Je nebezpečnější, než se může zdát. Pokud se včas neutne, hrozí psychické onemocnění, dlouhodobé fobie či dokonce fyzické ublížení. I tak může skončit neustálé obtěžování a pronásledování, které někteří mylně považují zalásku.

Své o tom ví osmadvacetiletá žena z Opavy–Kateřinek. Tu její bývalý přítel půl roku neustále sledoval, snažil se dostat do její blízkosti v trolejbuse cestou do zaměstnání, chodil za ní domů i do práce, denně jí několikrát volal a posílal desítky SMS zpráv. Pak žena vše oznámila policii.

To, o čem mluvíme, je stalking. Jinými slovy neustálé obtěžování hraničící s týráním a vydíráním.

Pomohl mu rozvoj techniky

Z pohledu kriminality se jedná o poměrnou novinku, i když podobné případy byly i v minulosti. S rozvojem mobilních telefonů a internetu ale získaly na intenzitě. Může se ale jednat také o neustálé vyhledávání někoho někým.

„V loňském roce byly opavským policistům nahlášeny tři obdobné případy, ve všech se jednalo o obtěžování ženy mužem. Ty policisté prošetřili a pachatele následně obvinili,“ potvrdil tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský fakt, že stalking se objevil i na Opavsku.

Přiznal ale, že policisté vnímají tuto trestnou činnost jako více rozšířenou, ale podobně jako u šikany nebo domácího nasílí se jedná o skryté jednání pachatele. To znamená, že někdo na něj musí upozornit. Je už jedno, zda to bude člen rodiny či někdo z přátel, ale je velmi důležité, aby se sami poškození nebáli jít na policii.

A je jedno, zda stalking směřuje proti ženě, muži nebo dítěti. „Pokud je taková činnost včas podchycena, je daleko větší šance obtěžovaného dostat se z fyzického či psychického stresu a vyhnout se tak třeba i fyzickému napadení,“ zdůrazňuje Černohorský a doporučuje, aby si taková osoba schovala důkazy o svém pronásledování.

Ať už ony SMSky a různé vzkazy či nechtěné dárečky, tak i další důkazy, které se stalkingem souvisí. Jsou známy případy, kdy pachatel ničil majetek své vyvolené v bláhovém přesvědčení, že pak bude vděčná za jeho „ochranu“. Ono totiž často takové jednání začíná láskou, ať už nejprve opětovanou a poté odmítnutou, nebo tou neopětovanou, ale o to více vynucovanou.

Trestné jednání

Aby stalking byl stalkingem, musí být splněna podmínka dlouhodobosti a opakování takového jednání pachatelem. „Jinak se také může jednat o přestupek proti občanskému soužití. Nicméně z právního hlediska se může takové jednání kvalifikovat také jako jiná trestná činnost, například přečiny omezování osobní svobody, vydírání, násilí proti skupině osob nebo jednotlivci či třeba pomluvy.

Pachatelé by si měli uvědomit, že toto obtěžování je trestnou činností, i když si myslí, že nedělají nic špatného a chtějí jen dát důkaz o své lásce či získat svoji partnerku zpět. Přitom dlouhodobě svoji oběť psychicky týrají,“ připomněl ještě policejní mluvčí s tím, že pokud jsou soudem uznáni jako viní, hrozí jim až rok za mřížemi.

Anebo vše může skončit jako předloňský případ z Vítkova, kde zapuzený milenec dotáhl stalking až k vraždě své bývalé lásky. Ale to už jsme zase někde jinde.

Máte–li také zkušenost s podobným chováním, ať už vůči vám nebo někomu ve vašem okolí, neváhejte a vyhledejte policisty. Jak říká policejní mluvčí, důležité je nezůstat v tom sám.

Jak předcházet stalkingu?

Když už se člověk stane cílem stalkingu, měl by – kromě vyhledání policie – udělat několik věcí:
• ideální je změnit své chování a zvyky, například cestu do práce a zpět, vymanit se ze stereotypů běžného dne
• mimo domov se pohybovat jen s důvěryhodným člověkem
• nosit u sebe mobilní telefon s předvolbou tísňového volání na policii a známé
• neposkytovat nikomu, kromě důvěryhodných osob, informace o svých plánech, o svém novém telefonním čísle apod.
• vždy dát někomu důvěryhodnému vědět, kam jde a kdy se vrátí
• schovávat všechny projevy a důkazy obtěžování
• když je např. na ulici či v práci obtěžován, neváhat požádat kolemjdoucí (kolegu) o pomoc
• pokusit se tomu nepoddat - fyzické a psychické zdraví má člověk jen jedno