Problémy se zloději kovů se na území Karvinska staly obrovským problémem. Šikovný sběrač si za dva měsíce povětšinou nelegální činností údajně dokázal vydělat i 150 tisíc korun. Ve velkém množství se však začalo ztrácet takřka všechno kovové. Ponejvíce pak hlavně litinové kanálové poklopy.

I proto se Karviná, Havířov, Bohumín, Orlová, Rychvald a Dolní Lutyně rozhodly jednat. Sestavily vyhlášku, která občanům zakazuje prodat šrot ve sběrnách a zavézt ho tak musí do sběrných dvorů. Za porušení hrozí tučná pokuta.

Jestli se něco podobného zavede také v Opavě, je v tuto chvíli hudbou budoucnosti. Zatím se o ničem nejednalo. Náměstek primátora Dalibor Halátek ale provádí důsledný monitoring.

„Jsem v kontaktu s kolegy z Bohumína a Karviné. Sleduji, jak se u nich situace vyvíjí. Vedení města se bude tím, zda Opava bude o obdobné vyhlášce uvažovat, zabývat na poradách vedení v nejbližších měsících," poznamenal.

Se zněním vyhlášky se seznámili také ve Vítkově, ale inspirace nepadla na úrodnou půdu. Místní starosta Pavel Smolka pro to vyslovil několik pádných důvodů. Aby zde vyhláška měla pozitivní dopad, musela by se zavést plošně.

„Uvažovalo se o tom, že by vznikl zákon, podle kterého by pro fyzické osoby celorepublikově platil zákaz prodeje šrotu. Nakonec to ale neprošlo, což je celkem zásadní věc," uvedl Pavel Smolka.

„Kdybychom vyhlášku zavedli, nic by se nevyřešilo. Z našich zkušeností stejně víme, že když zloději ukradnou poklop od kanálu, nepůjdou ho prodat do místní sběrny, ale zavezou ho do Oder, Opavy nebo třeba Hradce nad Moravicí. Vyhláška má smysl, pokud se domluví více měst najednou. Právě tak, jak to udělali na Karvinsku," upozorňoval vítkovský starosta s tím, že velké problémy se zloději jeho město netrápí.

Kromě ojedinělých případů krádeží poklopů se sběrači zaměřují spíše na opuštěné objekty, které dokázali rozebrat do posledního kovového šroubku. Řešením by podle Pavla Smolky byl i bezhotovostní výkup, jenže ani v tomto ohledu zatím oficiálně nic posvěceno nebylo a zůstalo pouze u úvah.

O zavedení podobné vyhlášky neuvažují ani třeba v Hlučíně či Hradci nad Moravicí.

Krádež poklopu může být velký problém

S provozně-technickým náměstkem Technických služeb Opava jsme si povídali o tom, jaké škody mohou zloději napáchat a co vyvstane za problémy, pokud na jedné komunikaci odcizí více poklopů najednou. Podle něj se nikdy nenajde pachatel ani poklop. Vyřizování okolo toho přitom není málo.

„Problémy se „sběrateli kovů" máme zejména v případech krádeží litinových poklopů uličních vpustí. Pracovník, jenž má komunikace ve správě, stráví půlden na Policii ČR sepisováním výpovědí a vyšetřování je po čase kvůli neznámému pachateli zastaveno," popisoval bezvýchodnou situaci Martin Girášek.

Třebaže ve sběrnách platí zákaz poklopy vybírat, zloději je často rozbijí na jednotlivé kusy, které jsou pak vykoupeny jako střepy. „Výměna poklopů u šachet a vpustí, ze kterých byly ukradeny, za nové mnohdy a velice často není možné," posunul se dále jeden z čelních představitelů Technických služeb Opava a na závěr ještě dodal:

„Šachet uličních vpustí je velké množství a jelikož jsou většinou staré pětadvacet let a více, mnohdy se již nevyrábí. V takovém případě musí být vyměněn nejen poklop, ale také celý nový rám, jehož součástí nový poklop je, což znamená výkop vozovky, následnou opravu a také vysoké finanční náklady pro majitele, tedy Statutární město Opava."