Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SebeRevolta motivuje lidi k lepšímu životu

Cílem seberevolťáků je zdravý životní styl a neodmyslitelnou součástí jejich života je také trénink, při kterém aktivně zapojí své tělo i mysl.

12.3.2016
SDÍLEJ:

Trénink je velmi různorodý a je rozfázován do několika částí.Foto: DENÍK / Veronika Bernardová

Zodpovědnost, morálka, poctivost, vytrvalost a zábava. To jsou jedny z hlavních hodnot komunity, která si říká SebeRevolta. Jsou jich stovky po celé zemi i v zahraničí a jedna taková funguje už čtyři roky i v Opavě.

Sdružují se v ní lidé bez ohledu na věk, pohlaví a rasovou nebo náboženskou odlišnost, tyto rozdíly se zde neuznávají. SebeRevolta se snaží inspirovat ke zdravému životnímu stylu, bez alkoholu, cigaret, drog a v neposlední řadě také ukázat mládeži, že sedět každý den u počítače není řešením.

Principem je, aby se každý nejdříve zamyslel sám nad sebou. „Jedná se vlastně o změnu člověka samotného, musí vždy začít u sebe. A pokud se mu to povede, tak může pozitivně ovlivnit a motivovat i své okolí," řekl zakladatel opavské komunity Petr Hubálek.

Než se k ní přidal, sám aktivně sportoval a cvičil, což bylo také jedním z důvodů, proč se do ní rozhodl vstoupit. „Před těmi čtyřmi roky, kdy se revolta začala nějakým způsobem formovat, dali její zakladatelé impuls pro ty, kteří měli zájem se přidat. Přečetl jsem několik článků na internetu a na facebooku jsem narazil na událost, že by SebeRevolta měla vzniknout i tady u nás v Opavě.

Zúčastnil jsem se tedy prvního tréninku, ale po čase se objevily zprávy, že se spolek rozpadá a nebude už dále fungovat," prozradil.

Jeho chuť pracovat s lidmi a vést je k vyšším cílům ale byla větší, než aby se smířil s rozhodnutím ostatních o ukončení opavské komunity. „Věděl jsem, že se tomu chci dále věnovat. A tak se už čtyři roky děje. Není potřeba mít k tomu žádný speciální kurz nebo školu, jedná se o volný kroužek, každý je tady ze svého vlastního zájmu," poznamenal Petr Hubálek, který si i přesto dodělal certifikát pro instruktora fitness.

Cvičí v tělocvičně i v parku

Zatímco v létě můžete opavskou skupinu vidět cvičit ve fitness parku v Městských sadech, v zimě se workouty, čili tréninky s vlastní vahou, přesouvají do tepla tělocvičny na základní škole Ochranova v Opavě. Tam používají především hrazdu, kruhy nebo bradla.

„Tréninky jsou koncipovány různě, dle možností, ne všechno, co děláme venku, jde nahradit nějakými cviky uvnitř. Dvakrát týdně se v tělocvičně scházíme právě na workoutu a jednou týdně si zahrajeme volejbal. Počet aktivních členů je dost spekulativní, mění se to, ale v současné době je to asi čtyřicet lidí," sdělil Petr Hubálek.

SebeRevolta se snaží být prospěšná na všech frontách. V poslední době se pod záštitou města Opavy zaměřuje především na přednášky v rámci prevence kriminality mládeže. „Jezdíme na základní a střední školy, kde žákům vykládáme o našich morálních principech a přesvědčení, o příležitostech ke změně, které SebeRevolta nabízí.

Celou přednášku máme zformovanou do podoby příběhu, takže je to i tematické, a myslím si, že pro tu danou cílovou skupinu i zajímavé. A součástí je pochopitelně i exhibice, takže ukázka některých cvičení, co vše je možné dokázat se svým tělem. Zatím do škol voláme my, abychom jim svůj program nabídli," uvedl Petr Hubálek a vyslovil přání, aby se jednoho dne dostala komunita do takového povědomí, že se jim budou zájemci ozývat sami.

Kromě přednášek na školách se skupina účastní různých veřejných akcí, například opavského Street Dance festivalu, loni se předvedli také na Grand Prix PEPA v Bredě. Se svými exhibicemi navštěvují také různé společenské akce, třeba plesy. Není to ale jen o cvičení.

„Komunity dělají i spoustu jiných aktivit. Naši členové chodí třeba darovat krev, zapojili jsme se do akce Free hugs a už druhým rokem se účastníme také programu v rámci světového Dne proti tabáku. V plánu máme také pravidelný paintball. Každý se zkrátka najde v něčem jiném," potvrdil.

Uvítali by dobré zázemí

Jediné, co komunita zatím postrádá, je vhodné zázemí. „Máme dobré vztahy s městem a v letošním roce bychom si chtěli vyjednat pronájem nějaké klubovny nebo místa, kde bychom se mohli scházet. Teď se uvolnil jeden skvělý prostor, tak uvidíme," řekl Petr Hubálek a potvrdil, že od května letošního roku by SebeRevolta měla celorepublikově dosáhnout nového statutu spolku.

„Sídlo je v Praze a celým názvem je to SebeRevolta, obecně prospěšná společnost. Jako kapitán opavské komunity jsem také členem správní rady, a tak mám nějaké informace, co by se do budoucna mělo dít. Komunikuji také s ostatními kapitány v jiných městech, společně pak soutěžíme ve Hře komunit."

A co na to všechno říká jeho okolí? „Je spokojené, samozřejmě že rodina se změnila. Mě sport baví odjakživa. Našel jsem si tady přítelkyni, od počítačů jsem vytáhl dva bratrance a to je pro mě nejvíce motivující, že mohu pozorovat, jak se lidé mění, že se dokážou bavit i jinak než v hospodě, že mají nějakou aktivitu a v podstatě žijí nový život," uzavřel povídání Petr Hubálek.

Alena Ivanová: Náš trénink vnímám jako jeden velký přísun energie

Alena Ivanová

Alena Ivanová je u opavské SebeRevolty už asi rok a půl. Začínala jako hráčka volejbalu a postupně se dostala až k tréninku, tedy k workoutu. Činnost komunity ji velmi baví a věnuje jí téměř všechen svůj volný čas.

Aleno, jak jste se vlastně k SebeRevoltě dostala?

Dostala jsem se k ní přes volejbal. Kamarád mě pozval na první trénink, na který jsem zpočátku vůbec nechtěla přijít, ale nakonec jsem šla. A byla jsem po něm nabitá takovou pozitivní energií, jako už dlouho ne, a řekla jsem si, že se toho nevzdám.

Hrála jsem a snažila jsem se o co nejlepší výsledky, až jsem se postupně dostala do aktivního jádra týmu. Tehdy jsem se začala bavit s ostatními lidmi, že bych chtěla začít cvičit.

Trvalo dlouho, než jste se odhodlala jít na první workout?

No, hodně dlouho, myslím tak půl roku určitě. Zpočátku jsem ani přijít nechtěla, protože jsem si říkala, že budu slabá, že mi to nepůjde. Nakonec jsem to ale překonala a teď toho absolutně nelituji.

Při pohledu na to, jak výborně vám cvičení jde, se nemohu nezeptat, jak dlouho se mu už věnujete?

U SebeRevolty jsem asi rok a půl, tehdy jsem začala s volejbalem. A co se cvičení týká, tak trénuji od minulého léta, takže asi tři čtvrtě roku. Do toho ještě tančím, takže pohybu je dost.

Co vám SebeRevolta dává?

Strašně moc. Prakticky se SebeRevoltě věnuji každý den, snažím se stále cvičit nebo píšu a opravuji články na našich stránkách. Vymýšlím, co nového bychom mohli zařadit do tréninku. Dává mi to obrovský přísun energie, radosti, odreaguji se u toho, ale přináší to s sebou i povinnosti, takže to někdy pro člověka bývá docela záběr.

A také jsem ráda, že mohu dělat něco nejen pro sebe, ale i pro okolí. Aktivně se účastním přednášek a jsem ráda, že mohu dětem předat informace o tom, co vlastně děláme a co chceme, a představit jim naše vize.

Jaké jsou reakce vašeho okolí, podařilo už se vám někoho nového přivést?

Okolí reaguje pozitivně, rodiče jsou nadšeni, sice to nedávají moc najevo, ale já vím, že jsou. Především mě hodně tolerují, protože nemám moc volného času, abych jim třeba více pomáhala doma. Do SebeRevolty jsem přivedla nejlepší kamarádku a několik dalších lidí.

Většinou všichni říkají, že přijdou, jsou nadšeni, ale problém je se přimět, donutit se udělat ten první krok.

Veronika Bernardová

Autor: Redakce

12.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muž se obnažoval - ilustrační foto.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Ilustrační foto.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Basketbalisté míří na Folimanku prodloužit neporazitelnost

/POZVÁNKA/ Souboj dvou doposud neporažených týmů v basketbalové Kooperativa NBL nabídne středeční duel na pražské Folimance. Domácí Vysokoškoláci hostí Opavu.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení