K hudbě ho přivedli rodiče – přísný tatínek a maminka, která se věnovala zpěvu a jako mladá hrávala divadlo. Už jako dvanáctiletý se v kostele věnoval hře na varhany, otec ale dbal na to, aby se každé z jeho dětí vyučilo řemeslu. Proto se Karel stal cukrářem, když se v Lomnici nad Popelkou vyučil sladkému řemeslu.

Cukrářské umění bylo jeho velkou láskou, nezanedbával ale ani hudbu. Kromě soukromých studií hry na několik hudebních nástrojů absolvoval v dospělosti obor sólový zpěv a dirigování na Lidové konzervatoři v Ostravě.

V roce 1971 zakládá Pěvecký sbor Stěbořice, s nímž vydobyl řadu úspěchů doma i v zahraničí. V devadesátých letech vzniká při ZŠ Stěbořice chlapecký sbor, který opět řídí Karel Kostera. Tím výčet sborů nekončí, působí dále v Chrámovém sboru Opava a Pěveckém sboru Bílovec.

Po pádu komunismu zakládá uměleckou agenturu, a významně tak zasahuje do opavského kulturního dění. V posledních letech si našel ještě jednoho významného koníčka. Sbírá starožitnosti, především sakrální předměty. Ani toto si nenechává pro sebe, uspořádal již několik úspěšných výstav.

Jubilant byl za svou práci oceněn například Cenou Petra Bezruče, největší odměnou je mu ale radost široké veřejnosti z krásné hudby, kterou jí přináší jako interpret i organizátor.

František Géla