Nepřipouštějí si fakt, že jim výřeční prodejci zručně vymývají mozek, a když z euforie vystřízliví, zbudou jim zpravidla jen oči k pláči. „Předváděcí akce bývají v poradnách Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje stálým tématem. Také během letošních prázdnin s nimi bylo spojeno nejvíc stížností i dotazů,“ konstatuje předsedkyně sdružení Marcela Reichelová.

Předváděcí akce jsou cíleně zaměřeny na seniory, kteří mají volný čas a jsou snadno manipulovatelní. Pokud na ní podepíší kupní smlouvu na „úžasně výhodné“ elektrospotřebiče deky, nádobí nebo léčivé přípravky, riskují. Často s ní totiž nevědomky podepíší též kolonu s potvrzením o jimi objednané návštěvě prodejce a malér je na světě. Připraví se tím o možnost odstoupení od koupě.

Podle zákona může zákazník odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů od podpisu bez udání důvodu jen v případě, že si prodejce nepozval k sobě domů. „Tyto prodejní akce jsou podvody v mezích zákona a podvedený zákazník se při nich velmi obtížně domáhá svého práva Vhodnější je problémům raději předcházet a podobné akce ignorovat,“ radí Marcela Reichelová.

Poznámka: Lidská důvěřivost je pořád bezbřehá

V malé restaurační místnosti se tísní lidé středního a seniorského věku. Čas do zahájení předváděcí akce si krátí přátelským povídáním a vzpomínkami na minulá setkání při podobných akcích. Když před ně naběhne tým mladých a výřečných borců, spokojeně se uvelebí na židlích a ochotně se zapojí do hry. Snaživě odpovídají na dotazy a dokazují, že špačky během jejich výkladu rozhodně netlučou.

Se zájmem si prohlížejí vychvalovaný produkt a v duchu přemýšlejí, komu z rodiny by se hodil. V tu chvíli je servilní předváděči mají tam, kde je mít chtějí. Vzduchem začnou létat slevy s tak vtíravým účinkem, že by přítomné musel Všemohoucí potrestat, kdyby je nevyužili. A navíc – který hnidopich by mohl takové zábavné a důvěryhodné hochy podezírat z vědomého nabízení předraženého šuntu?

Zkušení účastníci radí váhavým nováčkům a vzpomínají na příbuzné, kteří si ten nebo onen výrobek nemohou vynachválit. Kdo by tomu nepodlehl? Členové předváděcího týmu poletují místností jako vlaštovky a lapají oběti, představující chléb jejich vedlejší. Čím víc dušiček bude v hrníčku, tím větší provize bude na účtu.

Smlouvy jsou podepsané a prodejcům mizí zářivý, pečlivě nacvičený úsměv z tváří. S lhostejným výrazem rozdají natěšeným posluchačům salámy z neznámého materiálu a pošlou je domů. Až tam naskočí mnohému kupci husí kůže z toho, co ve chvíli vypnutého mozku a zapnuté fantazie provedl. V té chvíli je však obvykle už pozdě.