V Asii je Tomáš Petreček, který je civilním povoláním profesionální hasič, společně s dalším známým českým horolezcem Markem Holečkem. Dvojice usilovala o prvovýstup na Nanga Parbat Rupálskou stěnou. Vrchol se nachází ve výšce 8125 metrů nad mořem.

České expedici v minulých dnech komplikovalo život počasí. Čekalo se na lepší předpověď, která dlouho nepřicházela. Oba horolezci tak museli trpělivě vyčkávat v základním táboře. Před nedávnem se však situace změnila k lepšímu a Petreček se svým kolegou opět mohli vystoupat nad sedmitisícovou hranici. Ve spojení s okolním světem jsou momentálně skrze satelitní telefon.

Opavská míle - Ilustrační foto.
Opavská míle bude mít rekordní účast

„Nocujeme asi v 7800 metrech nad mořem. Je tu strašná zima. Jsme na plošince asi 2,5x2 metry velké. Teď už tedy menší, protože jí kus ujel do propasti pod námi. Výstup je čím dál náročnější, a to nejen s přibývající nadmořskou výškou a ubývajícími silami. Ani terén k nám není milosrdnější. Dnes to bylo nekonečné lezení po skále a sněhu. Zítra možná boj o vrchol, kdoví…,“ referoval v sobotu nedlouho před půlnocí středoevropského času prostřednictvím svého oficiálního facebookového profilu Tomáš Petreček.

Rozhodující výstup se ale nakonec neuskutečnil. Čeští horolezci museli v neděli kvůli silnému větru sestoupit o 400 výškových metrů dolů. Vítr později nabral ještě na síle a expedice včera musela být ukončena.

Geopark v Olomouci. Podobně bude zřejmě vypadat i ten vítkovský, zaměřený na horniny.
Vítkovští chtějí vybudovat unikátní geopark

„Dorazila předpověď, že to nebude jinak ani další čtyři dny… Ani jsme neměli prostor pro rozhodování, tohle byla jasná zpráva o tom, že si vítr nechá horu pro sebe. Vrchol dobyt nebude. Tedy pro letošní rok. Čeká nás sestup dolů další dva až tři dny. Na tuhle část se obzvlášť netěším, bude to nekonečné slaňování a slézání prudkých pasáží pozadu. Nonstop ve střehu, ani tady se chyby neodpouští!“ informoval včera opavský extrémní sportovec.

Nová kolonie má vzniknout v lokalitě na svaté Anně.
Po vlastní zahrádce touží v Opavě stále více lidí, má vzniknout nová kolonie