Pokud by se země ještě hnula, ohrozila by historicky cenné památky na hřbitově. Třeba náhrobky bývalých pánů Lichnovských nebo mimořádně cennou hřbitovní kapli svatého apoštola Jakuba z přelomu 16. a 17. století.

Jednat se muselo rychle. Stráň tak byla provizorně stabilizována, aby se snížilo riziko dalšího sesuvu, a vedení města začalo věc řešit i z dlouhodobého pohledu. Zrodil se projekt na zpevnění nejen dotčených dvaceti metrů, ale celých osmdesáti pěti metrů stráně.

„Náklady na zajištění a záchranu tohoto území na dalších více než 20 let představují finanční částku cca 17 milionů korun,“ řekla k akci Jitka Kotačková, tisková mluvčí hradecké radnice s tím, že smyslem je nejen záchrana cenné lokality a jejích památek, ale také ochrana zdraví místních občanů.

Začít by chtěli v květnu příštího roku a hotovo by mělo být v říjnu. Stát to bude 17 milionů korun. Město Hradec nad Moravicí proto podalo žádost o poskytnutí dotace v rámci operačního programu Životní prostředí - zlepšování stavu přírody a krajiny.

Když uspěje, pustí se do práce.