Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sběrny pocítily dopad nové vyhlášky

V březnu to bude přesně rok, kdy začala platit vyhláška ministerstva životního prostředí, která sběrnám nařizuje jen bezhotovostní způsob platby. Jaký dopad měla pro sběrny na Opavsku.

7.2.2016
SDÍLEJ:

Vyhláškou o bezhotovostních platbách Ministerstva životního prostředí se sběrny musejí řídit od března loňského roku.Foto: DENÍK / Petr Dušek

„Jsem rád, že to bylo zavedeno, určité opatření proti zlodějům kovu to je, ale pokles tržeb jsme zaznamenali ve velkém," řekl jednatel opavské společnosti Opametal Milan Vogel.

Podobně hodnotí situaci i v Hradci nad Moravicí. Odpovědný vedoucí tamní sběrny DEM-SUR Tomáš Demel přiznal, že i oni zaregistrovali méně lidí, kteří přicházejí suroviny prodat, ale nepřičetl to pouze vyhlášce. „Výnosy šly na jaře trochu dolů ale razantně se snížily také ceny za výkup, takže i to rozhodně přispělo k tomu, že si k nám lidé cestu nenašli," uvedl.

Naopak společnost RITSCHNY kovošrot a sběrné suroviny žádný velký pokles nezaznamenala. „Striktně dodržujeme a vždy jsme dodržovali nařízení, že nebudeme vykupovat žádný kradený materiál, to si u nás nikdo nedovolí. Takže jsme ani žádné snížení tržeb zaznamenat nemohli," sdělil jednatel společnosti Robert Plesník.

Jak nám ale potvrdil provozně-technický náměstek Technických služeb v Opavě Martin Girášek, ve městě se suroviny i přesto kradou. „Nejvíce dochází k masivnímu vybírání papíru z kontejnerů, a to hlavně určitými skupinami obyvatelstva. Kradou se také litinové poklopy uličních vpustí, což může být pro obyvatelé obzvláště nebezpečné," dodal.

Vyhláška o bezhotovostních platbáchVydalo ji Ministerstvo životního prostředí České republiky. Nařizuje provozovatelům sběrných surovin, aby za odevzdaný kovový odpad vypláceli zákazníkům peníze jen bezhotovostním způsobem. Začala platit 1. března roku 2015.

Jejím úkolem bylo především eliminovat počty krádeží kovů. K těm podle vedení měst docházelo dlouhodobě ve velké míře a stále častěji se stávaly neřešeným problémem.

Peníze na ruku už ve sběrnách nedostanete

Vyhláška měla zabránit především tomu, aby do nich lidé vozili kradené věci. Na Opavsku se ale s větším úspěchem nesetkala. Lidé dál berou i to, co jim nepatří.

„Novela určitě přispěla k tomu, že se nekrade tolik jako dříve. Během minulého roku mělo její zavedení vliv na snížení trestné činnosti ve městě. Do karet tomu hrál také fakt, že cena za výkup kovů šla hodně dolů," sdělil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

I přesto se ale nějaký ten zloděj najde. „Stále se kradou především měděné kabely a železo. Co je vůbec nejhorší, tak jsou kovové poklopy na kanálech. Lidé je odcizí, ve sběrně za ně dostanou pár korun, ale už si neuvědomují, jaké nebezpečí z toho plyne pro ostatní občany, kteří do takto odkrytého prostoru mohou kdykoli spadnout a zranit se," uzavřel René Černohorský a dodal, že Opava má vyčleněné policisty, kteří pravidelně do výkupů sběrných surovin chodí a kontrolují, zda nedochází k nelegální činnosti.

Lidé vykrádají papír z popelnic

„Všeobecně jakýkoli odpad odložený občanem do kontejneru se stává majetkem příslušného města, a tedy jejich následné vybírání jednotlivými občany nebo skupinami je krádeží," poznamenal provozně-technický náměstek TS v Opavě Martin Girášek.

V Opavě se tak můžeme setkat s nešvarem rozšířeným téměř po celé České republice, a sice s masivním vybíráním papíru z popelnic. „Ve městě si zloději papíru nakradou tolik, že to sráží dolů celková čísla vytříděného odpadu. Ročně to odhadujeme až na pět set tun papíru a toto množství pravděpodobně končí ve sběrných surovinách. Když policisté někoho při vykrádání kontejneru přistihnou, řeší celou věc jako krádež." řekl Martin Girášek.

Možnost, že se tyto případy vyřeší, je však malá. „Jakmile dostane městská policie oznámení, že se u daných kontejnerů něco děje, než přijede hlídka, zloději jsou už dávno pryč," podotkl.

Podobně jako René Černohorský i on vidí největší problém v krádežích kanalizačních poklopů. „Když zloděj poklop odcizí a šachta vpusti zůstane odkrytá, vystavuje tak spoluobčany vysokému ohrožení na zdraví. Nehledě na to, že do ní může najet i motorové vozidlo," uzavřel Martin Girášek.

Sběrny se zavírat nemusely

Ke sníženému počtu kradených surovin, které by skončily ve výkupnách, sice došlo, ale pro sběrny vyhláška žádným extra velkým přínosem není. Zatím fungují všechny a nedošlo k uzavření ani jedné z nich.

„Dle dostupných informací se v Opavě nachází celkem šest provozoven sběrných surovin a jedna v Oticích. Žádná z nich nebyla provozovatelem na živnostenském úřadě ukončena," uvedla tisková mluvčí Magistrátu města Opavy Lada Dobrovolná a dodala, že město dostalo v minulém roce od občanů jen jeden podnět na možnou krádež kovů, který se ale později ukázal jako neoprávněný.

Majitelům klesly tržby

Kdo se na vyhlášku nedívá příliš pozitivně, jsou někteří provozovatelé sběrných surovin. Na jednu stranu vítají, že ve městech poklesly případy krádeží, ale na druhou stranu přiznávají, že jejich zisky šly dolů.

„V minulém roce jsme zaregistrovali až čtyřicetiprocentní pokles tržeb, je to velmi zlé. Samozřejmě s tím souvisí také snížená cena za výkup železa. To má za následek to, že firmy mohou propouštět a zkrachují. Jak se říká, že práce je všude dost, tak v našem odvětví tomu tak není. Jsem rád, že se vyhláška zavedla, ale situace by rozhodně mohla být lepší," sdělil jednatel společnosti Opametal Milan Vogel.

V hradecké provozovně společnosti DEM-SUR se v březnu a v dubnu loňského roku museli také otáčet.

„Výnosy nám trochu poklesly, ale hlavně si myslím, že to bylo kvůli neinformovanosti lidí. Byli zmatení, nevěděli, jestli se sběrny úplně zakážou nebo se bude vyplácet formou složenek. Pak se situace uklidnila, ale pro změnu začaly padat ceny. Železo se najednou vykupovalo téměř za stejnou cenu jako papír.

Dříve jste dostali kilo železa za čtyři až pět korun, teď to kleslo na dvě až tři koruny. Jako nejvíce negativní na celé vyhlášce hodnotím papírování. Práce kolem účetnictví je teď opravdu hodně," řekl odpovědný vedoucí prodejny DEM-SUR v Hradci nad Moravicí Tomáš Demel.

Vyhlášku bere jako zbytečnou

Ne ve všech sběrných surovinách se na nařízení dívají s chladnou hlavou. Jednatel společnosti RITSCHNY kovošrot a sběrné suroviny Robert Plesník ji neuznává vůbec.

„Podle mě je to nesmysl. Nemá to žádné systémové řešení ani to není zákon. V dnešní době, kdy probíhají ve sběrnách časté kontroly z mnoha různých úřadů a kdy máme kamerové systémy, si myslím, že není důvod vydávat taková opatření," poznamenal Robert Plesník.

Podle jeho slov firma vždy dbala, aby nevykupovala kradené suroviny, a proto ani nemohli zaznamenat pokles tržeb, protože ty zůstávají téměř stejné jako v minulých letech. V provozování sběrny vidí i jakousi osvětu. „Bereme to jako službu veřejnosti. Když třeba lidé doma něco opravují, aby pak ten starý kus nevyhodili někde v parku, ale přišli ho prodat k nám," dodal.

Veronika Bernardová

Autor: Redakce

7.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení