Sekání trávy v neděli by se mělo zakázat

Bolatický starosta Herbert Pavera má za to, že zákon o zákazu sekání trávy v neděli by většina lidí na Hlučínsku určitě přivítala. „V našem regionu nebývalo zvykem, aby se v neděli pracovalo. Uznávám sice, že někteří lidé mívají v týdnu časové problémy, ale nedělní zákaz sekání trávy nebo řezání dřeva na cirkulárce bych uvítal. Při nedělní siestě je každý takový zvuk hodně rušivý,“ míní starosta Pavera.

Také pro rohovského starostu Daniela Procházku nemá takový úřední zákaz na Hlučínsku valný smysl. „Naši lidé tradice nedělního klidu stále drží, a z tohoto pohledu ho proto považuji za zbytečný,“ říká starosta Procházka. Starosta Chuchelné Josef Kubný je jednoznačně proti nedělnímu sekání trávy i řezání dřeva. Z křesťanského hlediska podle něj neděle je dnem pracovního klidu a lidé by si ho měli plně užít.

„Takový pracovní zákaz ostatně platí v mnoha zemích západní Evropy. Vím to, protože jsem roky dělal v Německu, ve Francii i v Belgii, a tam jsme se dokonce dostali do velkých problémů, když jsme v neděli obyvatele rušili pracovním nářadím. Za to je tam dokonce i šatlava,“ upozorňuje starosta Kubný.

Řešili jsme případy, kdy lidé užívali cirkulárku v neděli

Zákaz hlučné práce v neděli podporuje i služovický starosta Jan Chrobák. „Myslím, že lidé mají k posekání trávy dost času v týdnu a nemusejí si to nechávat až na neděli, kdy tím ruší své okolí. V dnešní hektické době je nedělní odpočinek bez nepříjemných zvuků dost důležitý,“ říká starosta Chrobák.

Jeho štítinský kolega Štěpán Koník má smířlivější názor. „Je to vždy hlavně otázka daného místa. V naší obci máme jen dva rekreační objekty, a proto se sekáním trávy v neděli až tak velký problém není. Pravdou ale je, že jsme v zastupitelstvu případy občanů, sekajících v neděli trávu nebo používajících cirkulárku, už řešili. Se zákonem bych souhlasil, protože takovým třecím plochám dává jasné mantinely,“ tvrdí starosta Koník.

Úřední zákaz sekání trávy by se porušoval

Těškovického starostu Martina Sedláka úřední zákaz nedělního sekání trávy nadšením neplní, považuje ho za zbytečný. „Podle mne úplně stačí zdravý rozum. V případě, že by existoval, by byl stejně porušovaný a nevím, kdo by jeho dodržování sledoval a řešil důsledky. Lidé by k sobě měli být vzájemně ohleduplní i bez úředního zákazu a klid nedělního odpočinku by si neměli sami rušit.

Zákon by za zbytečnost považoval i starosta Velkých Hoštic Alfons Pospiech. „Pro lidi by to bylo jen další omezování a sekání trávy v neděli nevnímám jako zrovna tu důležitou oblast, na kterou by se naši zákonodárci měli soustředit,“ konstatuje starosta Pospiech.

Lidé by měli stihnout hlučné práce během týdne

Jak zmínila starostka obce Raduň Ludmila Juráňová, obecně závaznou vyhlášku nemají. „Už jsme ale zvažovali, že bychom lidi upozornili, aby v sobotu nebo neděli nerušili své sousedy,“ řekla Juráňová s tím, že spoléhají na to, že by si to lidé měli uvědomit.

„Nemáme veřejně obecnou vyhlášku, až na světlé výjimky nikdo v neděli neseká. Obec je křesťansky založená, lidé dodržují neděli,“ zmínil starosta Větřkovic Dušan Lederer a doplnil, že o vyhlášce ani neuvažují, protože každý má podle jeho slov dostatek rozumu. „Lidé stihnou udělat, co potřebují, přes týden, maximálně v sobotu, ale v neděli se neděje vůbec nic. Dlouho si nikdo ani nestěžoval,“ dodal Lederer.

Podle slov Jaroslava Vaňka, starosty Dolních Životic, vyhlášku nemají, ale morálně působí na lidi, aby byl v neděli klid. „Lidé to moc neporušují, je to u nás v obci nepsané pravidlo. Jsou výjimky, ale o vyhlášce do budoucna neuvažujeme,“ potvrdil Vaněk.

(luc, jih)