VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sehnat zájemce do volebních komisí? Na Opavsku a Bruntálsku žádný problém

Místa ve volebních komisích mohou nejdříve svými členy obsazovat kandidující politické strany, až pak přichází řada na dobrovolníky.

4.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky připadají na pátek 20. a sobotu 21. října. Jejich nutnou součástí jsou volební komise, které zasedají v jednotlivých okrscích. Některé obce v Česku mají s hledáním členů komisí problémy a naši redakci proto zajímalo, jak si v tomto ohledu stojí samosprávy na Opavsku a Bruntálsku.

Jaká je odměna za oba dva dny?
Člen komise 1300 korun 
Zapisovatel komise 1500 korun 
Předseda komise 1600 korun
(*pozn. red.: částky jsou uvedeny před zdaněním)

Na území Opavy je celkem 58 volebních okrsků, osm z nich v městských částech.

„Šedesát dní před volbami stanovil primátor města minimální počet členů okrskové volební komise, který se u nás pohybuje kolem šesti až sedmi členů. Počet členů nominovaných politickými stranami překročil minimální počet, takže už je kompletní. Zájemců o členství máme dostatek, ještě nyní se lidé o účast hlásí,“ konstatovala mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

V Hlučíně bude letos dvanáct okrsků. I tady nominace jednotlivých kandidujících politických stran pokryly potřeby volebních komisí. „Ani v předchozích letech se nestalo, že by byl se sestavováním komisí nějaký problém,“ mínila Liběna Mrázková z hlučínského městského úřadu.

To ve Vítkově, kde se nachází osm okrsků, se menší zádrhel vyskytl.

„Ačkoli to není masivní, potýkáme se s tím, že politické strany nepřistoupily k delegaci členů komise úplně korektně. Kolikrát totiž ti lidé vůbec neví, že je někdo nominoval a dozví se to, až když jim naše úřednice pošle pozvánku. Obecně vzato se nám ale komise obsazovat daří, většinou seniory nebo studenty. Jinak by ale z hlediska finančního i byrokratického bylo podle mě určitě lepší, kdyby byly volby jen jednodenní,“ poznamenal starosta Vítkova Pavel Smolka.

Problém s obsazováním komise naopak neměli v Úvalně.

„Máme jednu a čítá osm členů. Dříve se stávalo, že komisi musela doobsadit obec, letos ale máme plno, spíš byl přetlak,“ informoval starosta obce Radek Šimek. V Lichnově, který má 1 065 obyvatel, mají komisi šestičlennou, politické strany nahlásily čtyři členy, zapisovatele a šestého chybějícího člena doplnila obec.

„Místa se zaplnila rychle, přihlásili se nám noví lidé, kteří ještě v komisi nebyli,“ uvedla starostka Lichnova Marta Huterová Otisková.

Ani v Krnově neměli problém komise zaplnit. „Zájem o členství byl jako vždy velký. Své kandidáty nedodaly všechny strany, ale i tak jejich počet stačí. Podle zákona má být v Krnově v komisích ve 24 okrscích nejméně pět členů a ve třech okrscích nejméně čtyři členové. Celkem máme 27 volebních okrsků,“ vysvětlila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

„Složení komisí ještě není uzavřeno, ale už teď to vypadá, že budou devíti až jedenáctičlenné. V současnosti máme nahlášeno celkem 265 členů volebních komisí, včetně zapisovatelek. Toto číslo není konečné, protože seznamy ještě nejsou uzavřeny,“ doplnila.

Autor: Veronika Bernardová, Gabriela Mathiasová

4.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení