Pro upřesnění, tato místnost bude sloužit pro klienty Speciálního pedagogického centra Srdce, které je součástí školy. Obdobný pokoj v areálu školy již je, ovšem slouží prakticky jen pro potřeby zdejších 130 žáků.

Centrum Srdce ovšem sdružuje veškeré postižené, a to jak z Opavska, tak z Bruntálska. Evropská dotace 14,5 milionů korun má dovybavit poradenská a speciální pedagogická centra v Moravskoslezském kraji. Podle ředitele školy na ulici Slezského odboje Jiřího Kupky se z tohoto finančního bochníku může ukrojit na novou senzorickou místnost v Opavě krajíc až kolem 50 tisíc korun.

„Měla by být větší než ta dosavadní. Vyžádá si to samozřejmě stavební úpravy. A pak už budou další náklady záviset na vybavení. Drahá je například taková vodní postel,“ vysvětluje Jiří Kupka.

Základní škola a Praktická škola Slezského odboje je přitom poměrně jiná, než jak si vzdělávací institut v Opavě, kdysi zvaný zvláštní školou, mnozí představují. „Řada lidí si myslí, že fungujeme jako odkladiště pro různé minority apod. Ale faktem je, že například z celkového počtu všech našich žáků je jich jen šest romského původu,“ říká ředitel Jiří Kupka.

Zřizovatelem školy, do níž chodí žáci z 25 obcí a měst regionu, je kraj a podmínkou pro přijetí zde bývá mentální postižení. Fungují tu pak tři vzdělávací stupně. Děti s lehkým intelektuálním postižením absolvují obor praktický, středně a těžce mentálně postižení obor speciální a navíc je zde ještě střední jednoletá škola pro děti, u kterých je předpoklad, že se vinou svého stavu nemohou dostat ani na učiliště.

Vítanými jsou pro školu sponzorské dary. „Odsud jsme to mohli postavit jen díky Ostroji, který investoval několik set tisíc,“ ukazuje Jiří Kupka na část rámu vedoucího kolem schodiště a sloužícího pro výtah, kterým se vyváží vozíčkáři. Těch tu mají deset.

Díky příspěvku Ostroje navíc byla údajně postavena i původní senzorická místnost.