První rehabilitační program v Sanatoriích Klimkovice zaplatili samotní občané Hlučína. Rozhodli přispět různou formou do celohlučínské sbírky.

Z těchto financí dokonce mohla být pořízena také speciální tříkolka. Druhý pobyt ve zmíněném zařízení malý František absolvoval díky návštěvníkům tradičního letního festivalu Štěrkovna Open Music. Peníze pro něj byly doslova vytancovány a vyběhány prostřednictvím aplikace Pomáhej pohybem Nadace ČEZ.

Kýžený obnos se povedlo vybrat v extrémně krátké době. A to dokonce za první festivalové odpoledne. I zásluhou této pomoci František Štěpaník udělal velký pokrok.

„Ten rozdíl oproti stavu před osmi měsíci, kdy začínal první rehabilitační pobyt, je obrovský. Udělali jsme kus práce. Nejenže s ortézkami už stojí, ale také začal používat i levou ruku, kterou měl dříve pořád sevřenou v pěst. Teď už ji zapojuje a dokonce zvládne ručičky i spojit," popisovala nadšená maminka malého Františka Martina Štěpaníková.

Během první klimkovické rehabilitace mimo jiné posílil osové svalstvo a zlepšil hybnost horních končetin. Při druhé bylo důležité, že jeho rodina získala důležité informace o vhodných kompenzačních pomůckách. Ať už šlo o ortézy na nohy, vertikalizační stojan a další.

František posílil svaly a zlepšil svůj pohyb. „Naděje, že bude chodit, je opravdu reálná, ale chce to ještě mnoho času a práce," uvedla jeho fyzioterapeutka Renata Svrčková.

Dalším dítětem, kterému pomoc druhých výrazně zkvalitnila život, je Emma Plačková z Bolatic.

V patnácti měsících se nešťastně vyskytla v blízkosti skleněné konvice na čaj, která po zaplnění vařící vodou praskla a malou Emmu opařila. Holčička utrpěla popáleniny prvního a druhého stupně na jednadvaceti procentech těla. Později se u ní rozvinula dětská mozková obrna.

V Bolaticích se peníze na léčbu vybíraly v rámci obecního plesu a také vítání jara. V obci bylo zřízeno i Konto Emma. „Lidé pomáhají a moc si toho vážíme. Díky těmto penězům mohla podstoupit rehabilitační pobyt na Slovensku, po kterém začala chodit po čtyřech. Po Klimkovicích zase začala tleskat. V listopadu se budeme chtít zúčastnit další rehabilitace," mínila maminka Emmy Andrea Plačková.

Její dceři se pokusí pomoci i Opavský a Hlučínský deník, a to konkrétně na Kabelkovém veletrhu, který proběhne 11. listopadu v Obchodním centru Breda. Věnován ji bude výtěžek z této akce.