Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedm let na cestách aneb autostopem po Asii

Štěpánkovice /SOUTĚŽ/ – Všichni z nás mají své sny a hluboko zakořeněnou touhu po dobrodružství. Jen několik málo vyvolených však skutečně sebere odvahu a vrhne se po hlavě do neznáma. Mezi takové výjimečné jedince se řadí také nyní čtyřiatřicetiletý Roman Vehovský ze Štěpánkovic.

21.11.2010 1
SDÍLEJ:

Beze strachu a pochybností se Roman Vehovský vydal na nejdelší cestu stopem ve svém dosavadním životě.Foto: Roman Vehovský

Tomu se podařilo splnit si to, o čem my ostatní jen sníme.

Zrod dobrodruha

Roman původně absolvoval studium telekomunikací v Ostravě, aby se po nějakou dobu tomuto oboru také věnoval jako svému živobytí. Jak však sám říká, takový život jej příliš nenaplňoval.

I proto si jednoduše zabalil pár věcí, zařídil si vízum a vyrazil směr Austrálie, kde byl odhodlán po dobu jednoho roku pobývat a pracovat. Už předem se také rozhodl, že jako způsob dopravy nezvolí nic jiného než pozemní cestu a stopování.

Poté, co se po několika dobrodružstvích opravdu dostal ke svému cíli a větší část roku obětoval práci, se však rozhodl, že takto ještě uzavřít kapitolu své cesty nechce a začal realizovat plán, který v myšlenkách spřádal už po dlouhý čas. S vydělanými úsporami, batohem a pevnou vůlí zvedl kotvy a vydal se na pouť po mnoha koutech Asie a částečně navštívil i Oceánii.

Přepravoval se opět zásadně jen autostopem, což se mu někdy podařilo i po moři. Na své dobrodružné anabázi strávil neuvěřitelných sedm let – započal odjezdem do Austrálie v září roku 2002 a domů se vrátil v květnu loňského roku. Rodiče prý jeho rozhodnutí prvních „pět“ let nesli trochu hůř, ale poté už rezignovali a smířili se s Romanovou toulavou duší.

Návrat domů byl potom velice emotivní, jak nám sám potvrdil.

Vzpomínky z deníku

Co je ale nejdůležitější, je to, že v rámci své cesty si vedl Roman rovněž deník, a své zážitky převedl do formy poutavé knihy s množstvím originálních a vydařených fotografií, kterou před nedávnem na vlastní náklady také vydal.

Mýlil by se ten, kdo by se domníval, že se jedná o klasický cestopis, jakých je teď na trhu požehnaně. Autor se ve svém díle, na rozdíl od jiných cestovatelů, nevěnuje všeobecně známým atrakcím a destinacím, které jsou tzv. lepem na turisty, ale odhaluje nám svět, který procestoval, z jeho méně viditelných úhlů a pohledu na lidi, se kterými se při svých výletech seznámil.

Jiný kraj, jiný mrav. To správný cestovatel dokáže ocenit. (foto: Roman Vehovský)

V průběhu svých poutí se dostal např. do střetu s vietnamským motorkářským gangem, na Srí Lance byl uštknut hadem, zamiloval se, okradli jej, několikrát zavřeli na nejrůznějších policejních stanicích a vyzkoušel si i pobyt v pár nemocnicích. To je jen zlomek toho, co se můžete z jeho knihy, nazvané Cestou osudu a náhody, dozvědět.

Zatím se jedná o první ze dvou dílů, jelikož kvantum zážitků, které Roman Vehovský nabral, je nepřeberné a jedna kniha by to jednoduše obsáhnout nemohla.

Skromný literát

Světoběžník Roman Vehovský je mimořádně sympatický a komunikativní člověk. V blízké době má v plánu začít s přednáškami a besedami o svých cestách. Jelikož vydal knihu samo-nákladem, je tato k dostání prozatím pouze na objednávku přes internet nebo na několika vybraných prodejních místech – seznam těchto míst a možnost objednávky publikace či domluvy na přednášku lze najít na webové adrese: www.cestouosuduanahody.wz.cz.

Knihu můžeme komukoli vřele doporučit jako ideální vánoční dárek. Rozhovoru s Romanem Vehovským a bližších informací k jeho literárně-fotografickému počinu se dočkáte v našich novinách ještě v průběhu příštího týdne.

Tomáš Pustka, Marek Strmiska

Čtenářská soutěž o knihu! Vánoční svátky se blíží nezadržitelným tempem, a pro většinu z nás tak začíná každoroční období hledání vhodných dárků, které pod stromkem potěší srdce našich blízkých. Že dobrá kniha je darem, který nezklame, o tom asi není potřeba nikoho dlouze přesvědčovat.

Cestou osudu a náhody Romana Vehovského je knížkou, která nepostrádá kvalitu a má punc originálního nápadu, a proto je také pro tuto příležitost přímo ideálním řešením. Pro vás, čtenáře Opavského a hlučínského deníku, jsme tedy připravili soutěž, ve které můžete vyhrát jeden výtisk zmíněného „netradičního cestopisu“ a to dokonce osobně podepsaný autorem. Jak na to?

Stačí zaslat správnou odpověď na soutěžní otázku: Jak se nazývá hlavní město Východního Timoru? na emailovou adresu kultura.opavsky@denik.cz nebo formou SMS na tel. číslo 722 452 536 a poté se stát šťastným vylosovaným. K odpovědím připojte svá kontaktní data a heslo: KNIHA.

Soutěž potrvá až do 12. prosince tohoto roku. Přejeme všem hodně štěstí.
21.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení