V posledních týdnech uplynulého roku byl ve Vítkově spuštěn testovací mód, od ledna pak byla služba uvedena oficiálně do provozu. Ve městě se rozhodli vyjít vstříc zájmu tamních obyvatel.

„Charita Odry do Vítkova dojíždí. Domluvili jsme se na tom, že bude službu zajišťovat. Na konci minulého roku jsme ji jen zkoušeli, abychom viděli, jestli o ni bude zájem. Během ledna byla tato služba využita celkem desetkrát," poznamenal vítkovský místostarosta Oldřich Huška.

V praxi to podobně jako v jiných městech funguje tak, že občan zaplatí 25 korun, zbytek je pak hrazen z rozpočtu města. „Jedná se o dojíždění po městě. Například když dotyčný potřebuje do místní nemocnice. Z rozpočtu máme vyhrazeno 20 až 25 tisíc, což není žádná velká zátěž.

Služba je určena seniorům pouze z Vítkova a jeho městských částí," uvedl dále Oldřich Huška.

V Hlučíně jezdí od loňského jara

Druhým městem, kde je Senior taxi už poměrně zavedeným pojmem, je Hlučín. Funguje od jara loňského roku a vedení města se původně inspirovalo v Bohumíně. Službu mohou využívat občané starší sedmdesáti let.

Do speciálního taxíku mohou nasednout osmkrát za měsíc, přičemž cesta na místo určení a zpět se počítá jako dvě jízdy. Pokud to situace vyžaduje, může s dotyčným jet zdarma i spolujezdec, který seniorovi bude asistovat. Provozovatel objednávky přijímá čtyřiadvacet hodin denně na telefonním čísle 606 600 154.

Senioři jsou tak z místa svého bydliště voženi na Mírové náměstí, k poště, poliklinice, k Domovu pod Vinnou horou a k budově lékařů v Cihelní ulici. K tomu navíc přibyla stanoviště u budovy lékařských ambulancí v Hrnčířské ulici a v ulici Zahradní. Cena za jednu jízdu činí 15 korun. Zbytek hradí město.

„Obyvatelé Hlučína si na senior taxi zvykají jen pomalu loni na ni bylo vyčleněno v rozpočtu 235 tisíc korun, ale vyčerpalo se jen něco málo přes 60 tisíc korun. Zájemců o dopravu taxíkem dotovaným městem ale postupně přibývá, jak si lidé řeknou mezi sebou, že byli spokojeni. Proto letošní rozpočet počítá s částkou 240 tisíc korun," uvedla tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

Některá města na Opavsku o zavedení služby uvažují. Jedná se například o Hradec nad Moravicí. „Zatím o tom ovšem pouze přemýšlíme. Máme totiž celkem sedm městských částí, nejezdí u nás městská hromadná doprava a domníváme se, že by to občany mohlo zajímat. Jasněji ale bude až po anketě, kterou máme v plánu udělat. Otázka týkající se Senior taxi určitě nebude chybět," uvedla hradecká tisková mluvčí Jitka Celtová.

Například v Budišově nad Budišovkou tuto službu nezvažovali. „Není to tak, že bychom se tím zabývat nechtěli, ale vždycky reagujeme na požadavky ze strany občanů. V tomto ohledu k nám žádný nedoputoval. Jsme menší město, možná by to bylo zbytečné," vysvětloval budišovský místostarosta Patrik Schramm.

Opava má kvalitní síť MHD

Obdobně jsou na tom také v Dolním Benešově. „Víme, že službu provozují v nedalekém Hlučíně, ale neplánujeme ji zavést i u nás. V minulosti jsme se například snažili zajistit odvoz dětí ze Zábřeha do družiny v Benešově. Vyřídili jsme sedačky do aut, samotné auto, řidiče, ale zájem pak nebyl téměř žádný," poznamenal dolnobenešovský místostarosta Jiří Krömer.

Ani Opava se v budoucnu nejspíš nepřidá k městům, kde by tato služba fungovala. „Na město našich rozměrů máme velmi kvalitní síť MHD. Uvažovali jsme spíš o rozšíření obslužnosti některých odlehlejších městských částí. Neznamená to však, že bychom se otázkou Senior taxi nechtěli zabývat. Pokud přijde podnět, projednáme to. Zatím však ze strany občanů nic takového nepřišlo," uvedl náměstek opavského primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL).

Na území slezské metropole si je možno objednat také služby Novodobé sanitky. Tu využívají především lidé, kteří se potřebují přepravit k lékaři. „Jezdíme pouze na objednávku a dle platného a předem stanoveného ceníku. Cena jedné cesty po Opavě je 60 korun, mimo Opavu se pak platí 15 korun za kilometr," doplnil provozovatel Novodobé sanitky Daniel Václavík.