Starý sporák a pár trubek ze sklepa dovezl Luděk Válek spolu se svým vnukem k bráně sběrny za Kylešovským kopcem. Peníze ale na ruku nedostal. Od neděle 1. března totiž sběrna peníze za vykoupený šrot posílá výhradně bezhotovostně.

„Já už o tom slyšel, ale myslel jsem, že to ještě nefunguje. Moc s účtem neumím, tak jsme to nechali poslat vnukovi. Do sběrny jezdíme výjimečně, tak je mi jedno, jakým způsobem se to s penězi řeší," komentoval novou vyhlášku Ministerstva životního prostředí ČR Válek.

Opatření má podle ministra omezit kriminalitu související s výkupem kradeného železa. „Omezení výkupu na bezhotovostní platby je prvním slíbeným opatřením, která budeme v průběhu letošního roku realizovat, abychom, co nejvíce to bude možné, zabránili krádežím kovů a rozvoji tohoto kriminálního segmentu u nás v ČR.

Velmi záhy bude následovat vymezení bezhotovostní platby pouze na převod na účet, popřípadě poštovní poukázku," komentuje ministr životního prostředí Richard Brabec s tím, že novou vyhláškou kroky kolem sběren nekončí.

„Za hlavní problémy považuji počet sběren u nás, ten je na obyvatele snad nejvyšší v celé Evropě. Takový počet není možné účinně kontrolovat. Proto k jedněm z navrhovaných opatření může patřit zpřísnění podmínek pro vydávání licencí sběrnám a následné relicencování všech sběren u nás," pokračuje Brabec.

Větší sběrny v Opavě, mezi něž se dá zařadit třeba Opametal, jenž má pobočky v Těšínské a Vančurově ulici, novou vyhlášku za komplikaci nepovažuje. Mnoho se pro ně totiž nezmění.

„Pro nás to žádný problém neznamená. Momentálně totiž stejně všechno už řešíme přes počítač. Je to výhoda také z toho důvodu, že nemusíme pracovat s penězi v hotovosti, což s sebou také nese jistá rizika. Takhle to můžeme v klidu odeslat na číslo bankovního účtu anebo přes složenku.

U složenky může být akorát pro člověka problém, že mu za ni pošta srazí 35 korun," popisoval majitel Opametalu Milan Vogel.

Na hodnocení novinky ve světě sběren je ještě příliš brzo. Teprve čas ukáže, jestli se projeví na počtu zákazníků a jestli skutečně pomůže předejít krádežím kovů.

„Zeptejte se mě tak za dva nebo tři měsíce, až to bude nějakou dobu zaběhnuté. Nyní je hodně předčasné dělat nějaké předčasné závěry. Funguje to teprve chvíli," mínil dále Milan Vogel, jenž uvedl, že se zloději kovů se v jeho sběrnách daří účinně bojovat a podezřelý materiál se zde ani nepřijímá:

„Pokud existuje podezření, že přivezené věci pochází z trestné činnosti, odmítáme to. Jestliže to ale člověk nějakým způsobem rozbije, poznává se to jen velmi těžko."