Prošel složitou rekonstrukcí, která se mimo jiné týkala druhé střelecké místnosti, ale hlavně osazení originální střílny pro československý protitankový kanón Škoda vz. 36.

„Střílna byla pokřivená výbuchem a jeden díl jí úplně chyběl. Proto ji bylo nutné opravit.," říká předseda klubu Pavel Chráska. Ze srubu byla převezena do Ostravy a odborníci z ČV Prototypu ji vyfrézovali podle původní výkresové dokumentace.

Transport rozhodně jednoduchý nebyl. „Střílna váží 1,5 tuny a její stěhování chodbičkami bunkru širokými 90 centimetrů dalo i silným chlapům pořádně zabrat," vzpomíná Pavel Chráska teď už s úsměvem.

Z Norska dorazil v závěru loňského roku do pěchotního srubu unikátně dochovaný originál kanónu z roku 1938 a stal se součástí opravené střílny. Získat se ho podařilo díky zahraniční spolupráci. Rekonstrukce srubu zahrnula i další části objektu, například ubikace, strojovnu nebo filtrovnu.

Během letošní zimy vrcholí rekonstrukční práce na střeleckých místnostech tak, aby byly všechny střílny vybaveny do května, kdy je plánováno jejich slavnostní odhalení.

„Získali jsme originální podobiznu velitele objektu Vavřince Vejmoly i kontakt na jeho rodinné příslušníky. Chtěli bychom je na toto odhalení pozvat," říká Pavel Chráska. Veškeré práce na zvelebení srubu dělají členové Klubu vojenské historie Opava sami ve svém volném čase a rozhodně jich není málo.

Navíc předvádějí veřejnosti i názorné ukázky jeho historického dobývání.

Poslední boje se rozhořely loni v září a u srubu byl ve stejnou dobu slavnostně odhalen pomník legií. Svým tvarem připomíná kapličku a případně i jedno zastavení na křížové cestě. Jde o speciální monolitickou železobetonovou konstrukci, odlitou do tvaru seříznutého sloupu a polokopule.

Ve výklenku je umístěn keramický reliéf s motivem československých legií, který jako dar zhotovila známá opavská výtvarnice, akademická sochařka Jana Chrásková.

Čtěte také: 15. února: Opavsko měl chránit jedinečný systém tvrzí