Úroda ovocných stromů podél silnic není nijak velká, přesto se každoročně stává předmětem zájmu mnoha Opavanů. Natrhané ovoce často skončí v domácích palírnách místních lidí, kteří je používají pro získání kvasu na ovocný destilát.

„Ovoce tady už dlouhá léta nikdo nesklízí a nechci, aby shnilo. Nevidím důvod, proč bych si nemohl pár kilo nasbírat,“ ospravedlňuje své chování Milan Kučera, který na cestě z Jaktaře do Stěbořic pravidelně trhá třešně. Tento způsob sběru ovoce ale není zcela legální.

„Naprostá většina ovocných stromů podél silnic druhé s třetí třídy je majetkem Moravskoslezského kraje a stará se o něj Správa silnic. Záležitost trhání ovoce v současnosti neřešíme, neboť náklady na kontrolu ovocných alejí při dozrávání v poměru k zisku je velice nerentabilní,“ říká vedoucí opavského střediska SSMSK Karel Sýkora.

Ten také přiznává zvýšené nebezpečí vymáhání plateb na příkopech přímo od občanů, a to kvůli rizikovému chování lidí vůči jeho zaměstnancům. „Inkasujeme pouze občany, kteří ze slušnosti přijdou říci, že chtějí za ovoce zaplatit. Ti ostatní se chovají tak, jak se chovají,“ připojuje Karel Sýkora.

Největší zájem podle Sýkory lidé projevují o švestky, jablka a třesně z důvodu pozdějšího zpracování na destiláty. Co se týká ořechových alejí, ty se nikdy v minulosti nesklízely. Jejich očesávání tak vždy bylo záležitostí občanů. „Máme případy, kdy prodáváme stromy takzvaně nastojato. Tržby se pak pohybují jen v řádech několika tisíc korun,“ vysvětluje dále Sýkora.

Podle vyjádření Správy silnic není však stav stromoví okolo silnic nijak vyhovující. Ovocné odrůdy jsou zastaralé a mnohdy již negativně silně zdravotně ovlivněné škodlivými výfukovými plyny z provozu kolem. Na českých dálnicích je situace podobná.

„V případě dálnic a silnic I. třídy jsou ze stromů jen zbytková torza. Řešíme to náhradní výsadbou odolnějších stromů proti chloridům, které jsme nuceni používat při zimní údržbě,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Jak také mluvčí uvedla, očesávání stromů podél dálnic pro vlastní potřebu není zakázáno. Nicméně se sběr v takto rizikových dopravních úsecích nedoporučuje.

Andrea Jarošová