Vyměnit nákupní košík za bedýnku a utrhnout si zeleninu přímo ze záhonu mohou Opavané už od čtvrtka. Zbývá vlastnoručně nasbíraný nákup zvážit a zaplatit jednotnou cenu, kilo zeleniny za patnáct korun. Vrata Ovocné školky se jim otvírají od pondělí do pátku. Začíná se o půl sedmé, sbírat lidé mohou do tří hodin odpoledne.

Na myšlenku umožnit lidem nasbírat si zeleninu přiměl zaměstnance Školního statku letošní úspěch se samosběrem malin, kterých tu měli přebytek.

„Nejjednodušším řešením bylo nechat lidi, aby si je sami nasbírali. Za čtrnáct dní to bylo asi tři sta kilo. Jedno stálo pětadvacet korun a za výtěžek maliniště rozšíříme," sdělil Jan Weiss ze Školního statku. Oficiálně samosběr ukončili ve středu, případné zájemce však z maliniště nevyhání.

Podle Weisse měl samosběr malin neočekávaný úspěch, sklidil ho zejména žlutý typ malin. „Kolem desáté hodiny hojně chodily maminky s kočárky, později lidé na cestě z práce. Lidé se k nám vraceli. Podruhé už nepřišli sami, ale vzali s sebou sousedy nebo známé," popsal Weiss.

Samosběr malin poslední tři roky na Opavsku umožňovala také majitelka farmy Merry Berry Jana Hanzlíková, která si sazenice přivezla ze Skotska. Do konce sběru zbývá ještě čtrnáct dní, místa je však nutné rezervovat. Sběrači tu za kilo malin zaplatí osmdesát korun.

Do ovocné školky, která se nachází za psychiatrickou nemocnicí, si místní mohou přijít nasbírat žluté a zelené fazolky, patizony nebo bílou, žlutou či zelenou cuketu. Za týden budou i rajčata.

„Nabízíme lidem, co tu roste. Samosběr jim umožníme až do podzimu. Tehdy přibudou okrasné dýně i goliáše, papriky, kedlubny nebo salát," vyjmenoval Weiss. Na podzim Školní statek pořádá také prodej ovocných stromů. Na příští rok chystají samosběr jahod.

Ten má dlouholetou tradici v komárovském zahradním centru. Na téměř dvouhektarové plantáži lidé jahody sbírali celý červen. „Sezóna už skončila. Začínali jsme na pětačtyřiceti korunách za kilo a končili na pětatřiceti. Od srpna budeme mít dýně, ale u těch nejde o samosběr," uvedl vedoucí centra Přemysl Kulík.

Od prvního prosince si do centra místní jezdí vlastnoručně uříznout vánoční stromek.

Barbora Halbová