Dlouhodobá vedra si vybírají svou daň. Problémy, které sucho způsobilo, bohužel zdaleka nekončí a teprve nyní se pomalu ukazuje, jak vysoké jsou škody. Své o tom vědí zemědělci i soukromí chovatelé, kteří bojují s nedostatkem sena pro svá zvířata.

„Nedostatek sena a slámy je velmi individuální. Ten, kdo má zásoby, až takové potíže nemá. A zásoby má u nás naštěstí většina. Pravda ale je, že nedostatek sena a slámy je obecný problém, týkající se celého Česka,“ řekl naší redakci Robert Kučera, ředitel regionální agrární komory.

Jak zmínil, v mnoha případech u zemědělců neproběhla ani druhá seč.

„Ti, co mají dobytek, především masná plemena, tak musí přikrmovat. Pastviny jsou vypasené a spálené, a to je velký problém. Krmivo je totiž velmi těžko sehnatelné a prodává se za velké peníze. Ti, kdo jsou předvídaví a dobří hospodáři, mají zásoby, ale především malí zemědělci mají momentálně starosti. Chybí přírůstek zelené hmoty,“ vysvětlil.

NA SCÉNĚ SE OBJEVUJÍ I PŘEKUPNÍCI

Podobná slova zazněla také z úst asistentky ředitelky Agrární komory Bruntál Boženy Kovářové.

„Je to velmi individuální. V našem regionu je to tak rozdílné, až se tomu sami divíme. Fakt je, že druhé seče nejsou skoro žádné. Není to ale ve všech oblastech. Jsou vedle sebe například dvě farmy, kde jedna bude dělat třetí sklizeň, a druhá měla jen jednu. Zemědělci u nás už od července přikrmují dobytek, takže je jasné, že jim bude chybět krmivo na zimu. Takhle se přikrmovalo až v listopadu,“ uvedla Božena Kovářová. Situace je podle jejích slov opravdu velmi vážná.

„Je to způsobeno velkým suchem. Třetí seči bude strašně málo. Zemědělci nám sem volají, protože vědí, že jim bude chybět krmení na zimu. Volají sem také překupníci, kteří se snaží krmivo dál prodávat, ale naštěstí jsme si je už vytipovali, víme, o koho se jedná, a žádné kontakty jim nedáváme,“ pokračuje.

Nakonec doplnila, že někteří zemědělci krmivo prodávali po první sklizni, a teď toho litují.

„Musí tedy snižovat počty dobytka, takže uvidíme, jak to půjde dál. Většina okresů je na tom hodně špatně. Nepomáhá tomu ani to, že v noci už je chladno, a tráva tím pádem neroste. Kdyby byly noci teplé, mohla by se obnovit,“ uzavřela. 

SENO ZA ŠÍLENÉ CENY

Problémy pak mají také drobní chovatelé, jako například Vendula Volná z Moravice.

„Chovám kozy, králíky a holuby. Seno máme sice svoje, ale pro všechna zvířata to na zimu stačit nebude. Už jsme řešili redukci koz z pěti na dvě a králíci už se taky redukují. Chtěli jsme koupit alespoň jeden balík sena a slámy, ale je to problém. Například na internetu jsou ceny šílené. Moc dobré to nebude asi ani s obilím,“ míní Vendula Volná a dodává:

„Počasí to ovlivnilo opravdu moc.“ Současnou situaci pak okomentovala také Eva Maislová z Lhotky u Litultovic.

„Chováme králíky a ovce, a seno máme svoje. Pevně věřím, že pro naši potřebu budeme mít sena na zimu dost. Nemáme těch zvířat tolik. To, že je letos sena málo, je zřejmé. Vždycky se kosilo dvakrát, a letos během toho sucha jen jednou,“ uvedla.

Eliška Pavlíková