Během posledních týdnů loňského roku byl způsob přepravy formou senior taxi testován ve Vítkově. Od ledna se ve městě služba oficiálně zprovoznila a po tři čtvrtě roce fungování je jasné, že se zde bude využívat i nadále. Zajišťuje ji Charita Odry.

„Během první poloviny letošního roku byla využita celkem ve 236 případech. Město ze svého rozpočtu na ni přispělo částkou 4720 korun. Senioři starší šedesáti let a osoby se zdravotním postižením o to mají zájem, když se například potřebují dopravit k lékaři. Ohlasy máme kladné, a proto to bude pokračovat i nadále," vysvětloval vítkovský místostarosta Oldřich Huška (SNK města Vítkova a místních částí).

Občané při dovozu nebo odvozu v rámci Vítkova zaplatí paušální částku 25 korun. Pokud se jedná o občana z místních částí, jde o 12 korun na jeden kilometr. Z platby jim pak je odečtena dvacetikoruna, kterou za ně uhradí město. Vítkované ji totiž už mají zakalkulovanou v ceně.

„Službu je nutno objednávat nejméně den dopředu. Není to tak, že zaměstnanci oderské charity sem museli dojíždět až z Oder. S charitou máme podepsanou smlouvu na další služby. Pro klienty ve Vítkově rozváží obědy a podobně. Znamená to tedy, že ve městě se přes den pohybují. I tak je ovšem důležité, aby si jízdy mohli naplánovat," doplnil Oldřich Huška.

V Hlučíně senior taxi provozují od loňského dubna. Vzhledem k podnětům ze strany samotných občanů se počet stanovišť, kam jsou Hlučíňané vozeni, opět zvýšil.

„Nově je možné nastupovat či vystupovat u městského hřbitova z ulice Zahradní i Školní a také u Hřbitova Březiny," mínila vedoucí sociálního odboru Městského úřadu Hlučín Lenka Pettermanová. K žádnému útlumu zájmu o tuto službu nedochází. Klientů přibývá a měsíčně Senior taxi udělá v průměru zhruba dvě stě jízd.

„Mnozí senioři služby využívají opakovaně, nejčastěji se nechávají přepravovat na polikliniku nebo na Mírové náměstí," pokračovala Lenka Pettermanová.

Nejvíce objednávek přichází v pondělky, během nichž lidé často jezdí k lékaři. Senior taxi v Hlučíně se podobně jako ve Vítkově objednává s jednodenním předstihem. Zvýhodněné podmínky se týkají občanů starších sedmdesáti let, kteří na vybraná místa mohou být přepravováni v pracovních dnech od 6 do 15 hodin.

Cena jedné jízdy činí 15 korun, přičemž jeden senior jich v měsíci může absolvovat maximálně osm. V rozpočtu města je pro letošek na tuto službu vyčleněno celkem 240 tisíc korun.

Senior taxi funguje v řadě městSlužba s názvem Senior taxi není provozována pouze ve Vítkově nebo Hlučíně, ale i v dalších městech Moravskoslezského kraje, k nimž patří Havířov, Třinec, Karviná, Ostrava, Bohumín, Orlová, Krnov, Návsí, Kopřivnice, Jablunkov, Rychvald, Horní Suchá. V průběhu letošního února se k nim připojil také Bruntál.

Například v Opavě podnět k zavedení této služby ze strany občanů nevzešel. Podle náměstka primátora Josefa Stiborského (KDU-ČSL) má město kvalitní síť Městské hromadné dopravy. Kromě toho zde funguje také třeba Novodobá sanitka.