,“ uvedl Martin Dostál z odboru kanceláře primátora Magistrátu města Opavy. Výběrové řízení na zhotovitele dokumentace a dodavatele díla je v plné kompetenci Ministerstva financí ČR. Tento výběr bude proveden v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Město však bude se zhotovitelem kooperovat.

Cyklostezky jako lákadlo Poláků

Domácí i zahraniční turisty motivuje k návštěvě opavského regionu především možnost relaxovat, sportovat a poznávat města, památky (například pásmo vojenských opevnění) a přírodu. Atraktivitu regionu umocňuje síť cyklistických stezek a tras. Některé z nich budou směřovat i do oblasti Stříbrného jezera a blízkého polského příhraničí. Vybudovaná síť cyklistických stezek tak vhodně zkombinuje poznání opevnění Opavy se sportovním vyžitím.

Dopad na životní prostředí

Statutární město Opava nechalo letos v souvislosti s tímto projektovým záměrem vypracovat biologické posouzení dané lokality autorizovaným specialistou Leo Burešem. Ten hodnotí záměr jako citlivý k prostředí, jako záměr, který v některých částech okolí jezera dokonce zlepší stav životního prostředí a povede ke kultivovanému rozvoji rekreačních ploch. „Celkově lze konstatovat, že posuzovaný záměr při realizaci několika navrhovaných ochranných a kompenzačních opatření nebude mít pro celé území negativní dopad,“ shrnuje záměr Leo Bureš.

Nic není definitivní

Doposud byla zpracována jen studie. Definitivní projektová podoba záměru se teprve připravuje. Podněty občanů ke stávající studii lze podávat písemně na odboru hlavního architekta územního plánu opavského magistrátu. Ty pak mohou být zapracovány do dalších stupňů projektové dokumentace, která začne být zpracovávána v letošním roce.

26.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení