„I když jsou studenti, zvláště pak v období letních prázdnin, pro zaměstnavatele vítanou pracovní posilou, firmy prostřednictvím úřadu práce hlásí své požadavky na takové zaměstnance spíše ojediněle a využívají raději služeb personálních agentur,“ uvedla Berková s tím, že se to týká zejména velkých výrobních podniků nebo i hypermarketů, které dříve brigády pro studenty běžně inzerovaly.

Jak zmínila, tito zaměstnavatelé si často vedou i vlastní databázi zájemců o práci, mají také stálé brigádníky, takže nové neberou.

„Sehnat brigádu někde jinde je o náhodě a o štěstí. Kromě toho se o krátkodobé pracovní poměry a o práci na dohodu zajímají i lidé bez práce, takže na studenty zbývá jen malý počet míst,“ pokračuje.

A na jaká místa mohou brigádníci případně nastoupit? Jediná brigáda pro studenty, kterou v současné době úřad práce nabízí, je podle jejích slov prodej ve stáncích s občerstvením na Městském koupališti v Opavě a obsluha do restaurace v Opavě (zaměstnavatel Ladislav Večeřa). Rozsah práce na koupališti je navíc limitován počasím.

„Studenti středních a vysokých škol, jakož i ostatní zájemci o brigádu, musí v současné době proto denně sledovat nabídky zveřejňované na různých internetových serverech, ptát se a hlavně rychle reagovat,“ zmínila a doplnila, že většina firem totiž nabízí práci ze dne na den, případně jen s malým časovým předstihem.