VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf celníků Karel Kekelák: Opavští prodejci moc nezlobí

/ROZHOVOR/ - Ředitel opavského Celního úřadu je se situací na Opavsku celkem spokojený. Rozhodně není tak problematická jako na jiných místech v republice.

2.5.2009
SDÍLEJ:

Karel Kekelák s manželkou.Foto: archiv rodiny

Povědomí veřejnosti spojuje celníky s hranicí. Co vlastně v Opavě dělají?

Přítomnost celníků na hranici skončila v roce 2004, ale to neznamená, že by naši celníci byli od té doby bez práce. Kontrolují mimo jiné dovozy zboží ze zemí mimo EU, přepravy nebezpečných nákladů a doklady řidičů, váhu nákladních vozidel i bezpečnost při dopravě zboží nebo obchodování s ohroženými druhy zvířat. Vybírají spotřební daně, provádějí kontroly ochrany vnitřního trhu i nelegálního zaměstnávání cizinců. To jen tak namátkou, přesnější výčet by byl delší.

Kontroly bývají naplánované nebo jen nárazové?

To bývá různé. Někdy je vybírá systém, jindy dotyčný pracovník, kterého se ten který druh zboží profesně týká. Dříve bývaly časté prohřešky třeba u drobných pěstitelů při pálení. Hlavním důvodem bývala neznalost limitu k uplatnění levnější sazby daně do třiceti litrů destilátů. V současné době se tyto prohřešky však objevují už jen ojediněle.

Objevují se na Opavsku drobné palírny?

Zajištěny byly dvě stáčírny. Pokud někdo pálí kvit doma ve sklepě a není udán sousedem, kterému ho nedal ochutnat, je obtížně zjistitelný. Na soukromý pozemek máme totiž vstup povolený jen na základě důvodného podezření. Stejný problém je s konopím, jehož pěstování v objektu se dá poznat silně zvýšeným odběrem vody a energií. Prevence už konečně nese své ovoce a také obchodníci, kteří se snaží ošidit stát na daních například dříve oblíbenou fintou uměle snížené ceny zboží, se objevují už jen zřídkakdy.

Některé finty ale určitě zůstaly.

Vynalézavost má tuhý kořínek. V současné době to bývá hodně často alkohol nejasného původu. Dřív nemíval kolky a byl lehce k poznání, teď láhve bývají vybavené falešnými kolky. Některé jejich ochranné prvky však napodobit nejdou a naši celníci vědí, kde rozdíly hledat.

Kde hledáte ohrožená zvířata?

Obchoduje se hlavně s plazy a ptáky a odhalit to bývá většinou jen dílem náhody. Našemu okresu se překupníci už vyhýbají, protože z Polska je lepší silnice přímo na Ostravu. Dříve jsme především různě schované exotické ptáky nacházeli na přechodu v Sudicích v dobách konání chovatelských burz. Známá bývala burza u Uherského Hradiště a zvířata s novými majiteli pak putovala do Polska přes náš okres.

Zadržené tvory do celního skladu asi nedáváte.

To určitě ne, předávali jsme je rovnou do záchranné stanice. Kde nakonec skončila už nevíme, asi v některé ZOO. Málokdo však možná ví, že celním kontrolám nepodléhají jen živá zvířata, ale i jejich trofeje, například paroží nebo čelisti a kůže i výrobky z nich. Některé kraje mají velké problémy se skládkami odpadu. Jak je to na Opavsku? Nic podobného jsme zatím naštěstí neobjevili. Je to možná dáno polohou regionu. V některých oblastech bývají nalezeny skládky nejrůznějšího odpadu, který do Česka posílají německé nebo rakouské firmy i jednotlivci. Takové náklady dříve projížděly také přes silnice na Opavsku poměrně často, v současné době jsme už nic podobného nezjistili.

Jak se daří vážit vozidla?

Aby nám po silnicích nejezdily přetížené kamiony, které jejich povrch výrazně ničí. Provádíme ho v součinnosti s policisty, ale pokaždé jen chvíli, protože solidarita řidičů funguje. Odhalíme několik hříšníků a ti pak přes mobily varují kolegy, aby změnili trasu a tím se kontrolním místům vyhnuli. Problémy nám udělali i silničáři tím, že uzavřeli hodně míst, vhodných k takovým kontrolám.

Kde hledáte nelegální zaměstnance?

Kontrolujeme zaměstnance pocházející ze zemí mimo EU. Vzhledem k současné krizi se kromě bister, staveb a obchodů objevují také jako sezonní pracovníci v lese nebo v zemědělství. Zrovna nedávno jsme v lese na Kružberku našli desítku nelegálně pracujících Vietnamců. Jak jsme se tam s cizineckou policií objevili, rozprchli se jako zajíci. Legálnost jejich pobytu u nás pak řeší cizinecká policie a zaměstnání bez povolení zase Úřad práce.

Tržnice z Opavy zmizela a Asijci se přemístili do kamenných obchodů. Respektují v nich ochranné známky?

U textilu a obuvi v podstatě ano, protože při kontrolách nebývají plagiáty často nalézány. Už se však napodobují i známé značky v kosmetice, v elektronickém nářadí i v hračkách. S teplejšími dny se takoví prodejci vydávají do ulic města a své zboží nabízejí i lidem na parkovištích u supermarketů.

Na některých tržnicích prodejci celníky ohrožují přímo fyzicky. Stává se to i na Opavsku?

Nic podobného se tady dosud nestalo a doufám, že ani nestane. V problematických situacích se naši celníci často setkávají jen s tvrzením prodejců, že nerozumějí česky. Tomu je těžko věřit už proto, že znalost češtiny je prvořadou podmínkou k vydání živnostenského listu. Nicméně v těchto případech využíváme služeb tlumočníka.

Kde končí zabavené zboží?

Nejdřív v celním skladě a pak je rozhodováno o jeho dalším osudu. Vhodné druhy textilu nebo obuvi jsou po odstranění falešné značky předávány dětským domovům, azylovým domům a dalším sociálním zařízením k dalšímu využití. Pokud ho k humanitárním účelům použít nelze, bývá na náklady zjištěného prodejce zlikvidováno. Zabavené cigarety jsou spáleny a destiláty buď znehodnoceny nebo vylity.

Srdce vám při takovém plýtvání materiálem nekrvácí?

To ani omylem. Lítost přitom necítím vůbec žádnou. Napít se takového alkoholu vyžaduje velkou osobní statečnost. Já jsem v tomto směru zbabělec a určitě bych si takovou štamprli nedal. Jako nekuřáka mě nechává v klidu i pálení zadržených cigaret. Shořet měly ostatně tak jako tak.

Máte vůbec nějaký zlozvyk?

O těch by mohla vyprávět spíše manželka. Mám rád víno, nekouřím a drogy neberu, tak nevím.

Vás slavný kolega Rousseau byl malující celník. Jaký celník jste vy?

Moje ambice se týkají spíše hudby a literatury. Občas jsem napsal kratší povídky, inspirované vlastními zážitky a schoval jsem si je do šuplíku. Myslím, že tam ještě jsou. Rád si pro radost hraji na kytaru a při různých soukromých příležitostech se pouštím i do tvorby některých skladeb k pobavení přátel.

Jahelka je zpívající právník, vy zase zpívající celník. Čím ještě relaxujete?

S partou podobných nadšenců jezdívám občas na výlety po krásách země. Docela mě baví pěší turistika, rekreační fotbálek a teď i zahradničení.

Co je pro vás při vrtání v hroudě hlíny potěšujícího?

To, že je moje. Víc než o těšení jde teď o povinnost, která mi ale nevadí. Zahradu teprve budujeme a je to i záležitost fantazie. Zatím jsme ve fázi tvorby, ale věřím, že jednou bude krásná. Jsem teď vlastně docela spokojený člověk. Podílel jsem se na stavbě našeho domu, syna mám a strom už je na zahradě také zasazený.

Zaměníte někdy chlapské kutilství za domácí práce?

Někdy ano, ale jak za které. Například k vaření se rozhodně moc nehrnu. Výsadu nakrmit nás přenechávám raději manželce. Vím, o čem mluvím. Když mě okolnosti někdy přinutí stoupnout si ke sporáku, mají děti zážitek, na který pak dlouho vzpomínají.

Máte rád společnost?

Děkuji za optání, pohybují se v ní docela rád. Už to sice není, co bývalo, ale když čas dovolí, ničemu se nebráním. Pokud si mohu vybrat, dávám přednost komornímu posezení s přáteli.

Býváte klidný nebo vznětlivý?

Spíš klidnější a myslím, že hned tak mě něco nevytočí. Když se to ale někomu přece jen podaří, pak to stojí za to. Svou reakci bych přirovnal k otevření šampusu – výbuch, vyšumění a opět klid. Nejspolehlivěji mě rozčilí lidská hloupost, protože s tou se moc těžce bojuje. Je prakticky nezničitelná a po střetu s ní mi zůstává pachuť bezmocnosti.

Na snech je nejhezčí to, že se občas splní. Máte podobnou zkušenost?

Ale jistě. Měl jsem velký sen mít spokojenou rodinu ve vlastním domečku a právě jsem si ho splnil. Další velké sny už nemám, na rozdíl od přání. Moc si přeji, abych s celou rodinou a všemi blízkými zůstal zdravý.

To je pěkné, ale kapička štěstí k tomu neškodí, protože na Titaniku byli zdraví všichni.

I to je pravda, ale zdravý člověk dokáže řešit všechny problémy rychleji a daleko jednodušším způsobem. Nechci, aby to vyznělo jako klišé, ale se zdravím jsou všechny problémy menší a bezvýznamnější.

Kdo je Karel Kekelák?
Narodil se roku 1967 v Opavě, ale kořeny má na jižní Moravě. Maturitu získal na Střední zemědělské škole Krnov a pokračoval ve studiu na Provozně ekonomické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně. Po absolvování odešel plnit vojenskou službu a po odchodu do civilu nastoupil v roce 1991 v Krnově na Oblastní celní úřad. Působil v loděnické celní stráži a v roce 1993 byl přeložen na opavský Celní úřad. Začínal jako referent celního řízení, pracoval také na právním oddělení a stal se náměstkem ředitelky. Po jejím odchodu byl v roce 2005 jmenován ředitelem Celního úřadu Opava. Bydlí v Opavě, je ženatý amá dvě děti.

Autor: Jitka Hrušková

2.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení